Jak dobrać kolor bluzek do typu urody?

Spis treści:

Każdego roku słyszymy o nowych trendach kolorystycznych oraz o kolorze roku wybieranym przez organizację Pantone. Każda z nas na pewno nie raz wybrała bluzkę, sugerując się aktualnie modnymi barwami. Niestety, nie każdy kolor sprawi, że nasza skóra nabierze blasku, a oczy staną się wyraziste. Kolory ubrań potrafią podkreślić walory naszej urody lub sprawić, że będziemy wyglądać mniej korzystnie. Warto znać podstawy analizy kolorystycznej i wiedzieć jakie barwy pasują do naszego typu urody. Sprawdź, jakie kolory bluzek najbardziej pasują do Twojego typu kolorystycznego!

różne kolory bluz na modelkach

fot. aghavni001, freepik

Wiosna, lato, jesień, czy zima? Poznaj swój typ urody

W analizie kolorystycznej wyróżniamy 4 podstawowe typy urody, odpowiadające czterem porom roku. Spośród nich możemy wyodrębnić jeszcze 12 podtypów: ze względu na tonację – ciepły lub chłodny, nasycenie – zgaszony i kontrastowy, oraz ze względu na odcień – jasny lub ciemny.

 

Jakie odcienie pasują do Ciebie i jak dobrać kolory bluzki?

modne kolory

fot. freepik

Jakim typem kolorystycznym jesteś? Jakie odcienie pasują najlepiej do Ciebie i jak dobrać kolory bluzek, które podkreślą Twoją urodę? Jeśli w szafie nie mamy nic w odcieniu, który wskaże analiza kolorystyczna, nie musimy od razu inwestować w wymianę całej garderoby. Warto zajrzeć  do znanych sklepów internetowych. Na początek postaw na coś klasycznego, sięgnij na przykład po bluzki na Zalando.pl To dobry początek, jeśli nie masz pewności co do sugerowanego koloru.

Jasna Wiosna – typ urody. Wybieraj pastelowe odcienie bluzek

Jasna Wiosna ma włosy w kolorze ciepłego blondu ze złotymi refleksami i jasną karnację. Kolor jej oczu to najczęściej niebieski, zielony, bursztynowo-piwny. To delikatny ciepły typ kolorystyczny, do którego pasują bluzki w kolorze jasnych pasteli, błękitne, zielone, łososiowe i w delikatnych odcieniach żółtego.

Ciepła Wiosna – typ urody. Postaw na bluzki m.in. w kolorach żółtych, czerwieniach

Ciepła Wiosna to złotowłosa blondynka lub posiadaczka włosów w rudawym odcieniu. Oczy ma zielone, jasnobrązowe lub w odcieniu turkusu. Jej karnacja jest jasna, mogą występować na niej piegi, a latem delikatnie się opalać. Kolory bluzek, które idealnie pasują do Ciepłej Wiosny to: żółcie, czerwienie, zielenie, koral, turkus, delikatne beże. Korzystnie wygląda również w bladym różu, odcieniach pomarańczy, wanilii i delikatnych brązach.

Czysta Wiosna – typ urody. Ubieraj się w bluzki w ciepłej kolorystyce

Czysta Wiosna może mieć włosy w kolorze jasnego miodu aż do średniego brązu. Charakterystyczne dla tego typu urody są oczy. Są one wyraźnie kontrastujące: niebieskie, zielone lub bursztynowe. Kolory bluzek, które podkreślą jej urodę to barwy ciepłe i zdecydowane: czerwień, słoneczny żółty, turkusy, mocna zieleń, ciepły róż i niebieski. Dobrze jej będzie też w czystej bieli i szarości oraz w złotej biżuterii.

Jasne Lato – typ urody. Postaw na bluzki w tonacjach pastelowych

Jasne Lato to osoby, które mają bardzo jasne blond włosy i niebieskie albo zielone oczy, a do tego porcelanową, delikatną skórę. Ten typ urody świetnie odnajduje się w chłodnych pastelach – rozbielonych błękitach, różach, w jaśniejszych odcieniach szarości i turkusach.

Propozycje bluzek dla Jasnego Lata:


Chłodne Lato – typ urody. Wybieraj bluzki w chłodnych kolorach

Osoby o tym typie urody posiadają włosy w kolorze blondu lub brązu z widocznym popielatym – „mysim” – odcieniem. Oczy mają wyraźną oprawę i kolor chłodny: niebieski, szary, zielono-niebieski, szaro-niebieski, czasem czarny. Do Chłodnego Lata pasują bluzki we wszystkich zimnych odcieniach – chłodne róże, błękity, granaty, a także biel i czerń oraz dodatki w kolorze srebra.

