Najdrobniejszy dotyk i przytulenie mają ogromną moc

Dotyk to najważniejszy zmysł, poprzez który niemowlę komunikuje się z otoczeniem. Przytulajmy dzieci jak najczęściej! Dlaczego?

Dotyk to najważniejszy zmysł, poprzez który niemowlę komunikuje się z otoczeniem. Jego rola w tym okresie życia jest nieoceniona. Maluch nie potrafi jeszcze mówić, więc wyraża swoje potrzeby za pomocą gestów – macha rączkami, nóżkami, wtula się w ramiona rodzica. Zapewnia mu to poczucie bezpieczeństwa, niezbędne do prawidłowego rozwoju fizycznego i emocjonalnego. Przytulajmy więc nasze dzieci podczas najdrobniejszych codziennych czynności! Zachęcają do tego organizatorzy kampanii Przytulenie ma znaczenie.

Przytulanie niemowlaka

– Dotyk jest językiem ciała i duszy– mówi terapeuta Paweł Zawitkowski, ekspert rady programowej kampanii Przytulenie ma znaczenie. Funkcjonujemy obok siebie, dlatego musimy sobie wzajemnie ufać. Bezbronne, małe dziecko tym bardziej potrzebuje obecności i bliskości. Są one dla niego świadectwem rodzicielskiego zaangażowania i miłości. Wzajemne pieszczoty to najwspanialsza forma kontaktu i rozmowy z malcem.

Moc przytulania na co dzień

Przytulanie, noszenie na rękach, a nawet najdrobniejszy dotyk podczas codziennej pielęgnacji –przewijania, ubierania, kąpieli – mają ogromną moc.

Idealną okazją, aby poświęcić dziecku więcej uwagi, jest kąpiel. Maluch czuje się w wannie jak ryba w wodzie, dlatego od czasu do czasu zafundujmy mu dodatkowe atrakcje: rozmasujmy nóżki, rączki i główkę.

Różne codzienne sytuacje: ubieranie i rozbieranie, zabawy, noszenie w chuście, masaże, poranne igraszki to dobry moment, by malca tulić, głaskać, delikatnie łaskotać, całować lub chociaż trzymać za rękę. Poświęcając mu czas i wsłuchując się w jego potrzeby, obdarowujemy go ciepłem i miłością, budujemy wspaniałą więź, która przyczynia się do harmonijnego rozwoju dziecka.

Przytulenie ma znaczenie

Kampania Przytulenie ma znaczenie, której inicjatorem jest marka Oilatum Baby, powstała, by przypomnieć rodzicom o znaczeniu bliskości. Codzienny natłok obowiązków sprawia, że ich relacje mogą stawać się zadaniowe. Organizatorzy kampanii Przytulenie ma znaczenie zachęcają do okazywania czułości podczas codziennych form bliskiego kontaktu. Dzieci potrzebują przytulania – ono daje im poczucie bezpieczeństwa, przez co chętniej poznają rzeczywistość, badają przedmioty i otaczającą je przestrzeń, otwierają się na nowe osoby. Mały człowiek zdobywa ufność i pogodne nastawienie do świata, co procentuje z czasem. Kiedy jest starszy, łatwiej nawiązuje kontakty z rówieśnikami, tworzy związki oparte na zdrowych zasadach dawania i brania. Potrafi szukać i dawać oparcie w przyjaźni i miłości. W życiu dorosłym, gdy już założy własną rodzinę, potrafi w naturalny sposób okazywać czułość partnerowi i własnym dzieciom.

Ważne wsparcie

Patronat nad inicjatywą Przytulenie ma znaczenie objęła Fundacja Rodzić po LudzkuPolskie Stowarzyszenie Pielęgniarek PediatrycznychPolskie Towarzystwo Pediatryczne oraz Stowarzyszenie Doula w Polsce. Nad merytoryką programu czuwa specjalnie powołana Rada Ekspertów, w której znaleźli się: fizjoterapeuta – Paweł Zawitkowski, psycholog – Marta Żysko-Pałuba i pediatra – Grażyna Jędrzejczyk. Ambasadorem akcji jest Karolina Malinowska –modelka, dziennikarka i mama trzech chłopców.

Dołącz do akcji

www.przytuleniemaznaczenie.pl 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (169 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  3 stycznia 2014 20:30

  Mam w domu maleńką istotkę, która co kilka minut podbiega żeby ją przytulić 🙂

  Odpowiedz
 2. martucha180  3 stycznia 2014 23:57

  Moja niespełna 2-letnia bratanica też często przybiegała do mnie w święta się przytulić.

  Odpowiedz
 3. blackorchid  7 stycznia 2014 09:29

  nie wiem jak można być obojętnym na dziecko małe, ja daję mojej córce full miłości i czułości, bo wierzę, że to ją wzmacnia i kształtuje

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany