Nalewka z dziewanny – cudowne lekarstwo świętej Hildegardy, doskonałe na problemy z krtanią!

Nalewka z dziewanny to łatwy do wykonania, cenny domowy lek, którego recepturę opracowała święta Hildegarda. Jego dobroczynne właściwości bazują na uniwersalnym działaniu tego kwiatu, które zawdzięczamy szeregowi zawartych w nim składników odżywczych. Należą do nich flawonoidy, żywice, związki śluzowe, karotenoidy, kumaryna czy olejki eteryczne o szerokich zdolnościach leczniczych. Nic dziwnego, że farmaceutyki zawierające wśród komponentów ekstrakt z dziewanny potrafią zdziałać cuda i sprawdzają się w kuracjach chorób krtani, stawów, mięśni czy rozmaitych schorzeń skóry. Na szczęście nie musimy polegać na chemicznych produktach, bo wszystkie zalety tego kwiatu możemy wydobyć i zamknąć w domowej apteczce. Sprawdź, jak to zrobić! Mamy dla Ciebie prosty, sprawdzony przepis do wypróbowania!

nalewka z dziewanny

źródło: www.pixabay.com

Nalewka z dziewanny – cudowne lekarstwo świętej Hildegardy, doskonałe na problemy z krtanią!

Kwiaty dziewanny można zbierać od czerwca do sierpnia, a zatem teraz jest idealny moment, by spróbować przygotować z nich własną nalewkę. Na zbiory powinno się wybrać suchy, słoneczny dzień, najlepiej taki, w którym po zebraniu kwiatków możemy szybko przystąpić do przygotowania lekarstwa. Płatki dziewanny bardzo szybko bowiem ciemnieją i nie mogą być przechowywane długo w nieprzetworzonej postaci. Może być Ci wprawdzie żal tak pięknych, dekoracyjnych kwiatów, ale ich naturalny urok i tak nie trwa długo, zaś właściwości zdrowotne mogą przynieść ulgę i ukojenie na długi czas!

Nalewka z dziewanny – zastosowanie

nalewka z dziewanny

www.pixabay.com

Nalewka z dziewanny jest bardzo pomocna w leczeniu chorób układu oddechowego. Skutecznie rozrzedza bowiem zalegający w nim śluz, ułatwiając jego odkrztuszanie i swobodne oddychanie. Dzięki temu pomaga leczyć suchy, męczący kaszel wywołany gęstą wydzieliną, pomaga przy przeziębieniach i łagodzi ataki astmy. Niweluje także stany zapalne krtani, gardła i oskrzeli.

Co więcej, niepozorny żółty kwiat wykazuje dobroczynny wpływ na układ pokarmowy. Sprawdza się przy kuracjach różnych chorób wątroby, leczy nieżyt żołądka, znosi kolki jelitowe i zatrzymuje biegunki.

Dziewanna może okazać się pomocna również w leczeniu „od zewnątrz”. Dzięki swym zdolnościom dezynfekującym pomaga bowiem goić rany, niwelować owrzodzenia i hemoroidy. Poleca się nacierać wykonaną na jej bazie nalewką bolące stawy, kości i naruszone partie mięśni.

 

Przepis na nalewkę z dziewanny

Składniki:

  • ok. 2 szklanki świeżo zerwanych, posiekanych kwiatów dziewanny
  • 0.5 litra wódki
  • kieliszek spirytusu

Przygotowanie:

Kwiaty dziewanny obierz z szypułek i ogonków, a następnie lekko posiekaj na desce do krojenia. Rozdrobnione wrzuć do słoika i zalej alkoholem, zakręć go, a później postaw w ciepłym miejscu. Najlepiej będzie jeśli ustawisz słoik w słońcu, pozostawiając go tam przez 3 tygodnie. W międzyczasie kilkukrotnie potrząśnij słojem, by równomiernie wymieszać miksturę i przesycać ją esencją. Po tym okresie przecedź nalewkę przez gazę, wlewając ją do dużej butli lub mniejszych butelek i zakręcając je. Odczekaj jeszcze miesiąc. Nalewka jest gotowa!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (138 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...