Kolor Pantone na cześć Prince’a – najmodniejsza barwa na jesień/zimę 2017

Instytut Pantone wymyślił nowy kolor, który poświęcił zmarłemu w tamtym roku Prince’owi. Barwa jest odcieniem ulubionego przez artystę fioletu. Kolor nazywa się Love Symbol #2, a inspiracją dla niego był fortepian Prince’a, który muzyk chciał ze sobą zabrać w trasę, tuż przed śmiercią. Barwa pojawia się na wybiegach słynnych domów mody i w kolekcjach popularnych sieciówek. Mówi się, że będzie to jeden z najmodniejszych odcieni sezonu jesień/zima 2017. Poznajcie kolor Pantone na cześć Prince’a!

fioletowy kolor

fot. shabanashoukat49, freepik

Zobacz także: Shoppingowy przegląd: modne płaszcze na wiosnę 2017 w kolorach Pantone!

Purpura – kolor Boga, władców i osób tajemniczych

Kolor purpurowy to jeden z najstarszych barwników w historii ludzkości. Otrzymywano go ze śluzu ślimaka purpurowego, występującego na wybrzeżach Morza Śródziemnego. Kolor wielokrotnie pojawia się w mitologii greckiej i Piśmie Świętym. Od czasów starożytnych był uznawany za wyjątkowy, ze względu na swoją rzadkość, koszt barwnika oraz trudność w jego otrzymywaniu.

Purpura była oznaką władzy i bogactwa. Rzymianie tym kolorem ozdabiali szaty senatorów, a cesarz ubierał się w barwę od stóp do głów. Purpurę kochał Juliusz Cezar, podkreślał nią swój status. Często odwiedzał Kleopatrę odziany w majestatyczny kolor. Fiolet był barwą władców, znakiem władzy królewskiej przez wiele wieków. Mówiono też, że jest kolorem Boga. Do dziś purpurę noszą kardynałowie i czasem księża. Symbolizuje ona ducha, ogień oraz krew.

Według znawców kolorów oraz ich znaczeń fiolet/ purpura jest „kolorem pośrednim”, łączy duchowość błękitu z ziemską zmysłowością. Przedstawia równowagę między dniem i nocą, elementem żeńskim oraz męskim czy niebem a ziemią. Kolor ten kochają osoby, które poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące sensu życia i umieją oderwać się od szarej codzienności. Barwę noszą osoby wrażliwe, wyróżniające się spośród bezbarwnej masy.

Kolor Pantone na cześć Prince’a

Fiolet jak żaden inny kolor oddaje osobowość niezwykłego, barwnego artysty. Prince był piosenkarzem, kompozytorem, multiinstrumentalistą. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród, w tym Oscara, Grammy, MTV Video Music Awards i Złotego Globa. Uznawany jest za jednego z najbardziej nowatorskich, innowacyjnych artystów wszech czasów. Niezwykłą osobowość oraz bogatą twórczość artysty idealnie oddawał jego ukochany kolor – głęboki odcień fioletu.

Prince nie tylko ubierał ubrania w kolorze purpury, miał również instrumenty muzyczne w tym odcieniu, rzeczy użytku codziennego, a nawet wystrój mieszkania! Stworzył ten kolor na nowo, odświeżył go. Purpura w wydaniu księcia muzyki była erotyczna, transgresywna i hipnotyzująca. Fiolet dla artysty był nie tylko wyborem stylistycznym, modowym, ale też manifestem, stylem życia, wyrażeniem osobowości. Purpura była kolorem jego scenicznego image, słynnego albumu z 1984 roku, najpopularniejszej piosenki „Purple Rain” i ukochanego fortepianu.

Pantone nie mógł lepiej uhonorować Prince’a, jak tworząc na jego cześć barwę. Kolor Love Symbol #2 na pewno zapewni niezwykłemu artyście miejsce w wiecznej pamięci.

Kolor Pantone na cześć Prince’a

żródło: Instytut Pantone

 

Prince jako inspiracja na wybiegach sezonu jesień/zima 2017-2018

Szlachetna barwa pojawiła się na wybiegach słynnych domów mody. Świat fashion podąża za trendem i ukochany kolor Prince’a oraz jego styl stały się inspiracją dla projektantów. Artysta został natchnieniem, muzą tego sezonu.

Tajemniczy, zmysłowy fiolet i ubrania, nawiązujące do image’u niezwykłego piosenkarza, pojawiają się w kolekcjach znanych marek. Bogate, aksamitne stylizacje, styl wiktoriański, falbany, cekiny, frędzle, sznurowania, błysk oraz połysk… to wszystko to, co książę muzyki kochał najbardziej. Nawiązania do jego stylizacji widać w kolekcjach Prady, Balenciagi, Dolce & Gabbana, Toma Forda, Marni, Preen By Thornton Bregazzi, JW Anderson, Fausto Puglisi, Sies Marjan czy Chloe. Przyglądając się wybiegom można zauważyć, że królują długie płaszcze w głębokim odcieniu fioletu, kombinezony i wiktoriańskie bluzki oraz koszule.

Jak wam się podoba kolor Pantone na cześć Prince’a? Czy stylizacje słynnego muzyka są ciekawym źródłem inspiracji?

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (265 głosów, średnia: 4,35 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  18 sierpnia 2017 08:17

  Kolory dobre na scenę, szczególnie w takim wydaniu, jak u Prince’a

  Odpowiedz
 2. Kathe  18 sierpnia 2017 15:09

  Bardzo ładny kolor jednak według mnie nie na total look, jedynie jako dodatek do stylizacji.

  Odpowiedz
 3. malgosia  9 października 2017 08:45

  Tak to jest mój kolor

  Odpowiedz
 4. Neon  27 marca 2020 20:31

  Przepiękny kolor na cześć wielkiego artysty

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany