Meksykańska tequila – udaj się jej szlakiem

Tequila jest tradycyjną meksykańską wódką, którą produkuje się z soku niebieskiej agawy. Nazwa trunku pochodzi od miasteczka w Meksyku w rejonie Jalisco. Sama nazwa oznacza „miejsce uprawy roślin”. W Polsce meksykańska tequila spożywana jest na dwa sposoby. Najczęstszym jest posypywanie dłoni solą i zagryzanie cytryną lub limonką. Drugi zaś na mieszaniu soli z cynamonem i zagryzaniu pomarańczą.  Niewiele alkoholi może poszczycić się tak bogatym rodowodem i kulturą jak tequila, dlatego podczas wizyty w Meksyku nie wypada nie napić się tego lokalnego specjału.  Jak produkowana jest tequila i gdzie można to zobaczyć na własne oczy?

 

meksyk

fot. pixabay.com

 

Meksykańska tequila – Szlak w Jalisco

Królestwem tequili jest Jalisco w Meksyku. Wulkaniczne gleby obejmujące większość stanu jak żadne inne nadają się do uprawy niebieskiej agawy, która wykorzystywana jest jako baza do tequili. Na słynnym Szlaku Tequili działa obecnie ponad 146 tradycyjnych destylarni, które produkują nawet 50 milionów litrów tego trunku w ciągu roku. Na uwagę zasługuje fakt, że tylko kilka miejsc na świecie, w tym właśnie miasto Tequila, posiada licencję do wyrobu tego alkoholu. Oryginalny meksykański drink, którym wznoszone są toasty na całym świecie, to w przeważającej części zasługa tutejszych rzemieślników. Tylko w tym miejscu można prześledzić całą drogę jego wytwarzania – poczynając od zbiorów agawy, poprzez proces fermentacji, destylacji, a kończąc na najważniejszej części – degustacji prawdziwej tequili.

  

Meksykańska tequila – Kwintesencja kultury Meksyku

margerita

fot. pixabay.com

Region Jalisco warto też odwiedzić nie tylko ze względu na tequilę. Pola, prekolumbijskie ruiny i kolonialne hacjendy zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a Aztekowie uważali je za święte. Stan słynie także z pięknego pasma plaż i zatok wzdłuż Oceanu Spokojnego nazywanego Costalegre tj. Wybrzeżem Szczęścia. Będąc w Jalisco nie sposób pominąć zabytkowego Guadalajara (stolicy stanu), największego jeziora w Meksyku Chapala oraz Puerto Vallarta – artystycznego uzdrowiska znanego z urokliwych widoków, klimatycznego pchlego targu i ciepłych wód zatoki Banderas. Miasto zyskało także sławę dzięki hollywoodzkiemu filmowi Noc Iguany. Zachwycony pięknem Puerto Vallarta, aktor Richard Burton, zamieszkał tu nawet ze swoją żoną Elizabeth Taylor.

 

Meksykańska tequila – Viva la Mexico!

Czy można wyobrazić sobie lepszy relaks niż spacer po targach przepełnionych wyrobami ludowego rękodzieła, smakowanie aromatycznej kuchni i popijanie tequili w złotym słońcu Meksyku? Podróż do Jalisco to najlepszy sposób na zgłębienie tajników prawdziwej tequili i poznanie niezwykłej kultury, technik, miejsc i ludzi, którzy wkładają całe serce w przygotowanie wyjątkowego trunku. Według danych największej wyszukiwarki wyjazdów turystycznych Travelplanet.pl, zainteresowanie wycieczkami do Meksyku rośnie z roku na rok, mimo że jest to koszt zaczynający się od 5320 zł od osoby. Wycieczka obejmująca natomiast słynną Trasę Tequili, to koszt od 8650 zł za osobę. Podczas takiego wyjazdu można zwiedzić historyczną część Meksyku, ,,miasteczko” Matki Bożej w Guadalupe, liczne muzea gromadzące skarby sztuki prehiszpańskiej i ikony meksykańskiego malarstwa oraz piękne plaże. Dzięki kulturowej różnorodności, wyjątkowemu krajobrazowi i bogatej historii, rejon ten jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Ameryce Łacińskiej. A wszystko to w towarzystwie nieodłącznej tequili 🙂

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (192 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  15 stycznia 2015 19:53

  Może kiedyś zwiedzę Meksyk!

  Odpowiedz
 2. martucha180  15 stycznia 2015 21:53

  Ponoć tequilą nie można się upić… A Meksyk w sferze marzeń na razie.

  Odpowiedz
 3. lilkawodna  16 stycznia 2015 12:20

  Może jeszcze kiedyś marzenie się spełni.

  Odpowiedz
 4. lilka  7 grudnia 2015 12:13

  co za widok na 2giej fotce tez bym chciala do Meksyku;) ale to marzenie

  Odpowiedz
 5. efffciaa  8 marca 2016 10:47

  Marzy mi się urlop w Meksyku , wiele o nim czytałam chociaż nidgy nie miałam okazji jechać , ale mamy taki plan na przyszłą zimę , albo Meksyk , albo Karariby .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany