Jak zrobić kukiełkę księżniczki i smoka – instrukcja krok po kroku

Spis treści:

Dla rodziców, którzy chcą cofnąć się o kilka lat i pobawić ze swoimi pociechami, opisujemy krok po kroku, jak zrobić kukiełkę dla dziecka. Można wykonać ją z masy solnej lub w inny sposób, który poznacie poniżej.

Każdy z nas miał w dzieciństwie swoich ulubionych bajkowych bohaterów. Uwielbialiśmy zaciągać rodziców do teatrów kukiełkowych i cyrku. Wieczorami zaś wyczekiwaliśmy na dobranockę bądź słuchaliśmy opowieści o dzielnych rycerzach, księżniczkach i smokach.

Jak zrobić kukiełkę - instrukcja krok po kroku

 

Przygotowywanie kukiełek może być wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu z twoją pociechą. To również kreatywna alternatywa dla siedzenia przed telewizorem i pomysł na weekendy w rodzinnym gronie. Postanowiliśmy pokazać wam jak wyczarować kukiełkowego smoka i księżniczkę. Jednakże przystępując do pracy, miejmy za przewodnika jedynie własną wyobraźnię.

Może zainteresują cię inne zabawki do zrobienia w domu:

Masa solna – 6 prostych przepisów i TOP 20 pomysłów na solne dekoracje i zabawy

Masa solna – 6 prostych przepisów i TOP 20 pomysłów na solne dekoracje i zabawy

Prosty przepis na masę solną to podstawa na udaną zabawę z dziećmi w domu, ale także na wykonanie oryginalnych solnych dekoracji. Ciasto solne cieszy dzieci niezależnie od czasów i aktualnego technologicznego postępu. W naszym kompleksowym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o masie solnej - od przepisów bezglutenowych, przyjaznych dla osób z celiakią, po kreatywne techniki malowania i dekoracji. Naucz się, jak łatwo zrobić masę solną w domu i wykorzystać ją do tworzenia niezwykłych rękodzieł i ozdób. 
DIY: Zabawki z kartonu dla dzieci

DIY: Zabawki z kartonu dla dzieci

Zabawki dla dzieci wcale nie muszą być drogie! Czasami wystarczy wyobraźnia, taśma klejąca i kilka kartonów. Przedstawiamy inspiracje DIY: Zabawki z kartonu dla dzieci . Zobacz także:  Jeśli chodzi o zabawki - dzieci mogą mieć

Jak zrobić kukiełkę – opis

Jak zrobić kukiełkę – krok 1: potrzebne materiały

Do wykonania księżniczki i smoka potrzebujemy jedynie mocnego sznurka, drewnianych 15, 12 i 6 mm deseczek na tułów, stopy, dłonie i 12 mm na krzyżak, który pozwoli nam poruszać kukiełkami. Należy przygotować także kilka kołków o wymiarach 20, 18, 15, 12 i 8 mm – posłużą one za nogi i szyję postaci. Warto zaopatrzyć się jeszcze w zestaw małych wkrętów z oczkiem i ozdobnych kryształków.

Jak zrobić kukiełkę – krok 2: tworzenie i wycinanie kształtów

Zaczynamy od narysowania na 15 mm desce konturów tułowia i głowy postaci. Następnie mocujemy ją w stoliku projektowym i wycinamy kształty, używając narzędzia Dremel 300 Series i spiralnej końcówki do cięcia. Kołki o różnej średnicy skracamy tak, aby ich rozmiar odpowiadał nogom i szyi – do tego używamy tego samego narzędzia uzbrojonego w trzpień i tarczę tnącą SpeedClic.

Wszystkie części ciała gotowe. Nie wypuszczając z rąk narzędzia, mocujemy do niego uniwersalny uchwyt i szybkotnący frez, który nada ciałom naszych kukiełek odpowiedni kształt, zaokrąglając je. Teraz wygładzamy elementy tarczą ścierną z trzpieniem SpeedClic.

 

Jak zrobić kukiełkę – krok 3: tworzymy możliwość ruchu naszej kukiełce

Tym razem do uchwytu uniwersalnego montujemy precyzyjne wiertło, wywiercamy 8mm otwór w podstawie głowy i wsuwamy w niego kołek będący szyją. Na miejsce przylepiamy go pistoletem do klejenia Dremel Glue Gun. Kukiełka jest w kawałkach. Aby stworzyć z niej naszą postać, wiercimy małe otwory w miejscach gdzie łączone będą nogi, tułów i głowa, w tej czynności pomoże również Dremel 300 Series z uniwersalnym uchwytem. Następnie rozginamy oczka wkrętu szczypcami, tak aby możliwe było połączenie oczek dwóch wkrętów ze sobą. Połączenie zabezpieczamy, zaginając otwarte oczko z powrotem. Na czubku głowy wiercimy otwór, do którego wkręcamy wkręt
z oczkiem.

Jak zrobić kukiełkę – krok 4: ożywiamy zabawkę

Świetnie, nasza kukiełka już prawie gotowa! Została nam jedna deseczka ? wykorzystamy ją do zrobienia krzyżaka, dzięki któremu kukiełka ożyje. Po środku każdej z deseczek wycinamy element połączenia na zakładkę i sklejamy pistoletem Dremel Glue Gun.

Następnie urządzeniem Dremel 300 Series z precyzyjnym wiertłem wiercimy pionowe otwory na trzech końcach ramion krzyżaka. Potrzebny będzie też poziomy otwór w czwartym ramieniu. Czas ożywić naszą kukiełkę ? do oczka wkrętu na jej głowie przywiązujemy sznurek. Drugi jego koniec przeciągamy przez poziomy otwór znajdujący się naprzeciwko pionowego. Na końcu wiążemy supełek. Ręce związujemy jednym długim sznurkiem w nadgarstkach, przewlekamy go przez poziomy otwór i znów zawiązujemy supełek. Do każdego otworu pionowego przymocowujemy teraz jedną nogę i, jak poprzednio, robimy supełek (na kostce i nad krzyżakiem).

Jak zrobić kukiełkę – krok 5: dodajemy kolory

Prawie skończone! Musimy jeszcze pomalować, ubrać i zrobić fryzury dla naszych kukiełek. Używajmy do woli różnokolorowych materiałów, koralików, farb i innych ozdób, jakie tylko akurat mamy pod ręką. Włosy pomoże nam zastąpić kawałek wełny albo filcu. Smok natomiast będzie wyglądał pięknie, jeśli ozdobimy go mocowanymi na gorąco kryształkami ? w czym pomoże nam palnik Dremel VersaTip.

Mimo, że na pierwszy rzut oka stworzenie postaci może wydawać się trochę skomplikowane, bądźcie pewni, że podczas majsterkowania czas będzie mijał niepostrzeżenie. Obserwowanie waszych dzieci bawiących się później przygotowanymi samodzielnie zabawkami na pewno dostarczy wiele radości.

Więcej można znaleźć w Książce Inspiracji Dremel oraz na stronie www.dremeleurope.com.

Kliknij na poniższe zdjęcia, by je powiększyć i zobaczyć jak powstaje taka kukiełka 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (199 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Emotikonka  1 kwietnia 2015 17:42

  Większość osób i tak woli iść do sklepu i kupić gotową lalkę Barbie 😉

  Odpowiedz
 2. Kropka  22 stycznia 2016 21:22

  Świetny pomysł na spędzenie czasu z maluchami!

  Odpowiedz
 3. m258  27 grudnia 2019 08:42

  superowe

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany