Jak mądrze zaplanować przedświąteczne porządki? Praktyczny harmonogram

Kiedy zacząć przedświąteczne porządki, żeby dom na Boże Narodzenie zachwycał czystością? Jak je rozplanować, kiedy brakuje nam czasu? Za co się wziąć w pierwszej kolejności? Takie pytania stawia sobie rok rocznie wielu z nas. Dziś postaramy się podpowiedzieć Wam jak zrobić to z głową, by nie oszaleć z przedświątecznej gorączce.

Spis treści:

kobieta robi przedświąteczne porządki

Przedświąteczne porządki – przydział zadań

Jeśli domowników jest kilkoro nie ulega wątpliwości, że wszyscy powinni dostać swój przydział zadań. Wiadomo, że nie każdy potrafi dobrze posprzątać podłogi czy wyczyścić porcelanę, jednak na pewno są inne czynności, w jakich może się wykazać. Może świetnie odkurza lub czyści łazienkę albo odnajduje się w porządkach w kuchni? Sprawiedliwe rozwiązanie to to, kiedy w przedświąteczne porządki zaangażowani są wszyscy domownicy. Warto więc włączyć ich do wspólnych działań i zadbać o to, by nie brać całej odpowiedzialności za porządki na swoje barki. Pamiętajmy jednak, że podział obowiązków powinien być dostosowany do wieku, umiejętności domowników oraz czasu jakim dysponują. Przy planowaniu na pewno pomocna będzie lista, która zawiśnie w widocznym miejscu w domu. W grupie siła, więc jeśli załoga się spręży praca pójdzie szybko i gładko.

Generalne porządki – od czego zacząć sprzątanie?

Generalne porządki – od czego zacząć sprzątanie?

Czy wiesz, że statystyczny Polak realizuje gruntowne porządki w swoim domu tylko kilka razy w roku? Najczęściej dobrą motywacją do takich działań jest wizyta gości. Polskie społeczeństwo jest uznawane nie tylko za gościnne, ale również

Kiedy zacząć sprzątać na Święta?

Przedświąteczne porządki najlepiej zacząć na 3-4 tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Taki przedział czasowy daje nam pewność, że wszystko zostanie zrobione na czas i to bez pośpiechu. Grunt to dobra organizacja pracy. Dlatego planując dokładnie, tydzień po tygodniu konkretne czynności i odhaczając je na liście zadań mamy gwarancję, że niczego nie pominiemy. Zwłaszcza, że oprócz sprzątania domu mamy na głowie także robienie zakupów, dekorowanie domu, przygotowywanie potraw oraz wybieranie prezentów dla bliskich. Mając listę zyskujemy poczucie pewności, że wszystko mamy pod kontrolą. Ponadto skreślanie kolejnych punktów na liście daje też wielką satysfakcję z ich realizacji. I tak małymi krokami do celu!

kobieta w stroju Mikołaja z akcesoriami do sprzątania

7 ekologicznych trików, które uprzyjemnią sprzątanie i zaoszczędzą Twój czas

7 ekologicznych trików, które uprzyjemnią sprzątanie i zaoszczędzą Twój czas

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wpływu naszych codziennych działań na środowisko. Z tego względu rośnie popularność ekologicznego stylu życia, który promuje zrównoważone metody konsumpcji, redukcję odpadów i korzystanie z naturalnych, nieinwazyjnych środków czystości. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na ekologiczne triki, które uprzyjemnią sprzątanie i zaoszczędzą czas. W niniejszym artykule podzielimy się z Wami 7 praktycznymi i ekologicznymi metodami na utrzymanie porządku w domu.

Przedświąteczne porządki – harmonogram tydzień po tygodniu

Jeśli pierwszym tygodniu grudnia udało Ci się pozbyć zbędnych rzeczy z szafy, szuflad, komody, ale także szafek kuchennych czy półek łazienkowych- gratulujemy! Jesteś już o krok dalej na drodze do sukcesu jakim jest czysty dom na Boże Narodzenie. Dlatego jeśli ten etap masz już za sobą możesz przystąpić do porządków „właściwych”. Jak podzielić sobie pracę z tygodnia na tydzień? Oto praktyczny przewodnik:

3 tygodnie do Świąt

Pomyśl o tym jakie porządki możesz wykonać już teraz, których efekty będą mogły się utrzymać aż do Świąt. W tym tygodniu warto wykonać następujące czynności:

– wyczyszczenie kafelków w łazience i fug

– mycie okien i futryn drzwiowych

– czyszczenie kaloryferów

– umycie akcesoriów kuchennych z szafkach

– wyczyszczenie kratek wentylacyjnych

– umycie środka szafek kuchennych

– wyczyszczenie mebli tapicerowanych

– umycie pralki

– doczyszczenie piekarnika/mikrofali

– wytrzepanie dywanów

2 tygodnie do Świąt

W tym czasie możesz skupić się na domowych obowiązkach, które pogłębią poprzednie działania. Efekt sprzątania spokojnie utrzyma się do Świąt.

– usunięcie większych zabrudzeń z mebli

– wyczyszczenie włączników światła

– wypastowanie i wypolerowanie podłóg

– usunięcie pajęczyn przy suficie i w rogach pokojów

–  pranie firan i zasłon

– dokładne umycie lodówki

1 tydzień do Świąt

Wielkie odliczanie do Świąt już rozpoczęte, więc zostały już ostatnie szlify. Dom z pewnością jest już czysty, jednak jeszcze kilka rzeczy wymaga dopracowania. Jakie świąteczne porządki należy zrobić w tym czasie?

– odkurzanie

– wytarcie podłóg na mokro

– przetarcie kafelków w kuchni

– usunięcie kurzu z lamp wiszących i stojących

– umycie luster

– wytarcie kurzu na meblach i na framugach drzwi

– umycie toalet

– przetarcie naczyń ze szkła i porcelany oraz sztućców

– zmiana pościeli/ ręczników

– umycie kabiny prysznicowej/wanny

– umycie umywalek

kobieta patrzy na czystą kuchnię

A kiedy już będzie po Świętach koniecznie zobacz jak zadbać o porcelanę:

Poświąteczne porządki. Jak zadbać o porcelanę?

Poświąteczne porządki. Jak zadbać o porcelanę?

Serwisy porcelanowe to ozdoba każdego domu. Aby ich blask był długowieczny, należy je odpowiednio pielęgnować. Radzimy jak dbać o kruche naczynia, umiejętnie myć zastawy i przygotować je po świątecznych posiłkach.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (13 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. as_sa  8 grudnia 2023 12:44

  Mądrze jest sobie odpuścić i odpocząć 😉

  Odpowiedz
 2. ewka  8 grudnia 2023 18:08

  Większość z tych porządków robię na bieżąco. Okien nie zamierzam myć, ale jestem pewna, że mimo to święta się odbędą

  Odpowiedz
 3. monikryss  11 grudnia 2023 16:19

  Super sprawa, chętnie skorzystam. Odpada mi odkurzanie, bo to zadanie roomby, a resztę czynności muszę podzielić na wszystkich domowników. Dzieci trzeba uczyć odpowiedzialności, a świąteczne przygotowania są ku temu dobrą okazją.

  Odpowiedz
 4. Blodka  11 grudnia 2023 17:55

  Jeśli sprząta się w domu na bieżąco to tak naprawdę przed świętami zostaje niewiele do roboty. Jedyną pracą jaka zostaje to gotowanie i dekorowanie domu. Ale to już nie praca a czysta przyjemność.

  Odpowiedz
 5. Ewa  22 grudnia 2023 21:48

  Na szczęście całe sprzątanie mam już za sobą. Zostało mi tylko spakować prezent dla siostry. Kupiłam jej wcierkę kaminomoto, bo ma problem z wypadaniem włosów. Mi ona życie uratowała i jej też z pewnością pomoże 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany