Seksuolog wyjaśnia: Co to znaczy bardzo mała ochota na seks? Koniec problemu ze spadkiem libido!

Mała ochota na seks to w opinii kobiet najczęstszy skutek uboczny stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jednocześnie eksperci podkreślają, że spadek libido jest wskazaniem do zmiany  przyjmowanych dotychczas  pigułek. Zwłaszcza, że na polskim rynku dostępne są już tabletki antykoncepcyjne, które nie wykazują negatywnego wpływu na libido kobiety, co potwierdzają  badania naukowe. Na które z nich się zdecydować?

Niskie libido

Libido najczęściej definiuje się jako pożądanie seksualne lub potrzebę podjęcia aktywności seksualnej. Zazwyczaj kobiety charakteryzuje słabsza w stosunku do mężczyzn  siła tejże potrzeby. Dodatkowo na  kobiece libido ma wpływ wiele czynników, takich jak: przemiany hormonalne, źle dobrane pigułki antykoncepcyjne, obniżone poczucie własnej wartości, stres, nieporozumienia w związku, brak poczucia atrakcyjności w oczach partnera oraz problemy zdrowotne. Wpływają one na jego obniżenie. Czy jednak poziom libido można zmierzyć? Co to znaczy bardzo mała ochota na seks?  

Należy pamiętać, że libido nie jest wartością stałą a cechą indywidualną każdej kobiety. U części kobiet obserwowane jest największe nasilenie popędu seksualnego w fazie owulacyjnej, u innych w okresie przedmenstruacyjnym i pomenstruacyjnym, a jeszcze u innych w czasie menstruacji. Podobnie jest z częstotliwością zbliżeń, tu również potrzeby kobiet  są indywidulane: raz na tydzień, raz na dziesięć dni czy raz na 2 tygodnie. Niektóre panie taką potrzebę mogą odczuwać nawet codziennie. Jednak jeśli młoda kobieta jest od jakiegoś czasu w związku i ma ochotę na seks jedynie raz w miesiącu – to rzeczywiście rzadko i należy szukać przyczyny takiego stanu rzeczy – tłumaczy seksuolog dr Andrzej Depko.

Gdy winna jest tabletka antykoncepcyjna…

Szacuje się, że tabletki antykoncepcyjne powodują obniżenie libido nawet u 30% kobiet, które je stosują. To nie oznacza jednak, że mniejsza lub niska ochota na współżycie musi być normą przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Nie wszystkie tabletki wykazują takie samo negatywne działanie na libido.W Polsce są już dostępne pigułki antykoncepcyjne, od wielu lat szeroko stosowane w Europie Zachodniej, które nie hamują potencji seksualnej kobiety.  Co charakteryzuje te tabletki?

Od października b.r. na polskim rynku dostępne są oryginalne tabletki antykoncepcyjne, które w swoim składzie zawierają octan chlormadinonu, który jest pochodną naturalnego progesteronu. To ważne, aby o tym wspomnieć, gdyż ta substancja nie powoduje negatywnego wpływu na libido kobiety, co zostało potwierdzone licznymi badaniami. Do tej pory w naszym kraju dostępne były pigułki zawierające inną substancję czynną. Dodatkowo nowe tabletki posiadają udowodnione działanie na poprawę stanu skóry i kondycji włosów. Nie dziwi więc fakt, że w Niemczech tabletki antykoncepcyjne zawierające octanu chlormadinonu przyjmuje co 4. kobieta, co plasuje je na 1. miejscu wśród najczęściej  przepisywanych pigułek. Dostrzegam same pozytywy w związku z coraz większym dostępem do różnego rodzaju środków antykoncepcyjnych w naszym kraju. Szeroki wachlarz w wyborze produktów w połączeniu ze szczerą rozmową z pacjentką pozwala lekarzom na dopasowanie takiej antykoncepcji, która będzie w 100% spełniała oczekiwania kobiety – wyjaśnia dr Andrzej Depko.

Nie bagatelizuj problemu, zapytaj lekarza o nowe rozwiązanie!

Dostępności do szerokiej gamy tabletek antykoncepcyjnych powinna przekonać kobiety do tego, że nie muszą godzić się ze skutkami ubocznymi stosowanych pigułek. Jednak często z obawy, że specjalista zbagatelizuje problem, część z nich nawet nie próbuje porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem. Na własną rękę stosują suplementy diety działające osłonowo, które w większości przypadków również nie przynoszą rezultatów. Tymczasem najprostszym rozwiązaniem jest  zmiana tabletek, na takie które niwelują dotychczasowe skutki uboczne. Spadek libido, tak jak wzrost wagi ciała czy nudności, jest działaniem leku zaliczanym do objawów ubocznych jego stosowania i należy poinformować o tym swojego lekarza. Dlatego jeśli przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące zmiany, należy porozmawiać o nich z lekarzem. Nie wstydźmy się pytać o nowe, dostępne rozwiązania.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (161 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  3 listopada 2014 08:36

  Sex jest bardzo ważny w związku, wiec trzeba walczyć z problemem braku ochoty na niego.

  Odpowiedz
 2. martucha180  3 listopada 2014 10:53

  Zaciekawiły mnie te tabletki anty-. Szkoda, że nie ma ich nazwy i ceny…

  Odpowiedz
 3. holly  22 grudnia 2014 14:13

  @martucha180, to nie jest jeden rodzaj tabletek. Możesz porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem, powiedzieć czego dokładnie spodziewasz się po swojej antykoncepcji. 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany