Ekspert tłumaczy: Mała ochota na seks – dlaczego tak jest?

Mała ochota na seks może być przyczyną wielu frustracji w związku. Coraz więcej kobiet z takim własnie problemem pojawia się i seksuologów, czy u ginekologów. Czym jest libido, od czego zależy i Razem z ekspertem programu „Zdrowa ONA”, seksuologiem, dr n. med. Andrzejem Depko, omawiamy najważniejsze kwestie związane z pojęciem libido, które wciąż stanowi pewną zagadkę dla współczesnej medycyny.

Zobacz także: Ból w trakcie stosunku – jak sobie z nim radzić?

Andrzej Depko

dr n. med. Andrzej Depko

 Libido to ważne słowo w naszym „intymnym słowniku”. Panie Doktorze, co tak naprawdę kryje się pod tym wciąż dla wielu z nas tajemniczym pojęciem?

 Libido najłatwiej zdefiniować jako nasz apetyt seksualny, potrzebę płciową i motywację do podejmowania zachowań seksualnych i skupienia uwagi na tym celu. Jest to pewnego rodzaju stan psychofizycznego napięcia rodzącego się w organizmie, wynikający z różnego rodzaju uwarunkowań hormonalnych, poziomu neuroprzekaźników i ogólnego stanu zdrowia.

 
Często się słyszy, że napięcie seksualne można zaspokoić w alternatywny sposób, np. za pomocą ćwiczeń fizycznych. Czy to prawda?

 Są osoby, które twierdzą, że napięcie seksualne można rozładować za pomocą biegania czy innych aktywności fizycznych. Jest to jeden z wielu mitów krążących wokół naszej seksualności. Libido  to rodzaj specyficznego napięcia, które wiąże się z aktywnością seksualną człowieka i którego nie rozładujemy w żaden inny sposób. Możemy oczywiście tłumić tę potrzebę i odkładać ją na później, natomiast gdy dojdzie do zbyt dużego skumulowania się napięcia, to podczas snu mogą pojawić się sny erotyczne, a nawet zdolność do przeżywania satysfakcji seksualnej.

 Kiedy możemy mówić o zbyt małym libido?

 Libido jest cechą całkowicie indywidualną dla każdego z nas. Na przykład u części kobiet obserwowane jest największe nasilenie popędu seksualnego w fazie owulacyjnej, u innych w okresie przedmenstruacyjnym i pomenstruacyjnym, a jeszcze u innych w okresie menstruacji. Jeżeli chodzi o częstotliwość zbliżeń, to tu również potrzeby są indywidualne: codziennie, raz na tydzień czy kilka razy w miesiącu. Jednak jeżeli kobieta z dnia na dzień zaczyna tracić zainteresowanie seksem lub jej potrzeby znacznie spadają, nie powinna tego bagatelizować i poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy.

mała ochota na seks

 Czy poziom libido można w jakiś sposób zmierzyć?

 Tak jak np. temperaturę możemy zmierzyć za pomocą termometru, tak w przypadku libido nie ma takiego narzędzia. Określić je można tylko i wyłącznie przy pomocy odpowiednich kwestionariuszy sporządzonych przez zespoły psychologów i seksuologów. Pozwalają one na przybliżoną ocenę poziomu napięcia seksualnego. Tak naprawdę, najważniejszym wskaźnikiem jest subiektywne odczucie badanej osoby. Każdy z nas potrafi odczuć, jaki ma temperament, czy aktualny poziom libido jest porównywalny, z tym, jaki występował 3 lata temu, czy w tym czasie się zwiększył czy przeciwnie – zmniejszył.

Polecamy również: Sposoby na udany seks – poznaj 10 niezawodnych sposobów

Co może wpływać na obniżenie libido u kobiet?

 

Do osłabienia siły libido u kobiet może przyczynić się wiele czynników, nie możemy określić jednego, głównego „winowajcy”. Niektóre z nich są tymczasowe i mają charakter sytuacyjny – na przykład zmęczenie czy problemy zawodowe, inne są bardziej trwałe i mogą powodować następstwa dla seksualności kobiety. Do tych drugich czynników zaliczamy czynniki biologiczne i przyjmowane z tego powodu leki. Niektóre kobiety obawiają się, że stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej może spowodować obniżenie libido. Warto zaznaczyć, że o tym, jaki wpływ mają pigułki na wagę, cerę czy właśnie libido, decyduje ich skład i proporcje zawartych w nich substancji czynnych. Na szczęście obecnie na polskim rynku dostępny jest szeroki wachlarz tabletek antykoncepcyjnych, np. oryginalne tabletki antykoncepcyjne z octanem chlormadinonu, pochodną naturalnego progesteronu, które nie powodują niepożądanych przez kobiety działań, w tym właśnie spadku libido.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (113 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  29 kwietnia 2015 08:49

  Trzeba wyeliminować przyczynę!

  Odpowiedz
 2. Zanett  29 kwietnia 2015 09:39

  Rzeczywiście, z własnego doświadczenia wiem, że antykoncepcja zmniejsza ochotę na seks :p

  Odpowiedz
 3. Kmakolagwa  29 kwietnia 2015 10:01

  Wciągający artykuł.

  Odpowiedz
 4. gusia.  29 kwietnia 2015 10:10

  Ciekawy artykuł,a dr.n.med.Depko w TV wygląda na sympatycznego człowieka.

  Odpowiedz
 5. scrabble  29 kwietnia 2015 11:16

  Bardzo sympatyczny, ja też lubię go słuchać 🙂

  Odpowiedz
 6. martucha180  29 kwietnia 2015 13:21

  Libido czyli chcica, drogie panie 🙂

  Odpowiedz
 7. bbo  29 kwietnia 2015 14:23

  Nie potrafimy się zrelaksować i nie potrafimy zorganizować sobie czasu na relaks…

  Odpowiedz
 8. Patriszia  30 kwietnia 2015 09:17

  Ciekawy artykuł.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany