Pracujesz przy komputerze? Dowiedz się jak uniknąć cieśni nadgarstka

Pracujesz przed komputerem?  A może dla rozrywki spędzasz przed nim dużo czasu? Jeśli odczuwasz mrowienie w nadgarstkach jest to dla Ciebie sygnał alarmowy! Dowiedz się jak uniknąć cieśni nadgarstka, jakie są objawy tego schorzenia, w jaki sposób je leczyć i jakie ćwiczenia wykonywać! Porad udziela dr Paweł Nowicki, specjalista ortopeda, chirurg ręki ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

workspace-766045_640

Jak uniknąć cieśni nadgarstka – Alarmujące objawy

Nieprzyjemne mrowienie budzące nas w nocy, drętwienie palców podczas prowadzenia samochodu lub roweru, utrata zręczności ręki, bezwiedne upuszczanie przedmiotów – to objawy, których przyczyną może być zespół cieśni nadgarstka. Ta przewlekła i postępująca choroba powstaje w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy.

Jak uniknąć cieśni nadgarstka – Przyczyny

Wskutek nadmiernych ruchów ręki przy przeciążeniu pracą, dochodzi do intensywnego tarcia, drażnienia i pogrubienia ścięgien oraz więzadła poprzecznego, które zarasta do wnętrza zmniejszając średnicę kanału nadgarstka. W ten sposób zwiększa w nim ciśnienie, uciskając tętnice odżywiające nerw pośrodkowy. Powstaje niedokrwienie powoli niszczące nerw, który podobnie jak roślina pozbawiona wody, zaczyna usychać. Jeśli nie przerwiemy tego procesu – obumrze. Przyczyną wzrostu ciśnienia w kanale nadgarstka mogą być także sytuacje zatrzymujące wodę w organizmie, prowadzące do obrzęków, takie jak ciąża, menopauza, zaburzenia hormonów tarczycy czy zapalenie stawów albo cukrzyca.

Jak uniknąć cieśni nadgarstka – Choroba cywilizacyjna

„Zespół cieśni nadgarstka to choroba cywilizacyjna. Jest najczęstszą przyczyną operacji ręki na świecie” – ocenia dr Paweł Nowicki ze Szpitala Centrum ENEL-MED – wykonujący ponad 300 takich operacji rocznie. Szczególnie narażone są na nią osoby przeciążające ręce – nie tylko intensywną pracą fizyczną, lecz także wielogodzinną pracą w biurze. Dlaczego? Otóż, praca na komputerze wiąże się z długotrwałym napięciem ścięgien utrzymujących nadgarstek nad klawiaturą oraz nieprzerwanymi drobnymi ruchami palców regularnie drażniącymi ściany kanału nadgarstka na wzór smyczka skrzypiec. To z czasem prowadzi do obrzęku, przerostu i pogrubienia elementów oraz zawartości kanału nadgarstka, zwiększając w nim ciśnienie i tym samym rozpoczynając chorobę.

laptop-820274_640

Jak uniknąć cieśni nadgarstka – Jak zapobiegać?

Bardzo ważna jest profilaktyka przeciążania nadgarstka. Pracownicy biurowi powinni zadbać o używanie ergonomicznej klawiatury umożliwiającej pisanie bez odchylania nadgarstków na boki oraz podpierać nadgarstki na wygodnej podkładce, tak by utrzymywać neutralną, prostą pozycję nadgarstka. Ważna jest również wygodna myszka komputerowa.

Duże znaczenie mają przerwy w pisaniu na rozluźnienie i odpoczynek rąk. Warto wtedy wykonać kilka ćwiczeń rozciągających mięśnie przedramion i rąk: zginanie i prostowanie nadgarstka drugą ręką, krążenie zwisającymi swobodnie nadgarstkami, ruchy strzepywania palców, rozstawianie i złączanie palców, naprzemienne otwieranie i ściskanie ręki w pięść. Niezbędna jest wygodna pozycja przy pracy, odpowiednio dopasowane biurko i regulowane, najlepiej obrotowe, krzesło. W profilaktyce ważnym elementem jest utrzymywanie ogólnej, dobrej kondycji całego organizmu (aktywność fizyczna, odpowiednia waga ciała, rzucenie palenia, zdrowe odżywianie), regulacja glikemii w cukrzycy oraz rehabilitacja przeciążonego pracą siedzącą kręgosłupa szyjnego.

Jak uniknąć cieśni nadgarstka – Jak leczyć?

