Nietypowe zwierzęta domowe w różnych stronach świata

Zazwyczaj szukając zwierzęcego towarzysza, decydujemy się na psa lub kota, rzadziej królika, chomika, papużki czy rybki. Ostatnio jednak na sile przybiera kontrowersyjna moda na nietypowe zwierzęta domowe. W roli polskich ulubieńców rodziny coraz częściej pojawiają się szopy, jeże czy świnki miniaturowe. Postanowiliśmy zabrać Was w podróż dookoła świata i pokazać najciekawszych pupilków, by przybliżyć popularny ostatnio temat.

nietypowe zwierzęta domowe

pixabay.com

Rosja – mój przyjaciel niedźwiedź

W Rosji popularne jest udomawianie niedźwiedzie. Właściciele wyprowadzają je na smyczy niczym psy. Zdarza się nawet, że przechadzają się ze swoimi pupilami ulicami wielkich miast czy zabierają je na przejażdżki! Zwierzęta często mieszkają z właścicielami w domach, jedzą z nimi posiłki, oglądają telewizję. Misie zazwyczaj karmione są mięsem, warzywami, rybami i mlekiem. Zazwyczaj zjadają około 25 kg żywności. Właściciele są dumni ze swoich nietypowych zwierząt domowych i nie robią sobie nic z przerażonych spojrzeń odwiedzających ich gości.

Ameryka – śmierdziel i pożeracz mrówek jako domowi pupilkowie

Skunksy

Skunksy jako zwierzęta domowe znane są już od początku XX wieku, jednak w ostatnich latach zdobywają coraz większą popularność. Podobno są wdzięcznymi towarzyszami życia, pod warunkiem, że poświęca się im odpowiednią ilość czasu. Nie lubią zostawać na długo same, potrafią bardzo żywiołowo wyrażać swoje niezadowolenie. Żyją około 10 lat. Właściciele mówią, że są czułe, ciekawskie i posłuszne. Twierdzą też, że udomowione dzikie zwierzęta nie korzystają ze swojej śmierdzącej broni. W rzeczywistości skunksy kupione z hodowli zazwyczaj są już po chirurgicznym usunięciu gruczołów zapachowych.

Mrówkojady

Coraz większą popularnością w obu Amerykach cieszą się egzotyczne mrówkojady. Zwierzęta szybko przyzwyczajają się do swojego imienia i na nie reagują. W warunkach domowych jedzą głównie świeże owoce oraz warzywa. Żyją bardzo długo, nawet do 20-kilku lat! Mają długie pazury, dlatego mając w domu takiego pupila, należy uważać na meble. Wielkim fanem mrówkojadów był Salvador Dali, swojego ulubieńca zabierał na spacery ulicami Paryża i ważne spotkania.

Anglia – żywe miniaturki zwierzęcymi towarzyszami

Jeżyki afrykańskie

Maleńkie jeże afrykańskie to ulubione zwierzątko bogatych Brytyjczyków. Mierzą zaledwie ok. 13 cm, są kolorowe, mieszczą się w torebce. Nie sprawiają kłopotów, są miłe. Szybko przystosowują się do warunków domowych i przyzwyczajają do właścicieli. Nietypowy malutki podopieczny kosztuje ok. 300 dolarów. Jeże afrykańskie, pigmejskie są bardzo wrażliwe na temperatury, jesienią i zimą potrzebują dogrzewania. Do prawidłowego rozwoju wymagają temperatury w okolicach 25 stopni!

Mini świnki

Mini świnki są jednym z popularnych nietypowych zwierząt domowych w Wielkiej Brytanii. Zdobywają też coraz większą popularność w Meksyku. Zwane są Micro Mini Pig, Pocket Pig lub Tea Cup Pig. Podobno są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, gdyż wszystkożerne. Naturalnym zachowaniem zwierząt jest rycie w ziemi, dlatego jeśli nie chcemy mieć zniszczonego mieszkania, należy udostępnić pupilowi ogródek. Świnki są czyste, szybko się uczą, potrzebują poświęcenia im codzienne paru chwil. Znudzone zamieniają się w silnych, agresywnych niszczycieli. Bardzo kochają swojego właściciela, są waleczne, potrafią stanąć w jego obronie. Opiekunowie zwierzątek twierdzą, że są bardzo czułe i o wiele mądrzejsze od psów.

Indonezja – człekokształtny kompan zabawy

Orangutany są często spotykane w indonezyjskich gospodarstwach domowych, szczególnie tam, gdzie nie ma dzieci. Człekokształtne małpy zakładają ubrania, śpią w łóżkach i jedzą z domownikami przy wspólnym stole. Wyjątkowo mądre zwierzaki pomagają nawet sprzątać w mieszkaniu. Jednak, żeby zwierzę szybko przystosowało się do życia w domu, musi zostać bardzo wcześnie odebrane matce.

Nietypowe zwierzęta domowe – inne zwierzęta

W Indiach popularne są mangusty, w Chinach świerszcze i egzotyczne ptaki, we Francji tchórzofretki, w Kanadzie lotopałanki, w RPA surykatki. Coraz większą popularnością w Europie i Ameryce Północnej cieszą się szopy pracze, wiewiórki, kapibary oraz wydry. Bogaci mieszkańcy Ukrainy natomiast lubią towarzystwo dzikich kotów, a krokodyle wyprowadzają na smyczy.