Zgaszone Lato – typ urody. Ubieraj się w chłodne kolory

Włosy w kolorze mysim i oczy szarozielone lub szaroniebieskie to znak rozpoznawczy Zgaszonego Lata. Posiada on delikatnie ciemniejszą karnację i wyraźną oprawę oczu. Przy twarzy powinny znaleźć się kolory chłodne, np. chłodne róże, błękity oraz neutralne, takie jak biele, szarości i czerń.


Ciemna Jesień – typ urody. Noś bluzki w zdecydowanych brązach i intensywnych czerwieniach

Osoby o tym typie urody mają ciemnobrązowe lub czarne włosy i wyrazistą oprawę brązowych, lub czarnych oczu. Skóra Ciemnej Jesieni jest złota, oliwkowa lub brązowa. Pasują jej bluzki w kolorze mocnego brązu, głębokiej czerwieni, pomarańczu i beżu oraz dodatki w kolorze złota.

Ciepła Jesień – typ urody. Sięgaj po pastelowe, ciepłe kolory bluzek

Włosy Ciepłej Jesieni są w różnych odcieniach rudości. Oczy – w kolorze brązu lub zieleni. Karnacja jest ciepła, w odcieniu piasku lub delikatnego brązu. Pasują do niej bluzki we wszystkich ciepłych kolorach – czerwienie, żółcie, zieleń, brązy. Osoba o takim typie urody może otaczać się również beżami, kolorami wanilii i odcieniami oliwki, warto np. zestawić kopertową bluzkę w jednym z wymienionych odcieni z szerokimi jasnymi spodniami, by otrzymać nietuzinkową kombinację

Zgaszona Jesień – typ urody. nos bluzki w tonacjach beżu, oliwki, rozmytej czerwieni

Zgaszona Jesień ma włosy w kolorze miodu ze słonecznymi refleksami lub brązowe z blond pasemkami. Oczy niebieskie, zielone, złote, piwne lub brązowe. Ten typ urody dobrze wygląda w bluzkach beżowych, oliwkowej zieleni, jasnych brązach i przygaszonej czerwieni oraz w złotych dodatkach. Do codziennej stylizacji z jeansami możemy sięgnąć po oliwkową bluzkę z bufiastymi rękawami. Takie rozwiązanie przełamie nudny outfit i nada elegancji.

Ciemna Zima – typ urody. Postaw na głęboko nasycone kolory przy wyborze bluzek

Ciemna Zima ma czarne lub ciemnobrązowe oczy i wyrazistą oprawę. Jej karnacja jest ciemna, włosy są w kolorze głębokiej czerni. Do Ciemnej Zimy pasują przede wszystkim kolory głębokie i nasycone. Posiadaczka tego typu kolorystycznego powinna zrezygnować jednak z bluzek w odcieniach pasteli.

Chłodna Zima – typ urody. Ubieraj bluzki w żywych i wyrazistych barwach

Osoba o typie Chłodnej Zimy posiada włosy brązowe z jaśniejszymi pasemkami, oczy w kolorze od błękitu aż do ciemnego brązu. Przy wyborze bluzek powinna sięgać po wyraziste kolory – niebieski, indygo, fiolet, fuksję, czerwień i czerń.


Czysta Zima – typ urody. Fiolet, niebieski, czerń to niektóre z kolorów bluzek, które powinnaś nosić

Czysta Zima to tzw. Królewna Śnieżka. Jej włosy są czarne lub ciemnobrązowe, a kolor oczu bardzo wyrazisty, zazwyczaj niebieski. Karnacja jest jasna, promienna, alabastrowa. Dobrze wygląda w czerwonych bluzkach, w mocnym odcieniu niebieskiego, czerni, bieli i w pełnej gamie fioletu. Dodatki odpowiednie dla Czystej Zimy to srebro.


Wiele z nas ma swoje ulubione kolory, których mocno się trzyma. Warto czasami zaszaleć i postawić na eksperymentowanie w doborze barw swoich ubrań. Nawet jeśli będzie Ci się wydawało, że te kolory nie są dla Ciebie, spróbuj choć raz założyć coś w innym odcieniu. Gwarantujemy Ci, szybko się przekonasz, że analiza kolorystyczna nie kłamie!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (64 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...