Jak powiększyć mieszkanie? 11 prostych trików, które dodadzą Twojemu gniazdku kilka dodatkowych metrów

Każde wnętrze można powiększyć – wystarczy kilka sprawdzonych trików. Jedne działają na wyobraźnię, inne faktycznie zapewniają większą przestrzeń. Spośród naszych 11 pomysłów z pewnością wybierzesz coś dla własnego mieszkanka. Pamiętaj też, że optyczne powiększenie pokoju czy kuchni, oznacza więcej miejsca dla prawdziwych przedmiotów.

Choć czasem bardzo być sobie tego życzyła – ściany nie są z gumy. Musisz więc na początek się z tym pogodzić, akceptując metraż, który będzie ci jeszcze służył przez długie lata, a na koniec pomysłowo zająć się wnętrzem. Okazuje się, że każde M1 czy M2 można nie tylko optycznie powiększyć, a także dodać mu realnego miejsca. Na początek musisz zrezygnować z zagracania przestrzeni niepotrzebnymi kolosami stojącymi w rzędach na całej długości ściany. No właśnie, apropos ściany – czy każda tak naprawdę jest ci potrzebna? Przedstawiamy 11 pomysłów na małe wnętrza. Dowiedz się jak powiększyć mieszkanie i zacznij rewolucję w swoim gniazdku.

Aw Creative Unsplash.com

Jak powiększyć mieszkanie? 11 prostych trików, które dodadzą Twojemu M1 kilka dodatkowych metrów

 

11 sprawdzonych trików dla małych mieszkań:

 

1)Lustrzane odbicia

Wnętrze w lustrzanym odbiciu prezentuje się zgoła inaczej. Możesz postawić na jedno, zasłaniające całą ścianę lub kilka mniejszych, pomysłowo rozdysponowanych. To jeden z najlepszych optycznych trików. A poza tym – świetny element dekoracyjny, który na rynku dostępny jest w rozmaitych wersjach, dzięki czemu dopasujesz go do wnętrza w każdym stylu.

2) Schowane półki

Pomysłowym rozwiązaniem jest umiejscowienie półek w stałym elemencie, takim jak choćby schody czy wnęka. W małych wnętrzach wybieraj też szafki wysuwane choćby spod łóżka. Korzystaj z elementów, których przestawić już nie możesz, a mają w sobie pustą przestrzeń.

3) Stół na granicy

Zamiast ściany rozdzielającej np. salon z kuchnią, niech ów połączenie będzie miejscem, w którym stanie stół do wspólnych rodzinnych posiłków. Zasygnalizuje rozdzielenie dwóch odrębnych pomieszczeń, dużo lepiej niż ściana, która zabierała mnóstwo przestrzeni.

4) Fototapeta w 3D

Wszelkie trójwymiarowe obrazy sprawdzą się na dużej ścianie salonu, który będzie prezentował się jakby przenosił cię do innej rzeczywistości, drogą przez tunel, którego koniec jest niewidoczny. Hipnotyzujące fototapety to też dodanie pokojowi nieco abstrakcji i artyzmu.

 

5) Wnęka = półka

Wielkim grzechem małych pomieszczeń jest niewykorzystanie wszystkich miejsc, które idealnie nadają się na półki, szafki czy stojaki. I mowa tu o wnękach, których nie brakuje zwłaszcza w mieszkaniach z wielkiej pyty. Niech pusta dziura w ścianie czy kąt będzie robiącym wrażenie przydatnym miejscem.

 

6) Wielofunkcyjna ściana

Są ściany, których wyburzyć nie wolno, bo jeśli zdecydujesz się na taki krok, może runąć cały budynek. Zaaranżuj więc odpowiednio ów miejsce. Wystarczy, że wkręcisz  tam blat, a nad nim półki wkręcone w ścianę i stworzysz kącik komputerowy lub miejsce do nauki.

 

7) Białe szafki

Nie bez przyczyny mówi się, że biały pogrubia. Jasne kolory poszerzają wnętrza optycznie, dlatego na małych przestrzeniach stawiaj przede wszystkim na biel i rozmyte szarości. Jeśli chcesz kontrastu i wyrazistości – niech pojawi się na jakimś elemencie dekoracyjnym, np. na lampie.

 

8) Wolna podłoga

Aby zyskać miejsce, musisz uwolnić podłogę, i to dosłownie. Przestrzeń będzie sprawiała wrażenie większej, jeśli nawet regały czy łóżko zyska dodatkowe podwyższenie w postaci cienkich nóżek. Pamiętaj też, aby nie zastawiać jej niepotrzebnymi meblami i rupieciami.

 

9) Burzymy ściany

Otwierajmy przestrzeń, dlatego w tym celu łączmy pomieszczenia, oddzielając je połączoną z półkami meblościanką, wygodną sofą czy barkiem, a nie ścianami. Połączenie kuchni z pokojem dziennym od dawna jest już sprawdzonym sposobem na małe wnętrza.

 

10) Wieszaki na drzwiach

Zamiast stawiać kolejny mebel czy gigantyczny wieszak, zainstaluj ozdobne wersje na drzwiach czy ścianie szafy.  Znasz swoje mieszkanie najlepiej, więc z pewnością odkryjesz jeszcze jakąś interesującą lokalizację.

 

11) Wkręcaj w ścianę

To co wisi, nie zabiera przestrzeni tak jak ustawiane na tle ściany meble. Postaw na półki i szafki przytwierdzone na rozmaitych wysokościach. Nie tylko zaoszczędzisz na przestrzeni, ale zyskasz też oszałamiający efekt.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (141 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...