Jak rozpoznać objawy astmy oskrzelowej i nie pomylić jej z zapaleniem oskrzeli?

Spadki temperatur, przegrzanie lub wyziębienie organizmu sprzyjają osłabieniu odporności. Zima jest okresem, w którym bardzo często dopadają nas infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Dodatkowo jest to czas, kiedy o swoim istnieniu daje znać astma oskrzelowa. Jak rozpoznać objawy astmy oskrzelowej i nie pomylić jej z zapaleniem oskrzeli?

objawy-astmy

Okazuje się, że astma oskrzelowa jest najczęstszą przewlekłą chorobą układu oddechowego, a według badań epidemiologicznych, obecnie cierpi na nią co piąte dziecko i co dziesiąty dorosły. Wczesne wykrycie choroby umożliwia wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Astma jest niezwykle trudna do zdiagnozowania – zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy bardzo często jej objawy mylone są z zapaleniem oskrzeli.

Rozszyfruj objawy astmy oskrzelowej

Astma to przewlekła choroba układu oddechowego. Do jej najczęstszych objawów należy uczucie duszności i ciężkości po wysiłku fizycznym, świszczący oddech oraz kaszel, który pojawia się zwłaszcza w nocy, w reakcji na zimne powietrze, ostre zapachy czy dym tytoniowy. – Objawy te występują z powodu nagłego zwężenia oskrzeli, które jest przyczyną zaburzeń przepływu powietrza do płuc w czasie wdechu oraz z płuc w czasie wydechu – mówi dr Anna Bittner-Kowalczyk z poznańskiego szpitala MedPolonia. – Zmiany w oskrzelach sprawiają, że astmatycy są bardziej podatni na czynniki drażniące drogi oddechowe, w tym również na zimne powietrze, które zwiększa produkcję śluzu, ale jednocześnie zwiększa jego gęstość – wyjaśnia.

Zapalenie oskrzeli atakuje dolne drogi oddechowe i najczęściej zaczyna się drażniącym, suchym kaszlem, który następnie przechodzi w kaszel mokry. – Objawy mogą przypominać zwykle przeziębienie lub grypę, jednak ostremu zapaleniu oskrzeli może towarzyszyć osłabienie organizmu, gorączka, płytki oddech, katar, ból gardła, ból głowy, bóle mięśni i stawów – mówi dr Anna Bittner-Kowalczyk. Dodatkowo chorzy mogą skarżyć się na uczucie duszności, świszczący oddech, ucisk lub bóle w klatce piersiowej, czyli objawy podobne do astmy.

 

Jak się chronić przed astmą?

Osoby chorujące na astmę, powinny unikać wilgoci, chronić się przed pleśnią, omijać miejsca stale zadymione oraz nie dopuścić do zakażeń dróg oddechowych. Chorzy muszą także wystrzegać się oziębienia organizmu oraz unikać środowiska, w którym będą narażeni na wdychanie toksycznych substancji. Ważne jest również omijanie suchych, klimatyzowanych pomieszczeń.

Natomiast, aby nie doprowadzić do zapalenia oskrzeli, powinniśmy na samym początku infekcji stosować środki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, nawilżać oraz wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, a także chronić się przed zanieczyszczeniami i kontaktem z czynnikami wywołującymi reakcje alergiczne.

 

Bez pomocy specjalisty ani rusz

Aby odpowiednio leczyć astmę oskrzelową konieczna jest wizyta u specjalisty, który przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz wykona niezbędne badania. – Najczęściej zaleca się wykonanie badania czynnościowego układu oddechowego, czyli spirometrii, a także testów skórnych oraz zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej – mówi dr Anna Bittner-Kowalczyk z poznańskiego szpitala MedPolonia. – Podstawą leczenia astmy oskrzelowej są wziewne sterydy stosowane do wyciszenia nadreaktywności oskrzeli – dodaje.

W przypadku zapalenia oskrzeli sposób leczenia zależy od tego, z jakim rodzajem choroby mamy do czynienia. – Wirusowe zapalenie oskrzeli rozwija się nawet w ciągu 24 godzin. W przypadku, gdy nie wystąpi gorączka podawane są tylko leki wykrztuśne. Przy zapaleniu oskrzeli należy spędzić kilka dni w łóżku oraz dobrze wypocząć. Jeśli podczas choroby wystąpi gorączka oraz bóle mięśni i stawów dodatkowo do leczenia dołączane są leki przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne – wyjaśnia dr Anna Bittner-Kowalczyk ze szpitala MedPolonia. W przypadku powrotów infekcji zalecane jest wprowadzenie antybiotykoterapii. Podczas terapii powinniśmy spożywać więcej płynów. Pomocne są również inhalacje, które ułatwiają oddychanie i oczyszczają drogi oddechowe.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (82 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  7 grudnia 2015 08:22

  Moim zdaniem, jak zauważy się jakiekolwiek niepokojące objawy dotyczące naszego zdrowia lub samopoczucia, powinno się udać do lekarza. To do niego należy postawienie diagnozy, a nasz organizm daje nam przecież sygnały, że coś z nim jest nie tak.

  Odpowiedz
  • Kmakolagwa  7 grudnia 2015 10:24

   Zgadzam się w zupełności 🙂

   Odpowiedz
 2. Kmakolagwa  7 grudnia 2015 10:23

  Świetny artykuł.

  Odpowiedz
 3. martucha180  7 grudnia 2015 12:02

  Dobrze znać różnice

  Odpowiedz
 4. Aneta  7 grudnia 2015 16:01

  Ciekawy artykuł 🙂

  Odpowiedz
 5. lilkawodna  7 grudnia 2015 17:35

  Żeby tylko jeszcze trafić na dobrego lekarza, który prawidłowo rozpozna chorobę.

  Odpowiedz
  • Patriszia  13 grudnia 2015 22:51

   Żeby jeszcze dało się dostać do lekarza w racjonalnym czasie.

   Odpowiedz
 6. bbo  7 grudnia 2015 19:52

  Ja zawsze boję się, że lekarz nieprawidłowo rozpozna chorobę…

  Odpowiedz
 7. Jaworka  11 grudnia 2015 18:28

  Trudno jest trafić na dobrego lekarza kiedyś jak się szło prywatnie to wypytał o wszystko i osłuchał a teraz aby szybciej i następny

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany