Dzień Dziecka – które kraje nie obchodzą tego święta? Jakie atrakcje czekają na dzieci w tym roku?

Jaki dzień w roku jest najbardziej wyczekiwany przez dzieci? Oczywiście Dzień Dziecka, kiedy na najmłodszych czekają prezenty, luźniejsze lekcje i masa miejskich atrakcji. Dzień Dziecka obchodzony jest prawie na całym świecie, jednak nie we wszystkich krajach w tym samym czasie. Z czego wynikają takie różnice i jaka jest historia powstania tego święta? Jakie atrakcje czekają na dzieci w Polsce z okazji Dnia Dziecka?

Dzień Dziecka

Podjęcie tematyki praw dziecka nastąpiło w roku 1924 i wiąże się z ustanowieniem „Deklaracji Praw Dziecka” w Genewie. W Polsce i byłych państwach socjalistycznych Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 roku 1 czerwca, z inicjatywy Światowej Federacji Kobiet Demokratycznych. W roku 1954 ONZ oficjalnie ustanowiło Międzynarodowy Dzień Dziecka, zlecając wszystkim państwom obchodzenie go w dniu, który uznają za stosowne. Święto miało na celu upowszechnienie ideałów dotyczących poszanowania praw dziecka, jakie zawierała Karta Narodów Zjednoczonych.

Święto najmłodszych za granicą

Różnice w datach Dnia Dziecka wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych, religijnych i obyczajowych poszczególnych państw. Ponad 40 krajów świata, min. Polska, Chiny, Rosja, Ukraina i Portugalia obchodzą Dzień Dziecka 1 czerwca. Kolejną najpopularniejszą datą tego święta jest 20 listopada, obchodzony w ponad 20 krajach, min. w Hiszpanii, Francji i Szwecji. Pozostałe kraje obchodzą Dzień Dziecka w różne dni – dla przykładu w USA przypada zawsze w drugą niedzielę czerwca, w Niemczech 20 września, a w Holandii – nie obchodzi się takiego święta w ogóle.

 

W Holandii nie obchodzimy takiego święta jak Dzień Dziecka, ponieważ wychodzimy z założenia, że taki dzień nasze dzieci powinny obchodzić codziennie – tłumaczy André Haardt, założyciel holenderskiej platformy edukacyjnej Squla, która dostępna jest również w Polsce – Według badań UNICEF-u holenderskie dzieci są najszczęśliwszymi dziećmi na świecie, a badano ich warunki materialne, mieszkalne, zdrowotne, bezpieczeństwo, edukację oraz relacje rodzinne. Dodatkowo badania wykazały, że holenderskie dzieci same uważają się za bardzo szczęśliwe – aż 95% z nich jest zadowolonych ze swojego życia! Dajemy swoim dzieciom wiele wolności, ale też określamy jasne zasady, których przestrzeganie staramy się nagradzać na każdym kroku – dodaje André Haardt.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (161 głosów, średnia: 4,75 z 5)
loading... zapisuję głos...