Jak się pozbyć halluksów bez leczenia operacyjnego

Halluksy to  dolegliwość z którą walczy wiele osób i często myśli jak się pozbyć halluksów. Czas zacząć działać w tym kierunku. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Niestety na halluksy narzekają w większości kobiety, bowiem nie bez znaczenia jest tutaj wieloletnie noszenie butów na wysokim obcasie. Halluksy są szczególnie kłopotliwe w okresie wakacyjnym, gdy chodzimy w butach z odkrytymi palcami lub boso po plaży i chcielibyśmy pochwalić się pięknymi oraz zadbanymi stopami. Niestety, dla osób z halluksami sandały czy buty z wąskimi paskami stają się praktycznie nieosiągalne, bowiem stopa z halluksami wygląda w nich nieatrakcyjnie.

Co zatem robić, by przywitać lato bez zdeformowanego obszaru wokół dużego palca – radzi fizjoterapeutka Karolina Hertman i lekarz Anna Żelechowska.

Jak się pozbyć halluksów

Jak się pozbyć halluksów? Co przyczynia się do ich powstawania?

Halluksy to dolegliwość, która w głównej mierze dotyczy kobiet. To zwyrodnienie, inaczej nazywane paluchem koślawym, jest deformacją stopy, która objawia się skierowaniem dużego palca w stronę pozostałych oraz ustawieniem pierwszej kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym. Gdy pojawią się te zmiany, mogą być bolesne i popularne środki jak na przykład akupresura stopy i – uciskanie odpowiednich receptorów na stopach – nie jest w stanie złagodzić bólu. 

Główna przyczyna pojawienia się halluksów jest nieznana, naukowcy wysunęli teorię, że są one związane z genetyką. Niewątpliwie sprzyja im też nadwaga, brak ruchu lub źle dobrane obuwie. Wysokie buty, o ciasnych i spiczastych noskach naciskają na duży palec i łuk poprzeczny stopy, co może doprowadzić do zmian w kształcie stopy, rozwoju płaskostopia oraz związanych z tym dolegliwości bólowych. Przeniesienie ciężaru ciała do przodu zmienia sposób, w jaki pracują mięśnie stopy. Jeśli środek ciężkości nie jest rozkładany równomiernie, może dojść do osłabienia mięśni i struktur więzadeł, które mają za zadanie stabilizować stopę. Warto zatem uświadomić sobie, że styl życia wywiera duży wpływ na kondycję stóp. Jakie jeszcze czynniki, poza butami na obcasie, narażają nas na tę przykrą dolegliwość?

Walka z halluksami – od czego zacząć?

Przede wszystkim już od najmłodszych lat warto zadbać o odpowiednio dobrane i wyprofilowane obuwie (takie, które nie jest za ciasne ani za małe). Czasem dobrze jest pochodzić boso i zmieniać buty w ciągu dnia, unikając tych z zupełnie płaską podeszwą, (aby nie doszło do rozwoju płaskostopia). Optymalna wysokość obcasa to od 2 do 3 centymetrów. Na uwadze należy też mieć troskę o wagę ciała i nie doprowadzać do otyłości. Bardzo ważne jest obserwowanie swojego ciała – najlepiej działać już przy pierwszych zauważonych zmianach i nie zwlekać z wizytą u lekarza – ortopedy czy fizjoterapeuty. Pacjenci często przychodzą do specjalisty, gdy chodzenie w jakichkolwiek zakrytych butach sprawia im dotkliwy ból i przez to wpływa na codzienne funkcjonowanie. Wczesne zajęcie się problemem jest szansą na uniknięcie operacji i powrót do komfortowego chodzenia w krótszym czasie. Niekiedy zdarza się jednak tak, że do halluksów dochodzi zupełnie niezależnie od naszego stylu życia. Wtedy zmiany zwyrodnieniowe są związane z zaburzeniami metabolizmu kostnego, który jest spowolniony i nie przewodzi składników mineralnych w odpowiedni sposób, co prowadzi do powstawania zwyrodnień.

 

Jak się pozbyć halluksów

Jak możemy sobie pomóc?

Leczeniem halluksów warto się zająć zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Metod jest kilka, a ich wybór zależy od stopnia deformacji stopy, naszego ogólnego stanu zdrowia i wieku. Pod kierunkiem lekarza możemy dobrać specjalny zestaw ćwiczeń, który pomoże w przywróceniu sprawności mięśni, które wpływają na kształt stopy (np. poprzez odginanie palucha w kierunku zewnętrznym). Dodatkowo, możemy stosować specjalne plastry lub osłonki żelowe, których zadaniem jest chronienie obolałych miejsc. Popularne są także separatory, które ustawione pomiędzy palcami zapobiegają nachodzeniu ich na siebie, redukując w ten sposób ból. Innymi metodami jest stosowanie aparatów korekcyjnych na dzień lub noc czy specjalne szyny.