Wybór nietypowych pupili domowych staje się coraz bardziej popularny, niestety właściciele rzadko kiedy mają na uwadze własne bezpieczeństwo czy dobro dzikich zwierząt, których potrzeby trudno zaspokoić w warunkach domowych. Zapominają często, że najważniejsze nie jest ciekawe zdjęcie na profilu społecznościowym, spełnienie kaprysu, a rozwaga i człowieczeństwo. Może jednak pies lub kot to wcale nie jest zły wybór?

Jakie inne nietypowe zwierzęta domowe są obecnie popularne? Co tym myślicie?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (215 głosów, średnia: 4,38 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. ewka  17 sierpnia 2017 06:40

  moim zdaniem dzikie zwierzęta powinny żyć na wolności i nie powinno się ich na siłę udomawiać. Trzeba również pamiętać o tym, że takie zwierzę może być niebezpieczne

  Odpowiedz
  • Tara  17 sierpnia 2017 08:38

   Też tak myślę.

   Odpowiedz
  • martucha180  17 sierpnia 2017 10:00

   Dokładnie, dopóki są małe i puchate, to są miłe, ale zwierzę rośnie, zęby i pazurki też.

   Odpowiedz
  • nigar  20 sierpnia 2017 14:59

   Niebezpieczny to jest tylko i wyłącznie człowiek bo robi wszystko dzięki rozumowi . Zwierzęta kierują się instynktem i nie są niebezpieczne .

   Odpowiedz
 2. xtina120  17 sierpnia 2017 09:27

  Niedźwiedzia bym nie udomowiła, bo moim zdaniem jest zbyt groźny ale już np. skunksa czemu nie. Jeż wygląda uroczo i bardzo mi się podoba ale ponoć to zwierzątko nie powinno być trzymane w domu.

  Odpowiedz
  • martucha180  17 sierpnia 2017 10:02

   A o niedźwiedziu Wojtku słyszałaś? Służył w polskiej armii w czasie II wojny światowej i doczekał się kilku pomników i książek.

   Odpowiedz
 3. martucha180  17 sierpnia 2017 09:52

  Nic, tylko przytulić… i nie dać sobie krzywdy zrobić :/

  Odpowiedz
 4. Aldona81  17 sierpnia 2017 10:02

  Ja jednak zostanę przy swoim jamniczku. Trzeba mieć podejście i chyba wiele samozaparcia żeby w domu chować misia albo mrówkojada. Dla mnie to jest nie do wyobrażenia.

  Odpowiedz
 5. xt125x  17 sierpnia 2017 11:14

  Ja w domu mam psa, dwie szynszyle i akwarium. Natomiast z wszystkich wymienionych w artykule zwierząt chciałabym wiewiórkę (konkretnie wiewiórczaka trójbarwnego). Zobaczyłam to zwierzątko niedawno w zoologicznym i się zakochałam. Niestety z powodu ceny i braku miejsca jest ono dla mnie na razie nieosiągalne.

  Odpowiedz
 6. passa  17 sierpnia 2017 16:37

  Co kraj to obyczaj. Ludzie mają różne zachcianki. Ale niedźwiedź? Zastanawia mnie jakby to to wyglądało ze strony prawnej. Bo domyślam się, że w Polsce najpierw należałoby zadbać o stosowne pozwolenia i jakoś legalnie sprowadzić misia zza granicy. Ktoś coś wie na ten temat?

  Odpowiedz
 7. gosia141088  18 sierpnia 2017 09:33

  Jeśli człowiek rzeczywiście kieruje się potrzebą posiadania przyjaciela rodziny- pupila rodziny i robi to z głową jest konsenkwentny w działaniu. Nie porzuci i nie znęca się to nie widze przeszkód aby miał niedźwiedzia węża czy nawet słonia 🙂

  Odpowiedz
  • nigar  20 sierpnia 2017 15:01

   Dokładnie .

   Odpowiedz
   • Ktoś :)  11 maja 2020 10:33

    Z tych zwierząt podoba mi się język, ale nie wiem co na to mój kot. Ogólnie to polecacie jakieś zwierzęta domowe ( nie koniecznie z tej listy) co mogą żyć z kotem pod jednym dachem w bloku?
    Coś nie dużego i żeby nie szlało w nocy.
    (I nie insekty, pajęczaki i podobne!)

    Odpowiedz
    • Ktoś :)  11 maja 2020 10:34

     *jeżyk wybaczcie 🙂

     Odpowiedz
 8. luna341  20 sierpnia 2017 18:12

  Skunksy wyglądają tak słodziutko ,że aż trudno uwierzyć ,że te maleństwa tak okropnie śmierdzą.

  Odpowiedz
 9. Ania  22 marca 2022 14:02

  Absolutnie cudowne! Wprost zachwycające! Bardzo ciekawe! Trzeba tylko zachować zdrowy rozsądek,być: uważnym, ostrzożnym, wyrozumiałym i troskliym . A wówczas można osoić każdego zwierzaka oraz co znacznie ważniejsze zyskać najwierniejszego przyjaciela na całe życie! czasem nawet jak widać pozwalając mu swobodnie wejść w nasze ludzkie progi. Poniekąd jednak rzeczywiście lepiej dzikim gatunkom zwierząt pozwolić żyć w ich naturalnym środowisku(jeśli są zdrowe,prawidłowo się rozwijają,żyją w typowej dla siebie rodzinie i nie potrzebują pomocy człowieka),niż udomawiać je na siłę i często nieświadomie przyczyniać siędo wyginięcia ich populacji.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany