Co źle wpływa na zęby? 4 zaskakujące czynniki

W trosce o śnieżnobiały uśmiech dbasz o codzienną higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzasz dentystę? To nie wystarczy! Aby zachować zdrowe zęby jak najdłużej, trzeba dodatkowo unikać czynników, które im szkodzą. Sprawdź, co źle wpływa na zęby i poznaj tajemniczych „sprawców” ich stopniowego niszczenia.

zęby z płytką nazębną

fot. Freepik, Mari_draiser

Co źle wpływa na zęby? Antybiotyki

Polecamy także: Ekspert wyjaśnia: Co jeść a czego nie jeść, by mieć piękne zęby?

Antybiotyki bazujące na tetracyklinie lub doksycyklinie stosowane są w otolaryngologii czy dermatologii i niestety mogą mieć nieść z sobą poważne konsekwencje dla naszego uśmiechu. Jedną z nich jest przyczynienie się do powstawania trwałych przebarwień na zębach. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży i dzieci poniżej 10 roku życia.

– Przebarwienia tego rodzaju powstają wskutek gromadzenia się na powierzchni zęba kompleksu tetracyklinowo-wapniowo-fosforanowego. Ma on postać szarobrązowych lub żółtych pasm. W skrajnych przypadkach antybiotyk należący do tej grupy może doprowadzić do trwałych uszkodzeń zębów, modyfikacji ich kształtu i struktury. Utrata tkanek zęba lub wystąpienie dużych przebarwień mogą sprawić, że samo wybielanie nie będzie wystarczające i konieczne będzie założenie koron, które pokryją szkody. W najgorszym wypadku zęby mogą stać się tak łamliwe i podatne na skruszenie, że będą wymagać specjalnych koron na implantach – mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Mimo że odbarwione pochodnymi tetracykliny zęby stanowią trudny przypadek przy zabiegu wybielania, ich wybielenie nie jest niemożliwe. Efekt końcowy nie jest jednak spektakularny. Zęby po zabiegu będą po prostu rozjaśnione, a nieestetyczne pasma zostaną zredukowane.

Nasze zęby bardzo źle znoszą także przyjmowanie preparatów z żelazem, które mogą spowodować czarnobrunatne przebarwienia. Takie ryzyko istnieje jednak tylko w przypadku przyjmowania preparatów żelaza w formie płynnej, m.in. w suplementach dla dzieci, które nie są jeszcze w stanie połykać tabletek. Inne suplementy z żelazem są bezpieczne i mogą być stosowane przez wszystkich bez lęku o wygląd zębów.

Co źle wpływa na zęby? Stres

Zobacz również: Zawał przez chore zęby? Niebezpieczne powikłania zdrowotne od nieleczonych zębów!

Bruksizm jest schorzeniem stomatologicznym, polegającym na zgrzytaniu zębami podczas snu. Można je rozpoznać po takich objawach, jak widoczne ścieranie się zębów (stają się wtedy krótsze), ich kruszenie, bolesne ubytki przyszyjkowe, ogólne dolegliwości bólowe szczęki, głowy oraz oczu, nadwrażliwość zębów na zimno i słodycz, napięcie mięśni twarzy, uczucie sztywnego karku po przebudzeniu się. Jakie są przyczyny bruksizmu?

– Przyczyny bruksizmu nie są do końca jasne. Wiadomo na pewno, że częściej dotyka osób z wadami zgryzu oraz tych, które cierpią na zaburzenia snu, takie jak chrapanie czy obturacyjny bezdech senny.  Bruksizm mogą też potęgować czynniki środowiskowe, m.in. palenie tytoniu, przyjmowanie dużych ilości kofeiny, nadmierne spożywanie alkoholu czy stosowanie leków nasennych, antydepresantów i leków uspokajających. Bardzo istotnym elementem, który często towarzyszy bruksizmowi jest stres – wyjaśnia stomatolog.

Aż 4 na 10 Polaków zgrzyta zębami w nocy, najczęściej nie mając o tym pojęcia. Statystyki pokazują, że w 70% za tę dolegliwość odpowiada właśnie stres i wewnętrzny niepokój. Co ciekawe, jedno z badań wykazało, iż osoby, które pracują na nocne zmiany są bardziej narażone na tego typu schorzenie niż inni.

Metodą walki z bruksizmem są specjalne szyny relaksacyjne, które wykonywane przez protetyka.

– Pacjent zakłada taką szynę przed snem na zęby, hamując w ten sposób nadaktywność mięśni podczas mimowolnego zaciskania zębów – mówi specjalista.

 

Co źle wpływa na zęby? Kolczyki w języku

Polecamy: Chcesz, aby Twoje dziecko miało proste zęby i prawidłowy zgryz? Sprawdź, czy robisz coś źle!

Piercing jest wciąż bardzo modny wśród młodych osób. Pozornie niewinna ozdoba w języku stwarza jednak realne zagrożenie dla zębów. Najczęstszym rodzajem zakładanych na język kolczyków są tzw. „sztangi”, składające się z trzonu i nakrętek na obu końcach. Badania potwierdzają, że mniej więcej połowa osób noszących taką biżuterię doznaje pęknięcia lub uszczerbienia zęba.

– Dla osób z kolczykiem w języku typowy jest trójkątny ubytek między jedynkami, który tworzy się w wyniku ścierania szkliwa. Zwiększa to podatność zębów na próchnicę i nadwrażliwość, a przy tym wygląda bardzo nieestetycznie. Częste ruchy języka uzbrojonego w kolczyk mogą przyczynić się także do recesji dziąseł. Z tego względu warto, aby pacjenci myślący o tego typu zabiegu kosmetycznym byli świadomi ewentualnych konsekwencji ozdoby dla zdrowia jamy ustnej. Na pewno żaden młody człowiek nie chciałby skończyć z protezą zębową z powodu kolczyka w języku – zauważa ekspert.

Co źle wpływa na zęby? Popcor

Czy paczka popcornu zjadana podczas kinowego seansu naprawdę zagraża zębom? Niestety tak. Chrupiące, twarde produkty takie jak orzechy, prażone nasiona, pestki owoców czy warzyw oraz ziarna popcornu mają często gromadzą się między zębami oraz w kieszonkach przyzębnych, przyczyniając się do powstania ropni dziąsłowych. – Nierzadko spotykamy się z sytuacją, kiedy pomiędzy zębami badanego pacjenta nadal znajdują się resztki pożywienia. To ryzykowne, gdyż mogą one powodować zapalenie dziąseł, któremu będą towarzyszyły opuchlizna, zaczerwienie, bolesność , a także ropna wydzielina w dziąśle. Stan zapalny czasem idzie też w parze z ropniem dziąsła, czyli bolesnym obrzękiem, wywołanym infekcją bakteryjną. A nieleczone stany zapalne i ropnie dziąseł to już prosta droga do poważnych chorób dziąseł. Jeśli więc chcemy uniknąć tych przykrych konsekwencji, zalecane jest używanie nici dentystycznej po każdym zjedzeniu kinowej przekąski. Tylko w ten sposób oczyścimy przestrzenie międzyzębowe z resztek zalegającego tam pożywienia – mówi stomatolog.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (196 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...