Generalne porządki – od czego zacząć sprzątanie?

Czy wiesz, że statystyczny Polak realizuje gruntowne porządki w swoim domu tylko kilka razy w roku? Najczęściej dobrą motywacją do takich działań jest wizyta gości. Polskie społeczeństwo jest uznawane nie tylko za gościnne, ale również czyste, a mieszkańcy innych krajów mogą z nas brać przykład. Jak sprzątamy? Czy prace porządkowe odbywają się wedle konkretnego schematu? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Fot. materiały prasowe

Gruntowne porządki

Średnio raz w tygodniu odkurzamy, myjemy podłogi i ścieramy kurze, zaś każdego dnia czyścimy zlew i toalety. Gruntowne sprzątanie to jednak znacznie więcej prac, dzięki którym nasze mieszkania po prostu lśnią.

Jak odpowiednio się do nich przygotować? Przede wszystkim należy nabyć odpowiednie preparaty i sprzęty, dzięki którym prace porządkowe przebiegną sprawniej i skuteczniej. Przydadzą się artykuły do sprzątania York, jak mopy, ściereczki z mikrofibry czy płyny do mycia podłóg albo mleczka do armatury łazienkowej. Wybierając te najlepszej jakości, możemy mieć gwarancję dokładnego sprzątania, nie tylko zmywania zabrudzeń, ale również pozbywania się kamienia, korozji, wirusów, roztoczy i bakterii.

Co zaliczamy do gruntownego sprzątania? Wszystkie podstawowe prace sprzątające, ale również zdejmowanie i pranie firan oraz zasłon, mycie okien, sprzątanie kurzu za meblami czy mycie tapicerowanych elementów wyposażenia wnętrz. Generalne sprzątanie pozwala pozbyć się tych wszystkich zanieczyszczeń, jakie zaniedbaliśmy podczas codziennej aktywności. To dobry czas na odkurzenie zastawy stołowej, umycie wentylatorów, wyczyszczenie drzwi wewnętrznych czy sprzątnięcie spiżarni.

Sprzątanie krok po kroku

Czy istnieje najlepszy schemat, zgodnie z którym powinniśmy sprzątać? Na pewno każdy z nas ma już sprawdzone sposoby.

Eksperci, którzy na co dzień pracują w firmach sprzątających, potwierdzają, że najlepszą metodą na generalne porządki jest ta „od ogółu do szczegółu”. Należy zacząć sprzątać najpierw duże powierzchnie, a potem te mniejsze. Najlepiej zacząć sprzątać od góry do dołu, zaczynając od okien czy szaf i ścian, kończąc na podłodze. Świetnym sposobem jest również sprzątanie konkretnych wnętrz, sypialni, jadalni, kuchni, łazienki, kończąc na wspólnym salonie.

Co ważne, najlepiej zaangażować w prace sprzątające wszystkich domowników. Chodzi o to, że samodzielne porządki mogą być tak wyczerpujące, że po ich zakończeniu brakuje już sił nawet na spędzanie czasu przy wspólnym stole w gronie najbliższych.

Cieszy fakt, że coraz częściej sprzątają także mężczyźni i to oni angażują się w realizację tych najcięższych prac domowych. Świetnym rozwiązaniem może być również wynajęcie ekipy sprzątającej, która wyręczy nas w sprzątaniu. Taka usługa nie wiąże się z wysokim kosztem, za to możemy liczyć na profesjonalne podejście do sprawy i na pewno zasłużony relaks w czasie wolnym.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (26 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Wiesia  11 stycznia 2022 16:51

    Mam plan sprzątania i zawsze się go trzymam, mam do tego dobre środki czystości, irobota i praca sprawnie idzie. 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany