Żywokost lekarski – bezcenne ludowe remedium na choroby skóry, kości i stawów. Poznaj jego właściwości i sporządź domowe lekarstwa!

Żywokost lekarski to roślina wykorzystywana w ziołolecznictwie od ponad 2 tysięcy lat. Już sama jej polska nazwa wiele mówi o możliwościach i przeznaczeniu ziela. Wskazuje na „odżywianie” a nawet „ożywianie” kości przez zawarte w nim substancje. I rzeczywiście żywokost potrafi skutecznie regenerować tkankę kostną, a także mięśniową i skórną, a nawet odbudowywać uszkodzone błony śluzowe. Jakie jeszcze dobroczynne właściwości wykazuje? Jak go zbierać i w jaki sposób przygotować naturalne lekarstwa na bazie tej rośliny? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w naszym artykule!

żywokost lekarski

źródło: www.pixabay.com

Żywokost lekarski – bezcenne ludowe remedium na choroby skóry, kości i stawów. Poznaj jego właściwości i sporządź domowe lekarstwa!

Żywokost lekarski jest byliną o charakterystycznych fioletowych kwiatkach osadzonych w zwisających kwiatostanach. Osiąga wysokość do 1 metra i rośnie na podmokłych terenach – na grząskich łąkach i pastwiskach, przy rowach melioracyjnych i nad brzegami rzek. Występuje w skupiskach i ma duże podłużne liście. 

Cenne, lecznicze części żywokostu to kwiaty, liście i korzeń. Ten ostatni jest bardzo twardy, silnie rozgałęziony, mocno osadzony i – co za tym idzie – trudny do wydobycia, dlatego pozyskując go, trzeba posłużyć się szpadlem. Ziele można zbierać zarówno wiosną, jak i latem czy jesienią, dzięki czemu praktycznie przez cały rok zachęca nas do korzystania z jego dobrodziejstw. A ma do zaoferowania naprawdę wiele. 

 

Zastosowania żywokostu lekarskiego

  • jednorazowe i przewlekłe bóle kostno-stawowe,
  • złamania, stłuczenia i zwichnięcia,
  • schorzenia kolan, stawu biodrowego i kręgosłupa,
  • reumatyzm, rwa kulszowa,
  • artretyzm,
  • zapalenia ścięgien i tkanki miękkiej stawów,
  • żylaki, wrzody, hemoroidy,
  • trudno gojące się rany różnego pochodzenia: odmrożenia, oparzenia, odleżyny,
  • zakrzepica,
  • uszkodzenia błon śluzowych,
  • osłonowo przy nieżytach dróg oddechowych i wrzodach w układzie pokarmowym.

 

Kontrowersje wokół żywokostu – czy może zaszkodzić?

Po stuleciach stosowania żywokostu do wytwarzania rozmaitych naturalnych lekarstw, na jakiś czas został on wycofany z listy ziół oficjalnie uznawanych za lecznicze. Przyczyniły się do tego nierzetelnie wykonywane badania, podczas których wyizolowane z tego ziela alkaloidy pirolizydynowe podawano zwierzętom laboratoryjnych w olbrzymich dawkach, wykraczających poza standardowe użycie nawet o kilkaset razy. Na szczęście ostatnio po wielu dyskusjach i analizach przywrócono to wartościowe ziele do farmaceutycznych łask. O ile nie je się go jak warzywa – na surowo i w bardzo dużych ilościach, nie wykazuje bowiem żadnych efektów ubocznych i może być bezpiecznie stosowane jako środek leczniczy.

 

Przepisy na naturalne lekarstwa z żywokostu

 

Nalewka z żywokostu lekarskiego

Umyj korzenie lub liście żywokostu i zalej je żytnią wódką. Odstaw na 10 do 14 dni w ciepłe miejsce i raz na jakiś czas potrząsaj słoikiem. Po tym czasie nalewka jest gotowa do użycia. Możesz nacierać nią kręgosłup, kości i stawy po urazach, a także miejsca obolałe wskutek reumatyzmu.

 

Maść z korzenia żywokostu lekarskiego

Zbierz od 4 do 6 świeżych korzeni rośliny i dokładnie je umyj. Pokrój na cienkie plasterki, a następnie wrzuć na patelnię do 250 gram roztopionego smalcu. Podsmażaj przez chwilę, a następnie odstaw na całą noc. Na drugi dzień ponownie podgrzej mieszankę i przecedź przez gazę do słoiczka, mocno dociskając masę. Przechowuj w lodówce. Maść będzie doskonałym remedium na rany skórne – zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. 

 

Żywokostowy syrop na kaszel i zapalenie gardła

Zbierz korzenie żywokostu i wysusz je (najlepiej na słońcu). Zetrzyj na proszek. Odmierz 2 łyżki i gotuj je przez 10 minut w szklance wody. Po przestudzeniu odcedź na sitku, dodaj sok z połowy cytryny i 100 ml miodu. Całość dokładnie wymieszaj. Podawaj choremu 1 łyżkę 3-4 razy dziennie. Ukoi zapalenie gardła, pomoże w kuracji przeziębienia i grypy, a także przy zapaleniu oskrzeli.

 

Opatrunki i kąpiele z liści żywokostu

Świeże liście tego ziela doskonale nadają się do użytku zewnętrznego w kuracjach bolących stawów, stłuczeń, złamań, dny moczanowej czy uszkodzeniach dysku. By czerpać z ich mocy możemy po prostu umyć zerwane liście, lekko roztłuc je na desce do krojenia, przyłożyć do chorych miejsc i owinąć bandażem. 

Z liści żywokostu można także przygotować kąpiel. W tym celu bierzemy pół kilograma świeżych bądź suszonych listków i zalewamy je 5 litrami wody. Pozostawiamy na noc. Następnego dnia podgrzewamy i wlewamy do wanny z ciepłą wodą. Kąpiemy się około 20 minut.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (135 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...