5 sposobów, jak zaoszczędzić pieniądze ?

Zarządzanie domowym budżetem, to jak zarządzanie małą firmą. Wszyscy bardzo byśmy chcieli, żeby nikomu nie brakowało środków do życia, jednak niestety zdarzają się takie sytuacje losowe w których jesteśmy zmuszeni do wzięcia pożyczki, czy kredytu.  Co jednak zrobić, gdy brakuje pieniędzy na spłatę?  Wspólnie z Grupą KRUK przedstawiamy 5 sposobów, jak zaoszczędzić pieniądze ?

 Zobacz także: Jak w prosty sposób zaoszczędzić pieniądze

jak zaoszczędzić pieniądze

Statystyki dotyczące zadłużenia Polaków niestety nie napawają optymizmem. Wciąż przybywa osób borykających się z długami. W 2014 r. tylko Grupa KRUK obsługiwała sprawy o łącznej wartości niemal 20 mld złotych. Bardzo często spłata zadłużenia jest realna, ale wymaga np. zmiany nawyków. Przy odrobinie silnej woli i konsekwencji można w ciągu miesiąca zaoszczędzić całkiem spore sumy, które można przeznaczyć na spłatę długów.

Wielu Polaków nie jest w stanie odłożyć dodatkowej gotówki, ponieważ wydaje całe zarobione pieniądze, a czasem nawet więcej. Gdzie w takiej sytuacji szukać oszczędności? Poniżej prezentujemy 5 prostych sposobów, dzięki którym wygospodarujemy z domowego budżetu pieniądze  np. na spłatę długów.

 jak zaoszczędzić pieniądze ? – Koniec z używkami

Choć liczba Polaków palących papierosy sukcesywnie spada, to wciąż w Polsce jest jednak około 8,5 mln osób, które rocznie wypalają 46,6 mld szt. papierosów[1]. Biorąc pod uwagę, że paczka papierosów kosztuje obecnie około 12 zł, można łatwo dojść do wniosku, że przepalamy niemałe pieniądze. Kiedy ograniczymy lub zrezygnujemy z używek takich jak nikotyna lub alkohol, możemy zaoszczędzić nawet 400 zł miesięcznie, co w skali roku oznacza 4 800 zł więcej w portfelu. Rzucenie szkodliwych nałogów będzie nie tylko źródłem oszczędności, ale także zdrowia.

 jak zaoszczędzić pieniądze ? – Zamiast zbędnych kalorii

Najprostszym i najmniej kłopotliwym sposobem na wygospodarowanie oszczędności jest przynoszenie do pracy posiłków przygotowanych w domu. Zrobienie rano kanapki lub zapakowanie pozostałości po obiedzie z poprzedniego dnia zabiera około 5 minut, a oszczędności miesięczne kształtują się na poziomie 150-400 zł. Wiele osób nie ma też świadomości, że codzienne przekąski, np. batoniki, pączki, kanapki czy napoje gazowane, miesięcznie przekładają się na znaczne sumy. Nie mówiąc już o pustych kaloriach, które niepotrzebnie dostarczamy do naszego organizmu.

Polecamy również: Kupuj taniej przez Internet – jak szukać okazji?

 jak zaoszczędzić pieniądze ? – Pora na rower

W miastach coraz popularniejszym środkiem transportu jest rower. Nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z samochodu. Wystarczy 2-3 razy w tygodniu przesiąść się na dwa kółka, a w portfelu może pozostać nawet 100 zł miesięcznie. Równie opłacalnym sposobem jest carpooling, czyli wspólne przejazdy. Podzielenie się ze znajomymi kosztami paliwa na dojazdy do pracy pozwala ograniczyć wydatki związane z dojazdami do pracy o około 1/3.

 jak zaoszczędzić pieniądze ? – Rozrywka tak, ale nie w weekend

Spłacając zaległe zobowiązania, nie trzeba całkowicie rezygnować z przyjemności. Na przykład wystarczy wybrać się do kina w tygodniu zamiast w weekend, bowiem to właśnie od piątku do niedzieli bilety są najdroższe. Możemy także wybrać się do mniejszego kina, zamiast za każdym razem chodzić do multipleksu. Tym sposobem na jednym wyjściu można zaoszczędzić około 30 zł. Warto też sprawdzać różne promocje. Niektóre kina oferują na przykład tańsze bilety raz w tygodniu. Można dzięki temu obejrzeć film za połowę ceny biletu weekendowego.

 jak zaoszczędzić pieniądze ? – Nie wyrzucaj! Sprzedaj!

Skończyła Ci się umowa z operatorem i dostajesz nowy telefon? Nie chowaj starego na dnie szuflady. Sprawdź lepiej, w jakiej cenie możesz go sprzedać na portalach aukcyjnych lub w komisie. Wbrew pozorom każdy z nas ma w domu niepotrzebne rzeczy, które bardzo chętnie kupi ktoś inny. Ubranka dziecięce, z których Twoja pociecha już wyrosła, sprzęt sportowy, książki, płyty albo trzeci zestaw sztućców – prezent ślubny. Zamiast wyrzucać, lub latami magazynować sprzedaj to, czego już nie potrzebujesz. Przy odrobinie cierpliwości możesz zarobić nawet kilkaset złotych. Pamiętaj, że to działa też w drugą stronę – zrezygnuj z kupowania tylko nowych rzeczy i to na ostatnią chwilę, np. jako prezent przed jakąś uroczystością. W internecie możesz znaleźć wiele tańszych ofert, a także przedmioty używane. W ten sposób warto kupować chociażby zabawki i meble dla dzieci, a także sprzęt RTV.

Oszczędzanie to nie tylko rezygnacja z konkretnych wydatków, to również kupowanie taniej i przeznaczanie niewydanej nadwyżki na oszczędności. Jeśli masz zadłużenie, warto każdą dodatkowo zebraną sumę przeznaczyć właśnie na spłatę zaległości. Sposobów na znalezienie dodatkowych kwot jest wiele – wystarczy tylko dobrze przyjrzeć się tym naszym nie zawsze dobrym nawykom.

[1] Diagnoza Społeczna z 2013 roku.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (187 głosów, średnia: 4,80 z 5)
zapisuję głos...