Niezwykłe polskie murale – czy widziałaś chociaż jeden z nich?

Murale już od lat robią prawdziwą furorę w aranżacji miejskich przestrzeni. Dzięki nim , wizji i pracy artystów nasze miasta zostają ozdobione prawdziwymi dziełami sztuki – czasem zabawnymi, a czasem pouczającymi poruszającymi. Szare ściany bloków, czy starych kamienic mogą zamienić się w prawdziwa ozdobę miasta!

mural_Poznań_pl.wikipedia.org log

Murale, kiedyś krytykowane na szeroką skalę, dziś są coraz bardziej doceniane i traktowane jako ważny element miejskiego krajobrazu, który nadaje nowe życie często zapomnianym i zwyczajnie brzydkim zakątkom czy zaułkom. Wiele polskich miast może pochwalić się całkiem pokaźną kolekcją artystycznych murali – w szczególności Łódź! Wyszukiwarka HomeToGo.pl wybrała 5 polskich miast, do których warto się wybrać, aby podziwiać najpiękniejsze i najbardziej oryginalne miejskie murale.

A może w Twoim mieście powstał interesujący mural? Podziel się z nami zdjęciem! 

Murale w Polsce – Portugalskie malarstwo w Łodzi

mural_Łódź_commons.wikimedia.org

źródło: commons.wikimedia.org

Przy ul. Kilińskiego, w ramach Festiwalu Energii Miasta w 2015 roku, powstał mural, którego autorem jest Bordalo II z Portugalii. Do jego stworzenia użył różnego rodzaju odpadów, takich jak plastik, stare zderzaki, czy drzwi samochodowe oraz panele sidingowe. Jego dzieło przedstawia ptaka (a dokładnie jerzyka), którego populacja zmniejsza się z roku na rok, czego powodem jest zamurowywanie szczelin w budynkach.  Co ciekawe, artysta celowo użył właśnie odpadów, aby zwrócić uwagę mieszkańców Łodzi na temat degradacji środowiska naturalnego oraz nadprodukcji śmieci. Mural jest częścią głośnego cyklu „Big Trash Animals”, w którym Bordalo II przedstawia gatunki zagrożone wyginięciem.

Murale w Polsce – Dama na wrocławskiej wyspie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

źródło: commons.wikimedia.org

Całą boczną ścianę kamienicy na Wyspie Słodowej, czyli maleńkiej wysepce leżącej na Odrze w okolicy wrocławskiego Starego Miasta, zajmuje tajemnicza dama. Jest to biało – czarna postać ubraną w  olbrzymią suknię z kłódek i zamków, a jeden z nich nawet połyka. Być może jest to pewna metafora? Jedno jest pewne – Wrocław warto odwiedzić, aby móc podziwiać twórczość znanego na całym świecie artysty Blu, autora malowidła, który uhonorował Polską stolicę Dolnego Śląska swoim dziełem.

Murale w Polsce – Śladami polskiej noblistki w Warszawie

mural_Warszawa_commons.wikimedia.org

źródło: commons.wikimedia.org

Wizerunek Marii Skłodowskiej – Curie zdobi warszawskie Powiśle przy ul. Lipowej 3. Mural został wykonany przez Good Looking Studio na zlecenie miasta Warszawy w ramach obchodów Roku polskiej noblistki w 2011 roku oraz Międzynarodowego Roku Chemii. Jest to jedna z 12 instalacji artystycznych, która przypomina o związku wybitnej Polki z Warszawą. Skłodowska przedstawiona jest w konwencji komiksowej, jako superbohaterka, a dodatkowo ścienne malowidło umieszczone jest w otoczeniu biblioteki uniwersyteckiej, aby podkreślić jej związek z rozwojem nauki. Na obu ramionach wytatuowane ma słowa pierwiastków „Rad” i „Polon”, które odkryła.

Murale w Polsce – Trójwymiarowy mural w Poznaniu

mural_Poznań_pl.wikipedia.org_jzzpl

źródło: commons.wikimedia.org

Przechodniów poznańskiej Środki, na ścianie kamienicy na rogu ulic Śródka i Rynek Śródecki, zachwyca awangardowy, wykonany w technice 3D, mural o tajemniczej nazwie „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”. Inicjatorem muralu jest Gerard Cofta, osiedlowy radny zafascynowany fotografią z lat 20. ubiegłego wieku, natomiast jego wykonawcą jest Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta, która zgłosiła mural do konkursu Centrum Warte Poznania.

Murale w Polsce – Kilkumetrowy włącznik w Katowicach

mural_Katowice_commons.wikimedia.org

źródło: commons.wikimedia.org

Katowice są jedną z najciekawszych galerii sztuki ulicy. Bardzo wiele osób przyjeżdżając do Katowic pyta właśnie o murale, które często stanowią ich główny cel podróży. Nie tylko ożywiają one katowicką przestrzeń, ale także przybliżają sztukę ich mieszkańcom. Jednym z najciekawszych obrazów, które możemy podziwiać na śląskich budynkach jest ogromnej wielkości – bo wysoki na 4 piętra – włącznik przy ul. Mikusińskiego 5 w katowickiej dzielnicy Wełnowiec. Stanowi on znakomity przykład spektakularnego wizualnie dzieła, nasyconego symboliką i niekonwencjonalnym podejściem nowoczesnego street artu do odbiorcy.


Artykuł powstał m.in. w oparciu o materiały z HomeToGo – największej na świecie, niezależnej porównywarki domków letniskowych, domów i apartamentów wakacyjnych (www.hometogo.pl) 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (174 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. mama_kazala  19 sierpnia 2016 11:10

  ten ze Śródki jest boski! bardzo lubię murale, to udane połączenie sztuki i ulicy, codzinności 🙂 we Wrocławiu jest też parę innych, które polecam!

  Odpowiedz
 2. martucha180  19 sierpnia 2016 20:40

  Ciekawe pomysły na ożywienie budynków w miastach. Jakby nie było, to sztuka wielkiego formatu… Najbardziej podobał mi się trójwymiarowy i bardzo kolorowy mural w Poznaniu.

  Odpowiedz
 3. j.dudek71  20 sierpnia 2016 16:38

  U nas w Bydgoszczy też są murale i fajnie ożywiają miasto,dodają smaczku:)

  Odpowiedz
 4. kasia87g  22 sierpnia 2016 20:52

  genialne

  Odpowiedz
 5. as_sa  27 sierpnia 2016 09:55

  Mural w Poznaniu świetny!

  Odpowiedz
 6. Aneta  29 września 2016 16:10

  Widziałam piękne murale w Łodzi, w Warszawie też mamy ich kilka 🙂 Naprawdę robią wrażenie – podziwiam talent ludzi, którzy je wykonali, ja bym tak nie potrafiła 😉

  Odpowiedz
 7. Anett13  22 maja 2017 10:54

  Świetne, bardzo lubie murale. W Warszawie jest sporo (szczególnie podoba mi sie kilka na Pradze), niektóre całkiem dobre, zamierzam pofotografować zanim poznikaja 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany