Wkładka wewnątrzmaciczna i … nie musisz pamiętać o antykoncepcji na długo

Niemal 100% zabezpieczenie przed niechcianą ciążą, brak konieczności codziennego zażywania tabletki czy regularnej zmiany plastra, znacznie mniejsze obciążenie wątroby niż w antykoncepcji doustnej, a dodatkowo niższe koszty – to tylko niektóre atuty wkładki hormonalnej. O plusach nowoczesnej formy antykoncepcji mówi dr Jacek Nita, kierownik medyczny Szpitala Zacisze CM ENEL-MED.

kobieta

Nie musisz pamiętać

Jak wynika z badań przeprowadzonych w USA*, błędy w antykoncepcji są głównym powodem nieplanowanych ciąż.Wśród kobiet, które zaszły w ciążę mimo przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, aż 61 proc. nie przestrzegało schematu ich stosowania. Z kolei w tej grupie 47 proc. zapomniało sięgnąć po jedną tylko pigułkę w czasie całego cyklu menstruacyjnego, a 22 proc. nie wzięło dwóch tabletek.

 „Tempo życia współczesnych kobiet jest niezwykle szybkie – wiele z nich godzi pracę zawodową z życiem rodzinnym i towarzyskim. Nic dziwnego, że często zdarza im się zapomnieć o tabletce. Pod tym względem wkładka wewnątrzmaciczna jest idealnym rozwiązaniem. Stanowi bowiem doskonałą ochronę przed niechcianą ciążą, a jednocześnie jest środkiem stałym (nawet do pięciu lat), o długotrwałym działaniu” – mówi dr Jacek Nita, konsultant ds. ginekologii w Centrum Medycznym ENEL-MED.

Komfort i zdrowie przede wszystkim

Wkładka wewnątrzmaciczna zapewnia długoterminową antykoncepcję, a jednocześnie nie zakłóca przebiegu stosunku i nie zaburza poziomu płodności. Często skraca i zmniejsza obfitość i bolesność miesiączki. Może być też stosowana przez kobiety, które palą papierosy, nie mają jeszcze dzieci czy karmią piersią. Dodatkowo, w znacznie mniejszym stopniu niż pigułki antykoncepcyjne obciąża wątrobę. Dawka wydzielana dziennie jest bardzo mała i nie daje objawów obwodowych, działając tylko miejscowo. To sprawia, że może być stosowana przez kobiety, które nie mogą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych. Na skuteczność tej metody nie wpływają w żaden sposób zaburzenia żołądkowe.

Bezpieczeństwo i skuteczność

Pojemniczek z hormonem, który jest częścią wkładki wewnątrzmacicznej, jest pokryty specjalną błoną, która reguluje stopniowe uwalnianie się hormonu – lewonorgestrelu – prawie wyłącznie na błonę śluzową macicy. To powoduje:

  • gęstnienie śluzu w szyjce macicy, co zabezpiecza przed wnikaniem plemników do jej wnętrza
  • zmniejszenie żywotności i ruchliwości plemników w macicy oraz jajowodach
  • wzrost produkcji substancji hamującej zrost plemnika z komórką jajową.

Warto podkreślić, że stosowanie wkładki hormonalnej w żaden sposób nie wpływa na płodność kobiety. Badania potwierdziły, że zajście w ciążę jest możliwe już w miesiąc po usunięciu wkładki” – dodaje dr Jacek Nita.

Tańsze rozwiązanie

Koszty zastosowania wkładki hormonalnej są nawet kilkakrotnie mniejsze niż przy tabletkach antykoncepcyjnych. Przykładowo, koszt założenia wkładki na pięć lat wynosi około 1 100 zł, podczas gdy stosowanie pigułek w tym samym okresie równałoby się z wydatkiem rzędu 2 700 zł (przy cenie 45 zł za opakowanie tabletek/miesiąc).

Przeciwwskazania

W przypadku wkładki hormonalnej, jak wszystkich innych leków, istnieją przeciwwskazania do jej stosowania w wyjątkowych przypadkach. Należą do nich między innymi: ciąża lub podejrzenie ciąży, istniejące lub nawracające stany zapalne narządów miednicy mniejszej, infekcje dróg rodnych, zapalenie szyjki macicy, dysplazja nabłonka szyjki macicy, nowotwór lub podejrzenie nowotworu szyjki lub trzonu macicy, niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, wrodzone lub nabyte nieprawidłowości w szyjce lub jamie macicy. Dlatego przed decyzją o wyborze metody antykoncepcji należy porozmawiać z lekarzem ginekologiem oraz wykonać niezbędne badania.

Stosując wkładki wewnątrzmaciczne należy pamiętać, że mogą one wywoływać działania niepożądane. Dotyczy to każdej formy antykoncepcji. „Do najczęstszych objawów należą nieznaczne i nieregularne krwawienia pojawiające się w przeciągu sześciu miesięcy od założenia wkładki. Mogą wystąpić także bóle głowy oraz mała bolesność piersi. Rzadko spotykamy się z przypadkami torbieli na jajnikach. Są to jednak zmiany niegroźne, które z czasem samoistnie zanikają” – podkreśla konsultant ds. ginekologii CM ENEL-MED.

Wkładka hormonalna to obecnie najskuteczniejsza forma antykoncepcji dostępna na rynku. Trzeba jednak pamiętać, że nie spełnia ona funkcji bariery przeciw HIV czy innym chorobom przenoszonym drogą płciową.

*źródło: www.rynekzdrowia.pl

Konsultacja eksperta:

dr Jacek Nita, konsultant ds. ginekologii z Centrum Medycznego ENEL-MED, koordynator programu „Novum i ENEL-MED”.  Należy do Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Ultrasonografii oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. Swoja wiedzę stale poszerza biorąc udział w licznych szkoleniach oraz zjazdach.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (197 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...