Należy też wziąć pod uwagę, że aparat więzadłowy stopy u osób z halluksami (ale również z płaskostopiem podłużnym i poprzecznym, które zazwyczaj towarzyszy zwyrodniałym halluksom) jest znacznie osłabiony. Ścięgna, więzadła i chrząstki stawowe to tkanki z założenia słabo ukrwione. Trudno jest więc dobrze je odżywić i poprawić ich kondycję. Jednym ze sposobów jest noszenie okresowo klapek tzw. „fakirków”. Klapki te mają profilowaną powierzchnię wypełnioną gumowymi wypustkami oraz szeroki element podtrzymujący śródstopie z możliwością regulacji. Dzięki temu jest ono dobrze trzymane, ale nie ściskane. Podczas chodzenia ruch palców powoduje, że klapki nie spadają ze stopy i ich noszenie jest dzięki temu naturalnym ćwiczeniem wzmacniającym. Jednocześnie gumowe kolce stale masują podeszwę stopy poprawiając jej ukrwienie. Zwiększa to możliwości odżywienia i wzmocnienia tkanek. Oczywiście nie musimy w nich chodzić stale, ale traktować je jak „aparat do ćwiczeń i masażu”, dostępny w warunkach domowych. Należy go jednak wesprzeć, zarówno suplementami wzmacniającymi (poczynając od witamin D3 i K2), jak i prawidłowo dobranymi zabiegami i ćwiczeniami, które zaleci rehabilitant. W przeciwnym razie na tych zwyrodniałych halluksach „dojdziemy” do operacji korygującej stopy – komentuje lekarz Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej.

W leczeniu halluksów pomocna może okazać się także terapia z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego (w systemie MBST). Możemy zastosować ją jako alternatywę dla bolesnych zabiegów operacyjnych (do 2-3 stadium rozwoju halluksów).Terapia ma na celu pobudzenie tkanek do aktywnej regeneracji. W wyniku leczenia dochodzi do zmian w wyglądzie stopy. Poprzez przyspieszenie metabolizmu kostnego – kość będzie miała możliwość by na nowo ustawić się w odpowiedniej pozycji. Dodatkowo, efektem jest szybka i trwała ulga w bólu. Na terapię składa się kilka zabiegów (od 5 do 9), z których każdy trwa godzinę, a przy tym jest bezpieczny, komfortowy i nie powoduje skutków ubocznych.

Jeśli zwyrodnienie jest już w bardzo zaawansowanym stadium (czwartym) – konieczne może być poddanie się operacji. Wtedy wymienione wcześniej sposoby leczenia mogą być traktowane jako uzupełnienie i przyspieszenie rekonwalescencji po operacji.

Dla zainteresowanych tym tematem podajemy dokładne informacje poniżej

Terapia rezonansem magnetycznym (MBST®)

Terapia rezonansem magnetycznym w systemie MBST® została opracowana przez lekarzy, fizyków, biologów i inżynierów. System terapii MBST® wykorzystuje technologię rezonansu magnetycznego w celu pobudzania procesów regeneracyjnych i uśmierzania bólu. Służy do regeneratywnej stymulacji komórek, czyli odbudowy tkanek utraconych czy uszkodzonych, odbudowy kości i chrząstek.

Zaawansowany system terapii rezonansem magnetycznym MBST® umożliwia skuteczne i niemające efektów ubocznych zabiegi w zakresie chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Dzięki temu możliwe jest efektywne leczenie m.in. przyczyn zwyrodnieniowych chorób stawów, urazów sportowych i powypadkowych, a także schorzeń kości i stawów (takich jak artroza czy osteoporoza). Ich celem jest utrzymanie zdrowia i jakości życia w zaawansowanym wieku.

Terapia za pomocą rezonansu jądrowego MBST® jest z sukcesem stosowana od 1998 r. przez lekarzy i terapeutów. Ponad 250 000 poddanych leczeniu pacjentów potwierdza skuteczność systemu terapeutycznego MBST®.

Więcej informacji o terapii rezonansem magnetycznym (MBST®) można znaleźć na stronie: http://mbst-terapia.pl lub pod numerem telefonu: +48 75 738 35 62 (linia informacyjna czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00).

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (170 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  7 czerwca 2017 17:34

  Bolesny problem.

  Odpowiedz
 2. macierzanka  7 czerwca 2017 19:44

  Bardzo zainteresował mnie ten artykuł.

  Odpowiedz
 3. marzenie2  10 czerwca 2017 22:31

  Przeczytałam lecz z większością się nie zgadzam .Problem halluksów tyczy się także mężczyzn . Czy jest to problem genetyczny nie stery nie , czy jest to problem wysokich butów nie do końca także nie.Problemem rośnięcia, wytwarzania halluksów jest przeważnie płaskostopie poprzeczne .I tu jest problem jeśli będziemy nosić wkładki w obuwie możemy zapobiec wzrostowi haluksów lecz na pewno nie metoda rezonansu czy innych metod naprawczych .Jedyną metodą przed operacją odciążającą faktycznie ból i ustawienie stopy jest aparat Marcin I noc i Marcin II który to kupimy w sklepie medycznym i zakładamy je na nic lepsze ma rezultaty .Z mego doświadczenia wiem iż nie obejdzie się bez operacji na nic masaże i inne metody .Operację należy wybrać najlepszą aby halluksy nie odrastały .Ja wybrałam obcinanie narośli kości i złamanie w literkę Z i dodatkowo operację korekcje płaskostopia poprzecznego i spokój.Dodam iż Korektory Marciny I noc są potrzebne jako przygotowawcze do operacji jaki po operacji a by utrwalić efekty .Dziewczyny nie ma środka ani masażu ani innego na haluksy tylko operacja .Zanim zdecydowałam się na zabieg zaczerpnęłam wiedzy i za i przeciw efekt jest zawsze operacja .

  Odpowiedz
 4. arunia  21 sierpnia 2020 23:24

  Na szczęście nie mam halluksów, ale znam dużo osób, które je ma.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany