Rola mężczyzny w wyborze metody antykoncepcji hormonalnej przez kobiety

Ponad 40% mężczyzn twierdzi, że wspólnie z partnerką podejmują decyzję o zastosowaniu przez nią antykoncepcji hormonalnej – wynika z badania „Zdrowa ONA” przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter. Czy to rzeczywistość czy tylko deklaracje? Na to pytanie odpowiadają eksperci – seksuolog, ginekolog i psycholog.

Rola mężczyzny w wyborze metody antykoncepcji hormonalnej przez kobiety

Mężczyźni raczej nie pojawiają się w gabinecie ginekologicznym ze swoimi partnerkami w trakcie wizyt mających na celu dobór metody antykoncepcji hormonalnej. Z doświadczenia też wiem, że większość pacjentek podejmuje tę decyzję samodzielnie, bo tabletki mają wysoką skuteczność, dają im poczucie bezpieczeństwa i niezależności, gdyż nie muszą polegać na rozsądku partnera – mówi prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

 

W rzeczywistości mężczyźni nie wtrącają się w metodę antykoncepcji, jaką wybiera kobieta. Może podejmują z nią decyzję, że będą to właśnie pigułki antykoncepcyjne a nie inna metoda, ale ostatecznie nie wiedzą, jakie to tabletki i jak należy je stosować. Myślę, że odsetek deklaracji wynikający z badania „Zdrowa ONA”, to jednak przerysowanie. Ze względu na to, że to kobieta ewentualnie może zajść w ciążę w wyniku współżycia, to ona najczęściej sama podejmuje decyzję o antykoncepcji hormonalnej, sama idzie do lekarza i przestrzega zasad przyjmowania tabletek. Mężczyznę interesuje to, żeby antykoncepcja była skuteczna i wygodnamówi prof. Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

 

Niektóre kobiety chcą podejmować decyzję dotyczącą antykoncepcji hormonalnej samodzielnie. Uważają, że ponieważ to one będą ostatecznie przyjmować tabletki antykoncepcyjne, to jest ich sprawa i mają w niej decydujący głos. Część kobiet jednak może myśleć zupełnie inaczej. Chcą, by ich mężczyzna się tym zagadnieniem zainteresował. Uważają, że chociaż w konsekwencji współżycia to one zachodzą w ciążę, to w całej sytuacji uczestnicy mężczyzna i również jest za nią odpowiedzialny. Ważne, żeby pary porozumiały się w tej kwestii. Może w tym pomóc szczera rozmowa, w której partnerka powie, czy oczekuje od mężczyzny zaangażowania przy wyborze antykoncepcji hormonalnej czy nie, a jeśli tak to jak takie zaangażowanie sobie wyobraża. Dla jednych będzie to wybór metody, dla innych wizyta u lekarza. Możliwości są różne, a dialog pomoże się w  nich odnaleźć – mówi mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (188 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Masza  14 lipca 2013 14:54

    Do ginekologa zazwyczaj chodzę sama,owszem wspólnie rozmawialiśmy o metodzie antykoncepcyjnej,ale nie widzę potrzeby,żeby do gabinetu wchodził ze mną.

    Odpowiedz
  2. stokrotkapolna  16 marca 2017 05:17

    Słuszna uwaga. Jak wiem z mojego doświadczenia,to badania są wykonywane prawidłowo we wszystkich placówkach. nabijanie tutaj ludzi, żeby chodzić prywatni i przepłacać.Szkoda kasy

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany