Książeczka sensoryczna – dlaczego warto ją kupić?

Spis treści:

Czy wiedziałeś, że zabawki są istotnym wsparciem w rozwoju każdego malucha? Książeczki sensoryczne stanowią nieocenioną pomoc edukacyjną. Dlatego każdy rodzic, który szuka interesujących zabawek, rozwijających zmysły dziecka, powinien zwrócić uwagę na tego rodzaju produkty. Sprawdź pozostałe korzyści, jakie przynoszą książeczki dla niemowląt i starszych maluchów.

Od kiedy stosować książeczki sensoryczne?

Nie wszystkie zabawki można wprowadzać od pierwszych dni życia. Książeczki sensoryczne nazywane też kontrastowymi lub manipulacyjnymi są odpowiednie nawet dla najmłodszych. Bogate w kolory, kształty, materiały czy małe makiety zabawki są dostosowywane specjalnie do dzieci w danym wieku. Możne więc znaleźć produkty o różnym skomplikowaniu. Ważne jest jednak, aby zwrócić szczególną uwagę na:

  • renomę producenta,
  • solidne i bezpieczne wykonanie,
  • jakość materiałów,
  • estetyczny projekt.

Nauka kolorów i dźwięków – jak działają książeczki sensoryczne?

Książeczki materiałowe przepełnione są ciekawymi obrazkami, które przykuwają uwagę dziecka. Dostarczają one też bodźców stymulujących pracę poszczególnych obszarów mózgu. Bez problemu można znaleźć zabawki przeznaczone dla maluchów w różnym wieku. Pomogą one w nauce kolorów, kształtów, ale także różnych dźwięków i odgłosów zwierząt.

Zabawki takie jak książeczki sensoryczne to nie tylko zabawa, ale także wspieranie rozwoju zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Odpowiednio dopasowane do wieku malucha gadżety zapewnią rozrywkę na długi czas, ale także momenty wyciszenia. Skupienie uwagi na obrazkach i dźwiękach jest bardzo relaksujące.

Jak książeczki materiałowe wpływają na rozwój poznawczy dziecka?

Zabawki sensoryczne tworzone są z myślą o wspieraniu maluchów w poznawaniu świata. Różne materiały, kolory i ciekawe wzory pobudzają naturalną chęć odkrywania nowych rzeczy. W ten sposób przyspieszają rozwój poznawczy dziecka.

Każdy maluch już od pierwszych dni uczy się integracji sensorycznej. Jest to niezwykle ważny proces, odpowiadający za właściwą pracę poszczególnych obszarów mózgu oraz odbieranie bodźców z zewnątrz. Książeczki sensoryczne uczą więc prawidłowego wykorzystania zmysłów. Dzięki temu dziecko ćwiczy odpowiednie reakcje i potrafi kontrolować swoje emocje oraz odczuwane wrażenia.

Książeczki materiałowe – na co zwrócić uwagę?

Wybór książeczki od zaufanego producenta nie powinien sprawiać problemu. Wszystkie produkty powinny być wykonane z bezpiecznych dla dziecka materiałów. Maluchy mogą je więc nawet gryźć. Książeczki są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu, ponieważ można je prać w pralce. Dzięki temu służą one przez naprawdę długi czas. Oczywiście w pewnym momencie trzeba wymienić gadżety na bardziej skomplikowane. Warto zwrócić uwagę na przykład na produkty oferowane przez sklep Noski Noski: https://noskinoski.pl/collections/ksiazeczki-materialowe.

Jak wybrać odpowiednią książeczkę sensoryczną?

Książeczki materiałowe dedykowane są dla dzieci w różnym wieku, dlatego trzeba dostosować swój wybór w zależności od tego, czy szuka się zabawki dla niemowlaka, czy nieco starszego malucha. W obu przypadkach na rynku znaleźć można wiele propozycji. Wszystkie produkty umożliwiają rozwój umiejętności takich jak:

  • rozpoznawanie kolorów,
  • zapamiętywanie nazw przedmiotów,
  • nauka alfabetu i cyfr,
  • rozpoznawanie dźwięków i odgłosów.

Zakup odpowiedniej książeczki sensorycznej nie powinien być więc trudnym zadaniem. Wystarczy zwrócić uwagę na zalecenia producenta i zobaczyć, czy dziecko podoba się dana zabawka.


Artykuł sponsorowany

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (21 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...