Z maluchem w górach – Dobierz odpowiednie buty

Kochasz górskie wycieczki? Gdy zostajesz rodzicem wcale nie musisz z nich rezygnować. Kilkuletnie dziecko można śmiało zabrać na szlak. Oto kilka wskazówek jak przygotować się do wyprawy z małym odkrywcą.

Buty dzieciece w gory

Koniec szkolnych wakacji nie oznacza końca sezonu turystycznego. Przełom lata i jesieni to doskonały czas na weekendowy wypad w góry. Tobie pozwoli oderwać się od miejskiego krajobrazu i cieszyć pustymi szlakami. Dla dziecka to doskonała okazja do odkrywania świata natury.

Przed wyjazdem zrób listę

Zorganizowanie wyjazdu z dzieckiem zajmuje trochę więcej czasu niż spontaniczny wypad w góry za czasów studenckich, dlatego warto zaplanować go z wyprzedzeniem. Pomocna będzie lista rzeczy, które mogą okazać się niezbędne w górach. W każdym plecaku powinny znaleźć się:

– apteczka zawierająca środki przeciwbólowe dla dzieci, leki odczulające, woda utleniona, dużo plastrów opatrunkowych i plastry na odciski oraz pęseta do usuwania drzazg

– krem z filtrem

–  środek na komary i łagodzący ukąszenia

–  prowiant, przekąski i zapas wody mineralnej

–  dodatkowe ubrania na zmianę w razie niepogody oraz odzież przeciwdeszczowa

–  ulubiony pluszak dziecka

Ważnym elementem wyposażenia małego zdobywcy są wygodne i solidne buty turystyczne. Obuwie, które obciera stopy lub nie zapewnia im odpowiedniej stabilności może zepsuć całą wycieczkę. Dziecko zamiast na urokach przyrody będzie koncentrować się na bólu i może zniechęcić się do kolejnych wypraw.

Buty dla małego turysty

Podczas zakupów dziecko z pewnością wybierze buty, które mu się spodobają. Rodzice powinni jednak wziąć pod uwagę kilka cech użytkowych. Większość dużych producentów obuwia turystycznego ma w swojej ofercie modele dla dzieci, zaprojektowane do noszenia w różnym terenie. Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić się w jakich warunkach przebiega większa część szlaku.

?Lekkie buty z niską cholewką sprawdzą się w lekkim terenie oraz w lesie ? radzi Jarosław Gewinner, przedstawiciel dystrybutora marki Hi-Tec ? Jeżeli czekają nas podejścia oraz fragmenty trasy ze skałami, najlepszym rozwiązaniem będą wysokie buty trekkingowe, zapewniające dobrą stabilizację kostki. Warto zwrócić uwagę na profil i rodzaj podeszwy. W butach wysokiej jakości znajdziemy podeszwy Vibram lub V-Lite?.

Będąc na szlaku dzieci uwielbiają rozchlapywać kałuże i nie ominą żadnego strumyka. Dlatego kolejna ważna cecha to wodoodporność butów. Nowoczesne obuwie jest wyposażone w membranę, która nie dopuszcza wody do wnętrza, jednocześnie zapewniając skórze oddychanie. Dobrze zaimpregnowane buty zagwarantują dziecku suche stopy i uchronią je przed przeziębieniem.

Wybierając się do sklepu z dzieckiem należy ubrać go w skarpety, które będzie miało na sobie w trakcie wycieczki. Dobrą praktyką jest zakładanie dwóch par skarpet, aby zapewnić pewien margines. Po założeniu pozwól maluchowi pobiegać po sklepie. Upewnij się, że dziecko może bez problemu poruszać palcami.

Szlak pełen atrakcji

Dla wielu zapalonych turystów wyjście na szlak oznacza kolejne wyzwanie ? jak daleko lub wysoko uda się dojść. Wędrówka z dzieckiem wymaga zupełnie innego nastawienia. Niech głównym celem będzie miło spędzony czas z rodziną. Zdobycie szczytu ma znaczenie drugorzędne.

Wybierając szlak zwróć uwagę na to, by trasa była przede wszystkim ciekawa, ale niezbyt trudna. Unikaj dużych wzniesień i długich podejść. Zamiast tego wybierz szlak przebiegający w pobliżu jeziora lub wodospadu.

Dobra wycieczka powinna przemawiać do dziecięcego pragnienia odkrywania i przeżywania przygód. Na każdym szlaku można znaleźć coś, co zaintryguje małego turystę. Nawet jeśli w okolicy nie ma wodospadów czy pomników przyrody, weź ze sobą szkło powiększające lub lornetkę. Poszukajcie śladów dzikich zwierząt, gniazd ptaków na drzewach czy kory odrapanej przez sarny i jelenie.

Wybierając się na wycieczkę z kilkulatkiem musisz uzbroić się w cierpliwość. Pamiętaj, że dziecko nie potrafi chodzić tak szybko jak dorosły. Pozwól mu narzucić tempo i rób postoje tak często, jak będzie to konieczne. Gdy twój mały turysta zatrzyma się aby zapytać o jakieś zwierzątko, wykorzystaj tą okazję i przybliż mu świat przyrody. Dla ciebie to nie nowość, ale dla dziecka to być może pierwsza okazja do zaobserwowania zwierząt w ich naturalnym otoczeniu.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (156 głosów, średnia: 4,27 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. efffciaa  18 marca 2016 10:56

    Ja przed każdym wyjazdem robię listę ( długą 🙂 ) rzeczy , które mam zabrać i dzięki temu niczego nie zapomnę przed wyjazdem , biorę listę z sobą i odkreślam jak się wyprowadzamy z hotelu 🙂 dzięki temu wiem , że mam wszystko co potrzeba 🙂 A wy jak robicie ?

    Odpowiedz
  2. luna341  12 kwietnia 2016 08:12

    Góry to moja pasja.każdą wolną chwilę wykorzystuje na wędrówki.O nieodpowiedzialnosci rodziców mogla bym napisać książkę Zmierzając czeskie szlaki spotykam dzieci w odpowiednim obuwiu a u nas rodzic zabiera na Śnieżkę dziecko w lakierowanych baletkach…😈

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany