Szczęśliwe małżeństwo. 7 rad jak je utrzymać!

Udany, tworzony w zgodzie związek, to marzenia każdej pary po ślubie. Nie ma małżeństw idealnych, ale często zapominamy o prostych rzeczach, które w partnerskich relacjach mogą zdziałać cuda. Przedstawiamy 7 złotych rad, które mogą pomóc uczynić Twój związek lepszym.

Ktoś powiedział kiedyś, że „szczęśliwe małżeństwo to mieszanka herbaty, składająca się z miłości, przyjaźni, namiętności i szacunku”, inna osoba natomiast stwierdziła: „małżeństwo to wieczna rozmowa”. Jak wytrwać w postanowieniach z dnia ślubu? Jak przeżyć z drugą połówką wiele pomyślnych lat? Czy istnieje przepis na udany związek i szczęśliwe małżeństwo? Przedstawiamy kilka rad, które pomogą pielęgnować miłość, więź oraz bliskość w małżeństwie.

Szczęśliwe małżeństwo

pixabay.com

Szczęśliwe małżeństwo: 7 złotych rad

1) Rozmawiaj o wszystkim

W małżeństwie bardzo ważna jest rozmowa. Nie tylko o sobie, relacji, ale też drobiazgach, trudach dnia codziennego. Ważne, by zadawać sobie pytania, o to jak się czujecie, co przeżywacie, jak minął wam czas w pracy. Pytać o plany i marzenia. Warto być na bieżąco, uczyć się siebie, a kiedy trzeba – odkrywać na nowo. Kiedy partnerzy nie umieją się ze sobą komunikować, nie są w stanie utrzymać dobrych relacji. Należy rozmawiać szczerze i otwarcie, nie bać się trudnych kwestii. Sprzeczki też są potrzebne, to często oznaka zaangażowanie. Ważne jednak, by kłócić się umiejętnie, pamiętając o szacunku do drugiej osoby, a także o tym, że wina często leży pośrodku.

2) Okazuj szacunek

Związek małżeński cechuje duża zażyłość między partnerami. Nie można jednak zapominać o tym, że należy bliskiej osobie okazywać pewną dozę szacunku. Należy dbać o partnera i jego potrzeby, ale też umieć zbudować swój autorytet przy jednoczesnym uznawaniu cudzej autonomii. Regularna pielęgnacja takiej postawy z czasem sprawi, że traktowanie innych z rzeczywistym, prawdziwym szacunkiem stanie się naszą codziennością. Ważne jest także zaufanie, tolerancja i umiejętność wspierania drugiej osoby w trudnej dla niej sytuacjach. Gdy ta postawa zanika, może pojawić się wzgarda, lekceważenie. Jak napisał kiedyś Terry Pratchett „Kiedy ludzie przestają okazywać sobie szacunek, zbliżają się kłopoty”.

3) Dbaj o drobiazgi

W związku nie wolno zapominać o codziennych miłych gestach, pokazywaniu uczucia, tego, że nam zależy. Warto wychodząc do pracy pożegnać się pocałunkiem, w ciągu dnia wysłać zabawnego SMS-a, bez okazji zrobić drugiej osobie prezent, czy ugotować ulubione danie. Pomysłów jest mnóstwo! Życie składa się z pięknych chwil, drobiazgów, o których często zapominamy. Warto też zorganizować trochę czasu tylko dla siebie. Bez zobowiązań, dzieci, pracy. W tym czasie warto zrobić coś, o czym marzyliście lub na co mieliście ochotę. Można stworzyć swoje rytuały i zwyczaje (np. co miesiąc wspólne wyjście do kina). Warto też chodzić na randki. Szczęśliwe małżeństwo flirtuje ze sobą, dobrze się czuje we własnym towarzystwie. Dobrze jest czasem wybrać się np. na kolację do eleganckiej restauracji lub romantyczny spacer.

Szczęśliwe małżeństwo

pixabay.com

4) Buduj przyjaźń

Udany związek to nie tylko miłość i namiętność, ale też przyjaźń. Koleżeństwo, życzliwość pomaga stworzyć szczęśliwe małżeństwo, które opiera się na wzajemnym zrozumieniu oraz partnerstwie. Przyjaciel to osoba, której potrzebuje każdy. Związek oparty na takiej relacji ma szansę na długowieczność. Warto mierzyć się wspólnie z wszystkimi przeciwnościami losu, kryzysami, stratami, chorobami. Dobrze jest też koncentrować się na tym, co łączy, nie dzieli. Dobrym sposobem na zbliżenie się do siebie jest posiadanie podobnych zainteresowań, znalezienie wspólnej pasji.

5) Umiej przepraszać

Należy umieć przepraszać, jeśli źle się postąpiło, nawet kiedy druga osoba postąpiła gorzej. Częstą przyczyną przedłużania się konfliktów jest myślenie, że większa wina leży po stronie partnera i to on powinien pierwszy poprosić. Warto umieć wyciągnąć rękę do zgody. Słowo „przepraszam” nic nie kosztuje, oprócz poświęcenia nieco dumy. Wykazując chęć pogodzenia się, pokazujemy także drugiej osobie, że zależy nam na dobrej relacji w związku. Sami jesteśmy wtedy również przykładem właściwego zachowania, odpowiedniego traktowania współmałżonka.

6) Staraj się pozostać sobą i miej czas na rozwój

Związki mają część wspólną, ale i części oddzielne. Warto to pielęgnować. W małżeństwie ważne jest „my”, ale nie może ono istnieć bez „ja”. Każda osoba powinna dbać nie tylko o partnera, ale też o siebie, rozwijać się, uczyć, mieć czas tylko dla siebie. Każdy potrzebuje czasem odpocząć, zmienić środowisko (np. spotkać się osobno ze znajomymi, pójść samemu na jakiś kurs). Kilka godzin, które spędziliście osobno, może sprawić, że za sobą zatęsknicie, będziecie chcieli podzielić się emocjami, wrażeniami. Po krótkiej przerwie od siebie, możecie wspólnie usiąść i porozmawiać o tym, co każde z was przeżyło.

7) Traktuj małżeństwo jako nierozerwalny związek

Nie ma związków, które nie przeżywają kryzysów i codziennych problemów. Sztuką jest radzenie sobie z nimi. Sekret udanego małżeństwa tkwi w przekonaniu o tym, że wspólnie można poradzić sobie z każdą trudnością. W kryzysowych sytuacjach, warto sobie przypomnieć przysięgę małżeńską. Daje ona motywację, żeby walczyć o związek. Przysięga to poważne zobowiązanie i osoby, które mają tego świadomość, poważnie podchodzą do sakramentu małżeństwa. Wspólnie łatwiej przechodzą przez trudne momenty, a podczas kłótni, zamiast myśleć o rozwodzie, szukają rozwiązań.

Szczęśliwe małżeństwo

pixabay.com

Szczęśliwe małżeństwo: inne rady

O czym jeszcze warto pamiętać? W związku nie wolno zapominać o tolerancji, wyrozumiałości, wspieraniu drugiej osoby, ostrożnym osądzaniu, czy umiejętności wybaczania. Warto też koncentrować się na tym, co dobre. Szczęśliwi ludzie to ci, którzy potrafią cieszyć się z tego, co mają.

Powyższe rady są jedynie najczęściej udzielanymi odpowiedziami na pytania dotyczące budowania szczęśliwego związku. Nie muszą sprawdzić się w każdym małżeństwie, ale mogą być inspiracją do działania na rzecz dobrej relacji.

Jak żyć z teściami bez kłótni?

Jak żyć z teściami bez kłótni?

Jak żyć z teściami bez kłótni? To pytanie zadaje sobie codziennie wiele osób. Kłopoty z teściami to jedna z najbardziej stresujących okoliczności naszego codziennego życia. Problemy z nimi są jedną z częstszych przyczyn powstawania konfliktów i kryzysów małżeńskich. Jak

A Wy jakie macie sposoby na szczęśliwe małżeństwo, udany związek?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (190 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Tara  9 grudnia 2017 09:44

  Szacunek, to podstawa…
  Nawet podczas kłótni nie można się obrażać wzajemnie, wyzywać…Bo to zostaje…
  A kryzysy zdarzają się i w „starych” małżeństwach…

  Odpowiedz
  • Jaworka  9 grudnia 2017 18:28

   O tak to prawda to podstawowe środki które należy przestrzegać

   Odpowiedz
   • Tara  10 grudnia 2017 10:55

    Tak właśnie… Bo uraza zostaje póżniej na długo…

    Odpowiedz
 2. sylwiawes  9 grudnia 2017 22:39

  Świetny artykuł 🙂

  Odpowiedz
 3. Aromer0209  11 grudnia 2017 10:41

  O związek zawsze trzeba dbać 🙂

  Odpowiedz
 4. Marzena  17 stycznia 2018 13:57

  Ciekawy artykuł niby o tym wszystkim wiemy, ale czasem trudno o tym wszystkim pamiętać, zwłaszcza podczas kłótni. U nas podstawą jest szczerość i zaufanie:)

  Odpowiedz
 5. efffciaa  29 marca 2018 14:25

  Moim zdaniem trzeba po prostu się kochać i dbać o wzajemne relacje . Bardzo dobrze robią wspólne wakacje , weekendowy wypad czy choćby kolacja tylko we dwoje 🙂

  Odpowiedz
 6. keskese87  30 marca 2018 13:07

  na pewno będę się do nich stosować, zależy mi na idealnym związku 😉

  Odpowiedz
 7. K.M.Mia  16 października 2019 13:34

  A nie lepiej jest stworzyć własne zasady i reguły?

  Odpowiedz
 8. Sylwia  3 listopada 2019 13:59

  Tak to prawda szczerość i rozmowa są ważne. Ale również zaufanie i szacunek do drugiej osoby.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany