Krzywa przegroda nosowa – nie bagatelizuj problemu

Krzywa przegroda nosowa wiąże się z szeregiem różnych dolegliwości. Trudności z oddychaniem, nieustający katar, powracające infekcje zatok – to tylko kilka problemów. Chociaż z pozoru problemy te jesteśmy w stanie znieść, ponieważ jesteśmy do nich przyzwyczajeni, to lekceważenie tego schorzenia może również prowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem.

Zobacz także: Sól kuchenna – zmiana nawyków

 Rzadko zdarza się, że przegroda dzieli nos na dwie symetryczne części. Przeważnie u dorosłych jest ona mniej lub bardziej skrzywiona. Jeśli ta deformacja jest niewielka, to nawet jej nie zauważamy ani nie odczuwamy. Problem pojawia się, gdy skrzywienie jest duże, bo może wówczas powodować nieprzyjemne dolegliwości. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest operacja.

 

krzywa przegroda nosowa

Krzywa przegroda nosowa – Nie lekceważ problemu

 Przegroda nosowa to „rusztowanie”, na którym opierają się tkanki miękkie. Ma długość około 10 cm, jej początkowy odcinek jest zbudowanych z chrząstki, a ten dalszy – z tkanki kostnej. Skrzywienie może dotyczyć każdego z tych fragmentów. Jeśli jest to wada wrodzona lub powstała ona trakcie porodu, pewne jej objawy można zauważyć już u noworodka. Zwróćmy na przykład uwagę na to, czy dziecko podczas karmienia piersią nie odrywa się od niej często, by zaczerpnąć powietrza lub czy regularnie się nie zachłystuje. Jeśli tak, mogą być to pierwsze sygnały ostrzegawcze. Najczęściej jednak do takiej deformacji dochodzi w wyniku późniejszego urazu nosa.

Najpowszechniejszą oznaką tego „defektu” zarówno u dzieci, jak i dorosłych są trudności z oddychaniem. – Jeżeli wada jest duża, to konsekwencje mogą być poważniejsze. Powoduje ona bowiem nie tylko zaburzenie drożności nosa, ale również utrudnia wentylację i drenaż zatok przynosowych lub ucha środkowego. Stąd częstsze i nawracające zapalenia zatok czy uszu. Utrudniony przepływ powietrza może również być powodem chrapania i niebezpiecznych bezdechów sennych – mówi dr n. med. Paweł Szwedowicz, laryngolog ze Szpitala Medicover. Eksperci zwracają uwagę na to, że z wiekiem dolegliwości spowodowane przez krzywą przegrodę nosową mogą się nasilać.

 Polecamy również: Badania genetyczne w ciąży – pomoc dla ciężarnych i planujących ciążę

Krzywa przegroda nosowa – Jak leczyć?

 

Coraz większe trudności z oddychaniem, zalegająca w nosie wydzielina, a także powracające infekcje gardła i zatok to wyjątkowo uciążliwe objawy. Jeśli zauważymy je u siebie, powinniśmy skonsultować się z laryngologiem – nie muszą one świadczyć o skrzywionej przegrodzie nosowej, ale mogą być zwiastunem innych chorób, które należy leczyć. Specjalista przeprowadzi odpowiednie badania i zweryfikuje, co jest przyczyną kłopotów. Jeżeli okaże się, że winna jest przegroda, konieczna będzie interwencja chirurga – to bowiem jedyny sposób poradzenia sobie z tym „defektem”.

Operacja prostowania przegrody nosa fachowo nazywana jest septoplastyką. – Zazwyczaj zabieg ten przeprowadzany jest w całości wewnątrznosowo bez konieczność wykonywania cięć zewnętrznych. Podczas operacji część chrzęstna przegrody jest precyzyjnie opracowywana chirurgicznie i ustawiana na nowo w pożądanej pozycji pośrodkowej, natomiast skrzywiona część kostna zostaje wycięta i usunięta. Następnie przegrodę stabilizuje się niewidocznymi z zewnątrz płytkami lub szwami wchłanialnymi – wyjaśnia dr n. med. Paweł Szwedowicz ze Szpitala Medicover. – Do przeprowadzenia takiej korekty coraz częściej wykorzystywana jest dziś minimalnie inwazyjna technika endoskopowa. Zapewnia ona mniejszą traumatyzację tkanek, łagodniejszy okres pooperacyjny i szybsze gojenie – dodaje. Cały zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Pacjent opuszcza szpital zwykle już po jednym dniu bez żadnych opatrunków zewnętrznych. Po około tygodniu wyznaczana jest wizyta kontrolna.

Lekarze zwracają uwagę na to, że w niektórych przypadkach prostowanie przegrody łączy się z zewnętrzną korektą nosa. – Wówczas konieczne może być wykonanie dodatkowego, niewielkiego cięcia na słupku nosa, uruchomienie kości nosowych oraz założenie na nos usztywniającego opatrunku zewnętrznego. To wiąże się z nieco bardziej uciążliwym okresem pooperacyjnym, ale w zamian otrzymujemy nos nie tylko drożniejszy, ale również ładniejszy – mówi dr n. med. Paweł Szwedowicz.

Krzywa przegroda nosowa może być przyczyną nie tylko uciążliwych dolegliwości, lecz często prowadzi do poważniejszych problemów ze zdrowiem. Zabieg korekty można przeprowadzać w każdym wieku, więc jeśli lekarz stwierdzi, że taka operacja jest konieczna, to nie warto jej odwlekać.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (112 głosów, średnia: 4,80 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  30 maja 2015 10:52

  Mój znajomy miał bardzo poważne powikłania z tego powodu. Lepiej jest jak najszybciej zasięgnąć rady lekarza, który na pewno pomoże. Im szybciej, tym lepiej.

  Odpowiedz
 2. martucha180  30 maja 2015 14:54

  Wiele osób ma krzywą przegrodę nosową i nic z tym nie robi. A to źle.

  Odpowiedz
 3. Gocha  30 maja 2015 17:42

  Dużo osób ma krzywą przegrodę nosową. Prawie każdy chrapiący człowiek ma tą przypadłość

  Odpowiedz
 4. bbo  30 maja 2015 20:13

  Znam wiele osób po takim zabiegu.

  Odpowiedz
 5. Patriszia  31 maja 2015 08:09

  Na szczęście nie mam tego problemu mimo ze miałam raz rozwalony nos przez piłkę niestety.

  Odpowiedz
 6. lilkawodna  2 czerwca 2015 09:42

  Nie wiedziałam,że to aż taki duży problem.

  Odpowiedz
 7. Wusia  2 czerwca 2015 14:37

  Niestety borykam się z tym problemem- objawami są zapalenia zatok i pochrapywanie.Jestem na etapie poważnego zastanawiania sie na poddaniu się zabiegowi.

  Odpowiedz
 8. Anita  9 czerwca 2015 14:03

  mam znajomą z tym problemem, ale nie chce się leczyć..

  Odpowiedz
 9. Ewelina  27 sierpnia 2015 09:10

  Znam wiele osób, którzy mieli zabieg na krzywą przegrodę. Każda z tych osób zadowolona jest z efektów po zabiegu 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany