Jak być szczęśliwym? 5 pytań, które warto sobie zadawać każdego dnia

Szczęście to coś, do czego nieustannie dążymy, wyobrażając sobie, że jest równoznaczne z wielkimi osiągnięciami, bogactwem czy nieograniczonymi możliwościami. Tymczasem może być ono częścią naszego życia, z obecności której po prostu nie zdajemy sobie sprawy. Jeżeli często czujesz się nieszczęśliwa/wy spróbuj co wieczór zadawać sobie 5 pytań, które pomogą Ci szerzej spojrzeć na swoją sytuację!

Zastanawiasz się, jak być szczęśliwym? A gdybym powiedziała Ci, że szczęście już Ci towarzyszy, tylko nie potrafisz go zauważyć? Brzmi jak truizm? Poniżej znajdziesz 5 pytań, które należy zadać sobie przed snem, by uświadomić sobie, ile powodów do szczęścia kryje się w Twojej codzienności!

jak być szczęśliwym

źródło: www.unsplash.com

Jak być szczęśliwym? 5 pytań, które warto sobie zadawać każdego dnia

 

1. Co dzisiaj sprawiło mi radość lub satysfakcję?

jak być szczęśliwym

www.unsplash.com

Jako ludzie mamy wrodzoną tendencję do zaniżania wartości dobrych chwil jakie spotykają nas w ciągu dnia, traktując je jako „normalne” i stawiania na piedestale tych złych. Czyż nie zdarzyło się Wam, że jedno nieprzyjemne zdarzenie popsuło Wam cały dzień? W ten obiektywnie dziwny sposób wartościowania wyposażyła nas natura – w końcu przetrwanie człowieka przez wieki zależało od uświadomienia sobie zagrożenia i nadania mu odpowiedniej wagi. Warto jednak spróbować przezwyciężyć instynkt i zacząć postrzegać swoje dni bardziej całościowo. Układając się wieczorem do snu, przypomnij sobie wszystkie drobne przyjemności, które spotkały Cię w ciągu kilkunastu minionych godzin.

 

2. Czy ktoś wykonał dziś miły gest w moim kierunku?

Jak być szczęśliwym

www.unsplash.com

Zastanów się nad tym, analizując szczegółowo wszystkie międzyludzkie interakcje, w których miałaś/miałeś okazję dziś uczestniczyć. Często nie zwracamy uwagi na uśmiech pani w piekarni, która podaje nam drożdżówkę, komplement koleżanki z pracy czy gest współmałżonka, który przytula się do naszych pleców, kiedy kroimy pomidory na kolację. Policz te pozytywne bodźce i zachowaj je w pamięci. 

 

3. Co ostatnio osiągnęłam/osiągnąłem?

Jak być szczęśliwym

www.unsplash.com

Tak już jesteśmy skonstruowani, że bardzo długo rozpamiętujemy swoje porażki, a o sukcesach zapominamy prawie z miejsca. Jeśli jednak nie jesteś w danym momencie w najlepszej formie psychicznej i wydaje Ci się, że Twoje życie jest jałowe, nic nie podniesie Cię na duchu tak, jak wypisanie kilku rzeczy z ostatnich dni, które Ci się udały. Wystarczą niewielkie sukcesy codziennego życia, takie jak udane przygotowanie nowej potrawy, godzina aerobiku zaliczona na siłowni, ciekawie skomponowany outfit do pracy, zdrowy koktajl zamiast tłustej smażonej kolacji, przeczytana gruba książka czy posprzątana na błysk łazienka. 

 

4. Co sprawia mi przyjemność i pozwala czuć się szczęśliwą/szczęśliwym?

Jak być szczęśliwym

www.unsplash.com

To pytanie jest rodzajem przewodnika po szczęściu, którego często sobie nie uświadamiamy. Codziennie, niczym filmowa Amelia staraj się wymieniać kolejne rzeczy, które lubisz, by nastawić umysł na pozytywne skojarzenia i wywołać w głowie lawinę dobrej energii. Przypominaj też sobie dobre fakty z własnego życia, jakie zwykle traktujesz jako normę, nie rozważając ich. Na przykład:

 • Jestem zdrowa/zdrowy.
 • Moi rodzice nadal żyją i mogę cieszyć się ich obecnością.
 • Moje dziecko urodziło się zdrowe.
 • Mam przynajmniej jedną przyjaciółkę/przyjaciela.
 • Mam gdzie mieszkać.
 • W moim kraju panuje pokój.
 • Miałam/miałem możliwość odebrać edukację, a teraz mam swobodny dostęp do wiedzy, świata sztuki i kultury dzięki Internetowi, bibliotekom, darmowym wykładom i kulturalnym wydarzeniom za niewielkie kwoty.
 • Mam wiele ładnych rzeczy.
 • Posiadam wiele sprzętów, dzięki którym moje życie jest dużo łatwiejsze niż mojej babci/mamy, gdy była w moim wieku.
 • Nasze granice są otwarte i jeśli się postaramy możemy swobodnie wyjechać na drugi koniec świata.
 • Mam wyjątkowy talent do czegoś.

Pamiętaj, że wielu mieszkańców współczesnego świata nie mogłoby podpisać się pod stwierdzeniami, które Tobie wydają się czymś oczywistym.

 

5. Co dobrego zrobiłam/zrobiłem dla kogoś w ostatnich dniach?

www.unsplash.com

Jeśli wydaje Ci się, że nic Ci się nie udaje, a Twoja obecność nie wnosi do świata niczego dobrego, przypomnij sobie, co udało Ci się ostatnio dać od siebie innym. Później wyobraź sobie, jak wyglądałaby rzeczywistość bez Twojego udziału. Zrobiłaś/zrobiłeś swoim dzieciom pożywny obiad i zawiozłaś/łeś je na ulubione dodatkowe zajęcia? Kto zająłby się nimi, gdyby Ciebie zabrakło i kim stałyby się, gdyby nie dano im szansy na rozwijanie pasji?Wyprowadziłaś/łeś psa na długi spacer? Kto troszczyłby się o niego, gdyby nie Ty? Pomogłaś/łeś niedołężnej staruszce zejść z wysokich stopni tramwaju? Bez Ciebie mogła się potknąć i złamać sobie rękę. Dzwoniłaś/łeś do samotnej cioci zapytać o jej zdrowie? Może jesteś jedyną osobą, która do niej dzwoni…

Na co dzień nie zdajemy sobie nawet sprawy z mocy drobnych działań na rzecz innych, które podejmujemy. Tymczasem mają one ogromną wartość.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (159 głosów, średnia: 4,24 z 5)
zapisuję głos...