Menopauza po 30 – pierwsze objawy

Kobiety mają zwyczaj ignorowania pierwszych objawów klimakterium, lub tłumaczenia ich innymi dolegliwościami. Wydaje nam się, że dopóki same nie przyznamy się do jej objawów, nie stanie się  faktem.  Zamiast poradzić się ginekologa i zacząć z jego pomocą walczyć z objawami, wolimy działać samodzielnie. Szczególnie w wejście w okres klimakterium nie mogą uwierzyć kobiety, które naprawdę młodo wchodzą w okres przekwitania. Niestety menopauza po 30 jest możliwa – dowiedz się jakie są jej objawy i jak ją opóźniać !

Menopauza po 30 – Klimakterium 

Następną, niezwykle istotną przyczyną jest to, że kobiety często nie potrafią prawidłowo rozpoznać menopauzy – nie znają szerokiego wachlarza objawów, za pomocą których ta może dawać o sobie znać. – Niektóre z nas za objaw wejścia w okres klimakterium uznają ustąpienie miesiączki. A przecież jej zanik to znak, że klimakterium dawno się już rozpoczęło! – zauważają twórcy kampanii „Kobiecość niejedno ma imię”. – Bo to właśnie klimakterium – z całym szeregiem dostępnych mu narzędzi, informuje nas o tym, że zbliża się menopauza.

Wspomniane „narzędzia” to m.in.: zmiany w dotychczasowym wzorze miesiączkowania (np. cykl ulega skróceniu, pojawiają się plamienia okołomiesiączkowe, a w wielu przypadkach także cykle bezowulacyjne), zmiana jakości śluzu szyjkowego (staje się gęstszy, a z czasem jest go mniej), bóle piersi, przyspieszona czynność serca, bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, bezsenność, wzmożone pocenie się, mrowienie i drętwienie kończyn, duszności czy też uderzenia gorąca w okolicach szyi i twarzy.

Zobacz też: Jak opóźnić menopauzę – 4 proste kroki polecane przez lekarza

Menopauza po 30 – czasami przychodzi za wcześnie

Istnieje jeszcze jeden ważny powód, dla którego menopauzę tak łatwo przegapić. Osiągając wiek typowy dla menopauzy (przeciętna kobieta wchodzi w okres klimakterium między 40. a 58. rokiem życia), czujemy się zwykle za młode na zakończenie życia reprodukcyjnego. Jak jednak zauważają twórcy kampanii: – Niektóre kobiety, wchodząc w okres klimakterium – faktycznie są na niego za młode! Zbyt mało mówi się o tym, że menopauza może nastąpić znacznie wcześniej, niż po 40-tce. Zdarzają się kobiety, przechodzące klimakterium zaraz po 30-tych urodzinach. A nawet i wcześniej…

Dlaczego tak się dzieje? Ustanie zdolności reprodukcyjnej niekoniecznie musi być procesem naturalnym. Czasami jego powodem są uwarunkowania genetyczne, wcześniejsze zabiegi medyczne, choroba typu autoimmunologicznego (np. przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów), zaburzenia hormonalne, cukrzyca, terapia przeciwnowotworowa, a nawet późne przechodzenie chorób zakaźnych, jak chociażby świnka czy odra. Warto mieć na uwadze, że czynnikiem przyspieszającym moment menopauzy, jest też palenie papierosów oraz niewłaściwy sposób odżywiania.

Menopauza po 30 – Zyskaj przewagę!

Polecamy: Sposoby na menopauzę – przegląd metod

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z menopauzą przedwczesną czy naturalną, warto dołożyć wszelkich starań, by nie przegapić początku tego procesu. Przy wczesnym zdiagnozowaniu menopauzy możliwe jest wdrożenie terapii, służącej zahamowaniu wygasania czynności jajników. W przypadku naturalnego klimakterium, jego wczesne rozpoznanie pozwala na zminimalizowanie uciążliwych objawów, przywrócenie niektórych procesów fizjologicznych (z pomocą przychodzą preparaty stymulujące nawilżenie i regenerację pochwy np. HydroVag), a także zmniejszenie ryzyka rozwoju typowych dla tego okresu chorób, jak osteoporoza czy choroby krążenia.

W celu ułatwienia kobietom obserwowania własnego organizmu i rozpoznania momentu wejścia w okres klimakterium, twórcy kampanii „Kobiecość niejedno ma imię” stworzyli specjalne narzędzie, zwane Indeksem Kuppermana. Dzięki odpowiedzi na kilka prostych pytań możemy sprawdzić prawdopodobieństwo tego, czy weszłyśmy już w okres klimakterium. – Warto je przetestować bez względu na to, jak młodo się czujemy oraz  – jak młode jesteśmy! Narzędzie jest dostępne pod adresem: http://kobiecosc.info/kalkulator/indeks-kuppermana/.

Skorzystanie z kalkulatora to tylko pierwszy krok – nie zastąpi wizyty u lekarza!

Menopauza – czy nadal mogę czuć się kobietą?

Menopauza – czy nadal mogę czuć się kobietą?

 Wraz z menopauzą ustaje kobieca płodność, z tego powodu 30% kobiet utożsamia ten czas z utratą kobiecości[1]. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnia ekspert portalu „Zdrowa ONA” – ginekolog, seksuolog prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (159 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  23 kwietnia 2015 08:08

  Mam 31 lat i się załamałam po przeczytaniu tego artykułu. Myślałam,że menopauza tak szybko nie przychodzi. Dobrze przynajmniej,że mam już dziecko.

  Odpowiedz
 2. Zanett  23 kwietnia 2015 08:21

  Hehehe ja mam 33 lata i też pomyślałam, że dobrze, że mam już dziecko 🙂

  Odpowiedz
 3. lilka  23 kwietnia 2015 08:52

  Tez jestem po 30-tce dziecka nie mam, ale sie tym nie przejmuje,co ma byc to bedzie:)

  Odpowiedz
 4. Kmakolagwa  23 kwietnia 2015 09:35

  Ja jestem przed 30-tką, ale mnie też ten problem może dotknąć. Co raz częściej natykam się na artykuły poruszające ten temat i ten problem dotyka nawet nastolatki. Cieszę się, że na tym portalu też on się znalazł.

  Odpowiedz
 5. bbo  23 kwietnia 2015 12:07

  Po trzydziestce, to raczej rzadkość, aczkolwiek mam znajomą, która przestała miesiączkować mając 32 lata.

  Odpowiedz
 6. Patriszia  23 kwietnia 2015 12:35

  nie myślałam, że to przyjść tak wcześnie…

  Odpowiedz
 7. oskarek1995  23 kwietnia 2015 14:56

  To naprawdę poważny problem przedwczesna menopauza, bo moja znajoma już w wieku 19 lat przechodziła to…

  Odpowiedz
 8. macierzanka  23 kwietnia 2015 19:59

  Ciekawy artykuł ,nie wiedziałam ,że może tak wcześnie przyjść menopauza.

  Odpowiedz
 9. martucha180  23 kwietnia 2015 21:28

  Ja wiedziałam – znajoma koleżanki w wieku 30 lat weszła w okres menopauzy. Artykuł to strzał w 10.

  Odpowiedz
 10. gusia.  24 kwietnia 2015 08:18

  Mojej mamy koleżankę w tym wieku dotknął ten problem,ale jakoś mocno na zdrowie się nie rzucił .Żyła grubo ponad 80 lat.

  Odpowiedz
 11. dakotka  24 kwietnia 2015 14:45

  fajnie, że powstała ta akcja i ten artykuł… zrobię sobie ten test i pewnie odwiedzę lekarza pod tym kontem, żeby swój „głupi pomysł” (jak to często słyszę) sprawdzić…

  Odpowiedz
 12. as_sa  25 kwietnia 2015 08:40

  Powinno się częściej i na szerszą skalę mówić o takich rzeczach. Ja np pierwszy raz przeczytałam o tym o muszę przyznać, że trochę mnie to przeraziło

  Odpowiedz
 13. Anita  29 kwietnia 2015 11:07

  Jeszcze mam troszkę czasu, ale teraz męczy się z tym moja mama..

  Odpowiedz
 14. Hidari11  17 czerwca 2015 15:07

  Tak wcześnie?
  Wiele kobiet dopiero w tym wieku wychodzi za mąż. Wiele kobiet po 40 ma dopiero dzieci.

  Odpowiedz
 15. Jolanta  2 sierpnia 2018 09:49

  Z menopauzą nigdy nie wiadomo 😛 Ja mam 33 i tak patrząc po kobietach w mojej rodzinie to byłaby koło 60tki, ale kto to wie. Moja mama zaczynała klimakterium jak miała 55 lat, babcia podobnie. Dopiero od niedawna odczuwa uderzenia gorąca, zmiany nastrojów i inne objawy. Kupiła sobie dopelherz activ meno i się czuje o niebo lepiej. Prawie jak przed menopauzą.

  Odpowiedz
 16. Kaśka  6 października 2018 17:23

  Wiek nie ma znaczenia moim zdaniem jesli w gre wchodza hormony. W tym roku skonczylam 50. i moje pierwsze postanowienie to wlasnie badania. Nigdy tego nie robilam – zawsze mi sie wydawalo ze mam czas na leczenie, ale jednak wiek zobowiazuje i warto cokolwiek sprawdzic. Przy okazji i matke wkreciłam, bo laboratorium diagnostyki zrobilo akcje znizkowa na badania podstawowe zdrowa jesień. Na jednym bonie mozna zrobic wszystkie 17 badan w tym te najwanzijsze typu morfologia czy badanie wapnia, fosforu itp.

  Odpowiedz
 17. Ewelina  16 września 2021 00:21

  Witam mam 33 lata od roku niemam miesiaczki i zostalo stwierdzone po wizycie u lekarza ze przekwitam ,niechcialam w to wierzyc ale czytajac ten artykul musze niestety jeszcze raz do lekarza. Poniewaz myslalam ze miesiczka przyjdzie i niestety niechcialam brac proszkow hiemonalnych

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany