Sztuka i moda wśród zwierząt. Niektóre z nich lubią się stroić, a inne… dekorować wnętrza!

Na ulicach i instagramowych profilach internautów często można zobaczyć zwierzęta poubierane w zabawne kostiumiki i przeciwsłoneczne okulary. Te słodkie pupile nie decydują jednak o tym samodzielnie i gdyby mogły spacerowałyby pewnie bez wszystkich tych dekoracji na grzbiecie. Podobnie jest z wymyślnymi domkami dla psów i kotów, które wiele z nich chętnie zamieniłoby na zwykłą, dużą poduszkę. W świecie zwierząt istnieją jednak przypadki prawdziwych modnisiów i miłośników dekoratorstwa. Poznajcie je!

Sztuka i moda wśród zwierząt wydają się pojęciami nieco abstrakcyjnymi. Jak się jednak za chwilę przekonacie, przedstawiciele niektórych gatunków „braci mniejszych” dorównują ludziom pod względem kreatywności i artystycznego zmysłu. Poznajcie największych elegantów z oceanicznych głębin i najzdolniejszych dekoratorów wnętrz!

pixabay.com/photos/hummingbird-nesting-material-collect-3560584/

fot. pixabay.com

Sztuka i moda wśród zwierząt. Niektóre z nich lubią się stroić, a inne… dekorować wnętrza!

 

giphy.com

 

Kraby Majoidea

Te niepozorne skorupiaki to prawdziwi fashioniści morskiego świata. Trzy czwarte gatunków krabów z nadrodziny Majoidea lubi chwytać szczypcami co ciekawsze obiekty znalezione na morskim dnie lub na brzegu i przyczepiać je do swojego pancerza. Zazwyczaj są to algi i kawałki gąbek. Kiedy jednak studenci z Uniwersytetu Delaware umieścili kraby Camposci retusa w akwariach i udostępnili im kolorowe pomponiki zamoczone w wodzie, już po 6 godzinach większość skopurpiaków miała na sobie eleganckie, czerwono-zielone kostiumy. Wystarczyły 24 godziny, by każdy z nich miał nowe wdzianko, stworzone samodzielnie z barwnych kuleczek.

 

(kliknij przycisk GIF i zobacz, jak krab przyozdabia pancerz w „perłową kolię”)

 

(kliknij przycisk GIF i zobacz, jak krab zakłada na głowę rodzaj „opaski”)

Delfiny

Delfiny (zwłaszcza samice) odrywają kawałki gąbki z rafy koralowej i tworzą z niej rodzaj maski, którą nakładają na pysk. Mechanizm ten nie jest do końca wyjaśniony, jednakże naukowcy podejrzewają, że jest to rodzaj kamuflażu, który ma za zadanie zmylić trujące drapieżniki. Dzięki temu nim zorientują się, że mają do czynienia z delfinem i powinny wydzielić ochronną truciznę, prawdopodobnie zostaną już połknięte.

 

Altanniki

To niezwykli ptasi budowniczy i dekoratorzy zamieszkujący Australię. By zwabić samiczkę i rozpocząć godowy taniec, budują skomplikowane altanki z płotkami i tyloma dekoracyjnymi elementami, ile uda się im znaleźć. Do ozdobienia miłosnych „pałacyków” wykorzystują kolorowe owoce leśnych krzewów, piórka innych ptaków, muszelki, kamyczki, gałązki i kwiatowe kielichy. Nie pogardzą też przedmiotami porzuconymi przez człowieka, takimi jak wstążki do włosów, kolorowe opakowania, plastikowe nakrętki, patyczki po lizakach czy kawałki szkła. Ze znalezionych „skarbów” budują całe mozaiki, nierzadko ułożone w kolorystyczne kompozycje. A wszystko po to, by podbić serce wybranki!

Co ciekawe, altanniki nie tylko budują własne imponujące „królestwa”, ale także niszczą gniazdka rywali. W końcu żaden dekorator nie może prześcignąć ich w dokonaniach!

 

Czy spodziewałyście się, że zwierzęta mogą mieć tak wysublimowany gust i wyczucie estetyki?

giphy.com

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (171 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...