40 i coraz gorzej ze wzrokiem? Teraz możesz to sprawdzić – kampania „Czas na wzrok”!

W ostatnim czasie ruszył trzeci etap kampanii edukacyjnej „Czas na wzrok”. Skierowana jest ona do osób, które ukończyły czterdziesty rok życia.  W jej ramach, od 14 do 29 października, w wybranych salonach optycznych będzie można bezpłatnie zbadać ostrość wzroku i dowiedzieć się wszystkiego na temat prezbiopii.

40 i coraz gorzej ze wzrokiem?

Mieszkańcy województwa lubuskiego i regionu poznańskiego powyżej 40. roku życia, będą mogli od 14 do 29 października skorzystać z bezpłatnych badań ostrości wzroku ? wystarczy, że  udadzą się do wybranego salonu optycznego będącego partnerem kampanii. Adresy salonów dostępne są na stronie internetowej ww.czasnawzrok.pl. Ze względu na to, że liczba miejsc jest ograniczona, na badania należy umówić się wcześniej. Zasadniczym celem kampanii edukacyjnej  ?Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce? jest dostarczenie informacji na temat prezbiopii. Do tej pory kampanię z sukcesem przeprowadzono we Wrocławiu (w I poł. 2010 r.) oraz  w regionach łódzkim i opolskim (2011 r.). Dzięki niej prawie 4 tys. osób skorzystało już ze specjalistycznej diagnozy i właściwej korekcji prezbiopii.

Prezbiopia to nie choroba

Po przekroczeniu 40. roku życia większość osób zaczyna doświadczać pierwszych problemów związanych z wyraźnym widzeniem na bliskie odległości. Wiele codziennych czynności, takich jak: czytanie gazety, pisanie wiadomości tekstowych w telefonie komórkowym lub korzystanie z klawiatury komputera staje się coraz bardziej uciążliwe ze względu na nieostre widzenie. Są to pierwsze objawy prezbiopii, czyli naturalnego procesu fizjologicznego, spowodowanego utratą elastyczności soczewki ocznej, co powoduje, że patrzenie na przedmioty w bliskiej odległości jest utrudnione bez okularów.

Prezbiopia nie jest chorobą ? jest procesem fizjologicznym, wynikającym ze starzenia się organizmu i zmniejszenia elastyczności soczewki ocznej. Mają ją zarówno osoby z nadwzrocznością, krótkowzrocznością, a także te, które nigdy nie miały wad wzroku ? wyjaśnia prof. Marta Misiuk-Hojło, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu ? Opóźnienie decyzji o odpowiedniej korekcji wzroku może skutkować przewlekłymi zapaleniami spojówek, uporczywymi bólami głowy i innymi zaburzeniami widzenia. Tych kłopotów można by uniknąć, gdyby w odpowiednim czasie okulista zapisał okulary korygujące. To skłania środowisko okulistyczne do szerszego rozpowszechniania informacji na temat prezbiopii i możliwości korekcji ? mówi prof. Marta Misiuk-Hojło.

Kampanię ?Czas na wzrok? wspierają: Akademia Medyczna im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Katedra i Klinika Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu, Dolnośląski Oddział Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz JZO Sp. z o.o. ? producent soczewek okularowych.

Zobacz także: Złe oceny w szkole ? przyczyną może być wada wzroku

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (146 głosów, średnia: 4,30 z 5)
loading... zapisuję głos...