Porady eksperta: Haluksy – jak zapobiegać ich powstawaniu i jak leczyć?

Szpilki, baletki czy obuwie ze szpiczastym noskiem – która z nas ich nie uwielbia. Niestety wszystkie one mogą przyczynić się do powstania bolesnego schorzenia, jakim są haluksy. Dlatego warto zawczasu zadbać o właściwą pielęgnację stóp i stosować się do wskazówek ortopedy.

stopy

Nasze stopy często narażamy na różne urazy, otarcia i dyskomfort. Jeśli nie zadbamy o nie w odpowiednim momencie, będziemy musiały borykać się z problemem palucha koślawego, czyli haluksami. Początkowo wcale nie musimy odczuwać bolesności, jednak będzie ona narastać wraz z postępem choroby. Po pewnym czasie może się okazać, że bolesne jest nie tylko chodzenie w szpilkach, ale w ogóle w butach. Będzie to znak, że problem jest już naprawdę poważny i wymaga pilnej konsultacji ortopedycznej.

Haluksy – jak zapobiegać ich powstawaniu?

Można uchronić się przed haluksami, ale trzeba zastosować się do kilku zasad. Pamiętajmy więc, by:

 • kupując buty zwracać szczególną uwagę na szerokość noska; kluczowe jest to, czy jest on wystarczająco szeroki, by nie uciskać żadnego z palców;
 • na co dzień chodzić w obuwiu, którego obcas nie jest wyższy niż 4 cm; jest to najbardziej komfortowa opcja, zapewniająca idealne ułożenie dla stóp;
 • dbać o smukłą sylwetkę; w błędzie są osoby, które uważają, że nadwaga nie ma wpływu na stopy – jest wręcz odwrotnie, zwiększa ona znacznie ryzyko powstania różnych schorzeń, również stóp;
 • w domu starajmy się chodzić boso, dzięki temu stopy będą mogły odpocząć.

Haluksy – Najczęstsze przyczyny

Niestety zazwyczaj problem tkwi w genach. Aż 70% pacjentów ze zdiagnozowanym schorzeniem palucha, miało w rodzinie kogoś cierpiącego na tę dolegliwość. Dziedziczymy jednak tylko skłonność, za rozwój choroby odpowiadamy już sami. Dr n. med. Piotr Nowak, specjalista ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED, zauważa, że: „Większą skłonność do powstawania tego schorzenia mają kobiety z uwagi na ich słabszy, w porównaniu do mężczyzn, układ więzadłowy. Szczególną grupę ryzyka stanowią natomiast panie uprawiające taniec klasyczny z uwagi na stosowanie tzw. point, bardzo niekomfortowych dla palców”.

Czego się zatem wystrzegać, żeby nie mieć haluksów? Przede wszystkim:

 • częstego chodzenia w szpilkach z ciasnym noskiem,
 • obuwia z okrągłym noskiem (np. baletek),
 • znacznej nadwagi,
 • braku aktywności fizycznej.

Haluksy – Jak leczyć? 

Jeżeli zaobserwujemy u siebie nieznaczne nachylenie palucha w kierunku innych palców, warto od razu przystąpić do działania. Oto kilka sposobów:

 • kliny międzypalcowe – przywracają właściwe ustawienie palców, a tym samym zmniejszają bolesność oraz odciski;
 • wkładki żelowe w kształcie litery T – warunkują prawidłowy rozkład ciężaru na stopie oraz zapobiegają powstawaniu płaskostopia podłużnego i palucha koślawego;
 • opaska na haluksy – ta żelowa wkładka pozwala utrzymać paluch we właściwym miejscu, a tym samym zapobiega jego przechylaniu się w kierunku pozostałych palców;
 • aparaty korekcyjne – można stosować je na dzień albo na noc; zmniejszają bolesność oraz zapobiegają dalszej deformacji stawu.

„Najwłaściwszą i najbardziej skuteczną metodą dziś dostępną, poza leczeniem operacyjnym, jest stosowanie wkładek ortopedycznych wykonywanych na podstawie przeprowadzonego badania komputerowego stóp. Badanie takie pozwala ustalić części stopy odpowiedzialne za powstawanie deformacji i odczuwane dolegliwości. Ocena w trakcie badania takich parametrów, jak między innymi punkty obciążania na stopie, długość rozcięgna podeszwowego, ustawienie palucha czy pięty umożliwia wykonanie wkładek indywidualnych do butów, w tym również tzw. wkładek biznesowych, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet” – tłumaczy dr Piotr Nowak.

Może okazać się, że jedynym możliwym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. „Wskazaniem do przeprowadzenia operacji na paluchu są przede wszystkim ból oraz widoczna znaczna deformacja. Niezwykle istotne w tym wypadku jest zdjęcie rentgenowskie, na którego podstawie wybiera się technikę operacyjną” – mówi specjalista ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Konsultacja eksperta:

Dr n. med. Piotr Nowak – specjalista ortopeda traumatolog ze Szpitala Centrum ENEL-MED. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. jako zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (132 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...