Ekspert radzi:czy czytanie ebooków jest bezpieczne dla oczu?

Książka to jeden z najpopularniejszych i najmilej widzianych gwiazdkowych prezentów. Zamiast zajmujących przestrzeń papierowych tomów coraz częściej kupujemy swoim bliskim powieści w postaci ebooków, które obdarowani będą mogli odtwarzać na swoich czytnikach, smartfonach czy tabletach zarówno w domu, jak i podczas podróży środkami transportu publicznego. Wygoda, łatwość nabywania i niemal zerowy czas oczekiwania na otrzymanie zakupionej w ten sposób książki to niekwestionowane atuty, które wielu ludzi uważa za argumenty dowodzące wyższości elektronicznych powieści nad papierowymi.  Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, czy czytanie ebooków jest bezpieczne dla oczu? Na to pytanie odpowiada ekspert Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

 

czy czytanie ebooków jest bezpieczne dla oczu?

Ekspert radzi: czy czytanie ebooków jest bezpieczne dla oczu?

Polecamy także: Najlepsze książki na Święta – nasze propozycje

 

Czytanie z ekranu czytnika stało się ostatnio wyjątkowo popularne. Zamiast grubych i ciężkich tomów wystarczy mieć przy sobie jedno mobilne urządzenie, by móc w każdej chwili sięgnąć do którejś z nawet kilkuset ulubionych lektur! W dodatku lista nowych tytułów ebooków wydłuża się w błyskawicznym tempie, a wiele z oferowanych elektronicznych powieści jest dużo bardziej przystępnych cenowo niż ich tradycyjne wersje. Niektórzy ludzie obawiają się jednak , że czytanie z ekranu czytnika może niszczyć wzrok. Czy faktycznie jest się czego obawiać?

– Okazuje się, że wysiłek oczu podczas czytania oraz wiążące się z nim zmęczenie zależy nie tyle od rodzaju powierzchni, z której czytamy, lecz od kontrastu pomiędzy drukiem a jego tłem. To, jak oczy zachowują się podczas długotrwałego czytania, zależy często od różnicy między kolorem liter a wysyceniem bieli ich tła. Główna różnica pomiędzy wersją papierową a elektroniczną książki polega na tym, że w przypadku czytników możemy według własnego uznania wyregulować kontrast i jasność ekranu. Jednakże oczy eksploatują się zarówno podczas czytania tradycyjnych książek, jak i ebooków – wyjaśnia Magdalena Duda, optometrystka z CentrumOkulistycznego Nowy Wzrok.

Wiele zależy również od rodzaju nośnika, na którym czytamy e-książki. Czytanie z tabletu lub komputera może męczyć wzrok. Jednak czytniki w znakomitej większości posiadają ekrany stworzone w technologii elektronicznego atramentu, tzw. e-ink, co oznacza, że nie emitują światła, dzięki czemu tekst wygląda tak samo niezależnie od tego, pod jakim kątem na niego patrzymy. Czytanie na takim nośniku właściwie nie różni się więc od lektury tradycyjnej książki. Natomiast światło odbijające się od ekranów LCD może być męczące dla oczu, przez czytanie przed długi czas na tego typu nośniku z całą pewnością jest niekomfortowe.

 

Ekspert radzi: czy czytanie ebooków jest bezpieczne dla oczu?

Polecamy również: Czy o swoje zmęczone oczy dbasz równie często jak o rzęsy, włosy, paznokcie?

 

Wpatrywanie się przez dłuższy czas w przedmioty znajdujące się w niedalekiej odległości od oczu, jak ma to miejsce podczas czytania, może prowadzić do tzw. skurczu akomodacyjnego. Jednak efekt ten występuje niezależnie od tego, z jakiej formy druku korzystamy.

-Przy czynnościach wymagających patrzenia na przedmiot znajdujący się w pobliżu mięsień rzęskowy oka staje się napięty, a rozluźnia się dopiero przy spoglądaniu w dal. Niestety podczas długotrwałego czytania, kiedy mięsień pozostaje w stanie napięcia przez dłuższy czas, może mieć trudność z powrotem do stanu rozluźnienia – w związku z tym po przerzuceniu spojrzenia na odległy przedmiot oko potrzebuje trochę czasu, by przyzwyczaić się do nowej perspektywy. Przez chwilę widzimy więc niewyraźnie. Jest to tzw. pozorna krótkowzroczność, która prowadzi do zmęczenia oka. Nie zależy to od formy czytanych książek, jednak warto pamiętać o tym, by w trakcie czytania robić przerwy i co jakiś czas spoglądać na oddalone od nas obiekty – zaznacza ekspert Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

 

Ekspert radzi: czy czytanie ebooków jest bezpieczne dla oczu?

Ważne jest oczywiście również to, w jakich warunkach czytamy. Obecnie coraz więcej osób zagłębia się w lekturze podczas podróży lub w czasie krótkiej jazdy komunikacją miejską. Należy jednak pamiętać, że ze względu na wstrząsy może to powodować dyskomfort i szybsze zmęczenie czytaniem, dlatego nie jest szczególnie polecane osobom cierpiącym na wady wzroku.

-Przede wszystkim powinno się zawsze zachowywać odpowiednią higienę czytania, czyli m.in. zapewniać sobie wystarczające oświetlenie. Trzeba też uwzględnić, że zmęczenie lekturą może być wynikiem nieskorygowanej wady wzroku. W takim przypadku, zanim chwycimy za książkę, zaopatrzmy się w okulary! Nie odwlekajmy wizyty u okulisty. Przy wadzie wzroku, która powoduje dyskomfort w czytaniu, specjalista przepisze receptę na okulary lub doradzi przy wyborze nowoczesnych metod korekcji wad wzroku. Jedną z nich jest zabieg laserowej korekcji, który zaleca się osobom, pragnącym pożegnać się z wadą raz na zawsze. Drugą innowacyjną metodą jest ortokorekcja, która polega na zakładaniu na noc gazoprzepuszczalnych soczewek korygujących wzrok. Modelują one rogówkę tak, że po zdjęciu soczewek orto-K widzi się prawidłowo przez cały dzień – podsumowuje Magdalena Duda, optometrystka.

Miłośnicy czytania książek w wersji elektronicznej powinni pamiętać, aby nie tylko odpowiednio dobierać czytniki, ale i dbać o higienę codziennej lektury. Jeśli oddajemy się czytaniu w nowoczesnej formie, powinniśmy wybierać specjalne urządzenia zaprojektowane do e-lektury i nie zastępować ich komputerem czy smartfonem!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (175 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...