Osoby Wysoko Wrażliwe. WWO osoby – kim są i jak to wpływa na ich codzienne życie?

Osoby Wysoko Wrażliwe stanowią około 15-20 procent populacji. Trudno jest oszacować, bo WWO nie jest jednostką chorobową, którą można byłoby zdiagnozować. Część z nas jest osobą WWO i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.  Czym jest WWO i co to tak naprawdę oznacza? Czy Osoby Wysoko Wrażliwe mają pod górkę? Czy wrażliwość to dobra cecha? Postaramy się rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości.

Spis treści:

Bycie Osobą Wysoko Wrażliwą nie jest żadnym zaburzeniem, ani tym bardziej chorobą. Wydaje się, że to bardziej cecha charakteru, jednak za wysoką wrażliwość u osoby WWO odpowiada inna budowa mózgu. Osoby Wysoko Wrażliwe silniej przetwarzają i reagują na bodźce. Są bardziej empatyczne i intensywniej odczuwają emocje, w tym stres.

Osoby Wysoko wrażliwe WWO

Fot. Photo by Brooke Cagle on Unsplash

Osoby Wysoko Wrażliwe, WWO osoby – co to znaczy?

Osoba Wysoko Wrażliwa to pojęcie, które wprowadziła Elaine N. Aron. Wysoka wrażliwość to cecha osobowości naturalna i wrodzona. Nie jest zaburzeniem psychicznym, nie jest czymś, co można wyleczyć. Osoby Wysoko Wrażliwe to ok. 15-20% populacji. Nie ma zależności co do płci, WWO dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Osoby z wysoką wrażliwością intensywniej odczuwają bodźce z otoczenia, czują “bardziej” i “mocniej”. Ich układ nerwowy niemal nieustannie pracuje i przetwarza. Często więc sytuacje niecodzienne, spotkania z obcymi osobami, nowe doświadczenia skutkują ogromnym zmęczeniem spowodowanym przestymulowaniem.

Osoby Wysoko Wrażliwe – cechy

Zdarza się, że Osoby Wysoko Wrażliwe nazywają siebie introwertykami. Introwertycy i osoby WWO mają wiele wspólnych cech – nie lubią być w centrum zainteresowania, unikają głośnych miejsc i przebywania w towarzystwie obcych osób. Osoby Wysoko Wrażliwe reagują na każdą nieznaną sytuację pobudzeniem – szybsze bicie serca, rozszerzone źrenice, stres, wypieki. Nie wszystkie osoby WWO są jednak introwertykami, jest wśród nich również dużo ekstrawertyków. Potrzebują tylko czasu do aklimatyzacji. 

Cechy osoby WWO

 • empatia i współodczuwanie – osoby WWO są nadprzeciętnie wrażliwe na krzywdę innych,
 • wrażliwość na zmiany nastroju u innych osób, przyswajanie ich,
 • intensywność przeżywania każdej emocji,
 • zapamiętywanie i analizowanie szczegółów,
 • trudność w normalnym funkcjonowaniu, gdy pojawia się nadmierna stymulacja (hałas, głośna muzyka, intensywny zapach, ostre światło, tłum ludzi),
 • podatność na stres i intensywne przeżywanie sytuacji stresowych,
 • perfekcjonizm,
 • dokładność w działaniu,
 • kreatywność,
 • większa intuicja,
 • problem z tzw. wielozadaniowością,
 • nadmierna emocjonalność,
 • niechęć do small talków,
 • unikanie konfliktów,
 • trudności w przystosowaniu się do nowych okoliczności,
 • niechęć do zmian,
 • nadmierne analizowanie wszystkiego,
 • duża potrzeba spokoju,

Bycie Osobą Wysoką Wrażliwą nie jest czymś gorszym. Może być czymś trudniejszym, czymś innym. Jak widać wiele sytuacji, z którymi spotykamy się na co dzień u osób WWO wywołuje intensywniejszą pracę układu nerwowego, co może być wyczerpujące. Osoby WWO po intensywniejszym dniu muszą odpocząć od bodźców.

osoby WWO

Photo by Carolina Heza on Unsplash

WWO, Osoby Wysoko wrażliwe – jak sobie radzić?

Współczesny świat kocha osoby przebojowe, pewne siebie, głośne, otwarte na nowe wyzwania. Żadna z tych cech nie jest cechą, która charakteryzuje osoby WWO. Jak sobie więc radzić w świecie, który wymaga ciągłego wychodzenia ze swojej strefy komfortu i przełamywania swoich słabości? 

1. Zaakceptuj swoją wrażliwość

Dopiero, gdy zaakceptujesz to, kim jesteś, będziesz w stanie funkcjonować zgodnie ze swoimi potrzebami i w swoim własnym rytmie. Obserwuj siebie, bądź uważny na to, co mówi Ci Twoje ciało i na to, jak odczuwasz swoje emocje. 

2. Zadbaj o swój rytm dnia i o siebie

Znajdź coś, co Cię odstresowuje, relaksuje. Coś, co nadaje rytm Twojemu dniu i jest dla Ciebie bezpiecznym punktem. Zadbaj o wystarczającą ilość snu.

3. Znajdź swoje miejsce

Postaraj się znaleźć ciche i spokojne miejsce, w którym będziesz mogła się wyciszyć i zregenerować. Osoby WWO najlepiej relaksują się w domu.

4. Jeśli możesz, to staraj się unikać głośnych miejsc 

Dotyczy to np. spotkań z bliskimi. Umawiaj się z przyjaciółmi w kameralnych miejscach, nie w głośnych klubach.

5. Unikaj podejmowania wielu decyzji w jednym czasie

Kumulacja stresu i emocji może bardzo negatywnie oddziaływać na osoby WWO.

6. Postaraj się wszystko planować tak, żeby mieć zawsze kwadrans czasu w zapasie

Ryzyko spóźnienia się na spotkanie lub możliwość niewywiązania się w odpowiednim czasie z zadań może wywołać dodatkowy stres i negatywne emocje.

Nie można się pozbyć WWO. Bycie Wysoko Wrażliwą Osobą to coś, z czym się rodzimy, nie jest to cecha nabyta. Postaraj się zrozumieć na czym polega WWO i dopasować swój tryb życia tak, żeby było Ci jak najłatwiej funkcjonować.

Jaka praca dla Wysoko Wrażliwych Osób?

Obecnie rynek pracy daje nam mnóstwo możliwości. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na to, by przebierać w ofertach pracy. Jeśli jednak jesteś Wysoko Wrażliwą Osobą i masz taką możliwość, to postaraj się znaleźć pracę, w której nie musisz mieć ciągłego kontaktu z klientem. Osoby WWO źle znoszą pracę w systemie zmianowym, w dużych, głośnych biurach, w przestrzeni typu “open space” oraz na stanowiskach wymagających szybkiego podejmowania wielu decyzji. Rozwój Internetu i mediów umożliwia pracę zdalną i rozwijanie siebie w przestrzeni online. Wiele osób wysoko wrażliwych stawia na pracę w Internecie – rozwijają swoje blogi, kanały na YouTube, profile na Instagramie. Umieją czarować słowem i obrazem. Osoby WWO prędzej wyrażą własną opinię na swoich warunkach niż dołączą do dyskusyjnego klubu. Kultura zachodnia promuje osoby odporne na stres i przebojowe. Wrażliwość bywa traktowana jak wada. W przestrzeni internetowej osoby WWO mogą realizować się w zgodzie ze swoją osobowością.

Osoby Wysoko Wrażliwe

Fot. Photo by Aiony Haust on Unsplash

Jak kochają Osoby Wysoko Wrażliwe? Miłość WWO

Każda osoba jest inna i nie można stworzyć jednego uniwersalnego wzorca miłości WWO. Osoby Wysoko Wrażliwe mogą oczekiwać od związku różnych rzeczy i przyjmować różne postawy. Często jednak jest tak, że szukają silniejszych partnerów. Bywa też, że są podatne na wyobrażenia o tym, że zmienią partnera, co zwykle kończy się rozczarowaniem. Osoby Wysoko Wrażliwe ze względu na ponadprzeciętną empatię przejmują rolę opiekuna w związku – z łatwością dostrzegają potrzeby drugiej osoby. Może okazać się to pułapką, gdy osoby WWO zaczną wyłącznie dawać, nie biorąc w zamian nic dla siebie. Osoba WWO w związku powinna mieć swoje miejsce i czas na odpoczynek od bodźców. Na początku związku partnerowi może wydawać się dziwne, że wolimy niekiedy czas spędzić sami, dlatego bardzo ważna jest rozmowa.

Osoby Wysoko Wrażliwe

Czy jesteś osobą wysoko wrażliwą? Test

Nie zastąpimy Ci wizyty u specjalisty, ale odpowiadając na kilka pytań, możesz nieco rozwiać swoje wątpliwości. Czy jesteś osobą WWO? Test:

 1. Wyczuwam emocje i nastrój innych ludzi.
 2. Czuję, że nastrój i humor innych ludzi wpływają na moje samopoczucie.
 3. Czuję zapachy, których inni nie wyczuwają.
 4. Wiele codziennych sytuacji bardzo mnie stresuje.
 5. Jestem bardzo sumienna.
 6. Przytłaczają mnie głośne miejsca, hałas, muzyka, ostre światło.
 7. Często reaguję emocjonalnie oglądając seriale/filmy.
 8. Gdy wiem, że ktoś obserwuje mnie lub moją pracę, staję się bardzo nerwowy/a.
 9. Po spotkaniach w dużej grupie osób (tym bardziej obcych) potrzebuję czasu tylko dla siebie.

Jeśli potwierdziłaś większość odpowiedzi, to możliwe, że jesteś osobą WWO. Pamiętaj jednak, żeby nie traktować tego wyniku jako substytutu eksperckiej oceny.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (61 głosów, średnia: 4,87 z 5)
zapisuję głos...