Ekspert wyjaśnia: Kiedy warto udać się do podologa?

Odcisk, wrastający paznokieć, pękająca pięta – nic przyjemnego, ale do kogo się z tym udać?

W przypadku wystąpienia problemu ze stopami wiele z nas udałoby się do lekarza internisty, ewentualnie do dermatologa. Warto jednak wiedzieć, że leczeniem stóp zajmują się profesjonaliści, edukowani i szkoleni właśnie w tym wąskim zakresie – podolodzy. Jednym z nich jest Sylwia Śląskiewicz z Kliniki Zdrowej Stopy FootMedica, która zdradza, kiedy niezbędna jest wizyta w gabinecie podologa.

fot. dreamstime.com

Stopy to bardzo niedoceniane części  ciała, choć przecież tak bardzo istotne. To dzięki nim możemy na co dzień chodzić, biegać, uprawiać sport, tańczyć… Jednak większość z nas jest przekonana, że można samodzielnie poradzić sobie z pielęgnacją stóp i utrzymaniu ich w zdrowiu. Nie zawsze jest to jednak prawda.

Usuwanie odcisków i modzeli – nie próbuj tego w domu!

Szczególnie jeśli chodzi o usuwanie odcisków lub modzeli na własną rękę. Odciski to bolesne zrogowacenia skóry, w których samym środku znajduje się rdzeń nienadający się do usunięcia w warunkach domowych. Z kolei modzel jest nieco mniej widoczny i mniej odgraniczony od zdrowej skóry, jednak pozbycia się go również może podjąć się jedynie specjalista podolog. Cena tego typu zabiegu nie przekracza zazwyczaj 60 złotych, a pozwala uniknąć poważnych i długotrwałych powikłań po nieumiejętnym, domowym leczeniu – szczególnie plastrami z kwasem salicylowym.

Wrastający paznokieć – to da się zatrzymać

„Paznokieć zaczyna rosnąć pod nieodpowiednim kątem najczęściej w wyniku nieodpowiedniego sposobu przycinania go, odniesionego urazu lub noszenia źle dobranego obuwia. Niezależnie od przyczyny, warto po pomoc w leczeniu udać się do specjalisty” – radzi podolog Sylwia Śląskiewicz z Kliniki FootMedica. – „Panuje przekonanie, iż problemu wrastającego paznokcia może pozbyć się jedynie chirurg poprzez bardzo bolesne wyrywanie go. Wizyta u podologa jest znacznie lepszym pomysłem, ponieważ stosuje on zupełnie inne metody, znacznie mniej inwazyjne”.

Leczenie polega na założeniu specjalistycznej klamry na paznokieć, która ma nadawać mu odpowiedni tor wzrostu. Przypomina to poniekąd noszenie aparatu ortodontycznego – wymaga czasu i regularnych wizyt w celu ciągłego dostosowywania położenia i nacisku klamry.


Grzybica paznokci – pozbądź się jej raz na zawsze

Farmakologiczne leczenie tej przypadłości jest jedną z możliwości, ale nie jedyną. Podolog może zaproponować tego typu kurację, jednak niekiedy skuteczniejszą alternatywą będzie terapia laserowa. Zabieg laserem Lunula jest bezbolesnym i bezinwazyjnym sposobem na pozbycie się grzybów pod płytką paznokcia i przywrócenia mu dawnego, ładnego wyglądu. Zabiegi trwają kilkanaście minut i trzeba je powtórzyć 4-6 razy. Koszt jednego zabiegu to 300 zł, pakiet 4 zabiegów – 1100 zł.

Pękające pięty – pumeks im nie pomoże

„Niewłaściwe obuwie, nadwaga, zaburzenia układu hormonalnego oraz krwionośnego, brak higieny, niedobory witaminowe, choroby dermatologiczne – to tylko część możliwych przyczyn pękania skóry na piętach. Jeśli peeling i wcieranie kremów nie pomaga, należy rozpocząć specjalistyczne leczenie” – mówi podolog, Sylwia Śląskiewicz. Specjalista dzięki zastosowaniu profesjonalnych preparatów zmiękczających, przy  użyciu specjalnych narzędzi oraz frezarki, jest w stanie w ciągu kilku wizyt wyleczyć problem pękających pięt.

Co jeszcze jest w stanie zrobić podolog?

Oprócz podologii leczniczo-pielęgnacyjnej, która pomaga nam w wyżej wymienionych przypadłościach, istnieje także jej gałąź ortopedyczna. Podczas wizyty w Klinice Zdrowej Stopy FootMedica, możesz zrobić kompleksowe badania swoich stóp, podczas których dowiesz się na przykład, czy w poprawny sposób stawiasz stopę przy chodzeniu. Wszelkie nieprawidłowości można skorygować dobierając odpowiednie wkładki do obuwia, wykonywane dla każdego pacjenta indywidualnie – nigdy nie korzystajmy z tego rodzaju gotowych produktów dostępnych w sklepach. Na podstawie badań i rozmowy, ekspert potrafi także dobrać zestaw ćwiczeń, które wykonywane regularnie, znacznie poprawią jakość naszego chodzenia. Będzie to miało wpływ także na nasz kręgosłup i stany kolanowe, chroniąc je przed przeciążeniami i kontuzjami.

Stopy pracują ciężej niż myślisz, więc zadbaj o ich profesjonalną opiekę.

***

FootMedica Klinika Zdrowej Stopy to centrum badania i leczenia stóp. FootMedica kompleksowo zajmuje się diagnostyką, leczeniem, zabiegami terapeutycznymi oraz profilaktyką zaburzeń w obrębie stopy. Posiada wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu indywidualnych wkładek ortopedycznych. Doskonała jakość i cechy materiałów, na których bazuje, w połączeniu z posiadaną wiedzą o zasadach korekcji przynosi doskonałe rezultaty diagnostyczno – lecznicze. FootMedica posiada gabinety w Warszawie, Kielcach oraz Busku Zdroju.                                                                    http://www.footmedica.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (185 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...