Przy krótko trwających dolegliwościach, wywołanych jednorazowym przeciążeniem, skuteczny może okazać się odpoczynek dla ręki i fizjoterapia w połączeniu z lekami przeciwzapalnymi. Może to wystarczyć, szczególnie przy objawach związanych z obrzękiem ścięgien po chwilowym przeforsowaniu ręki. Jeśli natomiast objawy choroby trwają dłużej, nie mają tendencji do ustępowania, wówczas jedynym rozsądnym postępowaniem jest operacja otwarcia kanału i uwolnienia nerwu pośrodkowego. Zwlekanie z decyzją naraża nerw na ryzyko trwałego uszkodzenia i brak możliwości wyleczenia. Operację można wykonać metodą otwartą i endoskopową. W obydwu chodzi o przecięcie więzadła poprzecznego nadgarstka i otwarcie kanału od góry. „Obie metody dają podobne rezultaty. Jednak w metodzie endoskopowej unikamy niepotrzebnego uszkadzania leżących po drodze struktur. Bardziej komfortowy jest też okres pooperacyjny z uwagi na mniejszą bliznę, wykonaną poza miejscem narażonym na codzienne drażnienie. Cała operacja trwa krócej, a rana szybciej się goi. Zabieg, który trwa kilka minut, wykonuje się w znieczuleniu miejsca cięcia lub całej ręki, ale na życzenie pacjenta może to być krótkotrwałe uśpienie bez narkozy. Jest to precyzyjna operacja na nerwie i wymaga dużej staranności i uwagi” – mówi dr Paweł Nowicki.

Konsultacja eksperta:

Dr Paweł Nowicki – specjalista ortopeda, chirurg ręki ze Szpitala Centrum ENEL-MED. Posiada wieloletnie doświadczenie w leczeniu chorób i urazów nadgarstka – szczególnie przy użyciu metod małoinwazyjnych i artroskopowych. Wykonuje ok. 700 operacji rocznie, wykorzystując najnowocześniejsze techniki. W 2009 r. jako jeden z nielicznych lekarzy w Polsce zdał prestiżowy międzynarodowy egzamin z chirurgii ręki przed komisją europejską, złożoną z wybitnych chirurgów w tej dziedzinie. Jest członkiem i współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki oraz członkiem zarządu sekcji chirurgii ręki Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. Dr Nowicki należy również do Federacji Europejskich Stowarzyszeń Chirurgii Ręki (FESSH) oraz do Europejskiego Towarzystwa Artroskopii Nadgarstka (EWAS).

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (141 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  22 sierpnia 2015 09:39

  Oooo, artykuł akurat dla mnie 🙂 Od jakiegoś czasu odczuwam podobne dolegliwości. Mam nadzieje jednak, że to chwilowy dyskomfort.

  Odpowiedz
 2. martucha180  22 sierpnia 2015 12:17

  Dobrze wiedzieć!

  Odpowiedz
 3. lilkawodna  22 sierpnia 2015 14:08

  Teraz to grozi prawie każdemu.

  Odpowiedz
 4. martus2833  22 sierpnia 2015 20:10

  Niestety ten problem i mnie dotyczy.

  Odpowiedz
 5. scrabble  22 sierpnia 2015 20:32

  Mnie nie dotyczy ale chyba dlatego, że zawsze podpieram nadgarstki podczas pracy na komputerze.

  Odpowiedz
 6. Jaworka  22 sierpnia 2015 21:49

  Bardzo długo siedzę przy komputerze ale na razie jest wszystko dobrze a takie porady zawsze sie przydadzą

  Odpowiedz
 7. macierzanka  23 sierpnia 2015 11:25

  Ciekawe porady.

  Odpowiedz
 8. Aneta  24 sierpnia 2015 12:52

  Bardzo przydatny i ciekawy artykuł, szczególnie, że sama pracuję przy komputerze.

  Odpowiedz
 9. Anita  24 sierpnia 2015 15:31

  nie raz doświadczyłam tego nieprzyjemnego uczucia 🙁

  Odpowiedz
 10. bbo  25 sierpnia 2015 10:06

  Ślęczenie przy komputerach sprzyja temu, oj tak…

  Odpowiedz
 11. nataliaa  25 sierpnia 2015 11:25

  zapamietam. 🙂

  Odpowiedz
 12. Wusia  25 sierpnia 2015 20:01

  Dotknęło i mnie, ale odkąd przeszłam na tablet-objawy już nie występują.

  Odpowiedz
 13. Patriszia  25 sierpnia 2015 22:00

  Bardzo ciekawy artykuł. Jeszcze tego nie doświadczyłam, a również dużo pracuję przy komputerze.

  Odpowiedz
 14. Ewelina  27 sierpnia 2015 09:04

  Ciekawy artykuł!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany