Czyszczenie lodówki – jak często należy ją myć i jakimi środkami?

Spis treści:

Lodówka jest jednym z najważniejszych urządzeń w wyposażeniu kuchni. Umożliwia przechowywanie żywności przez dłuższy okres czasu. Lodówkę należy myć co najmniej raz na miesiąc przy pomocy profesjonalnych środków do mycia lub domowych płynów bakteriobójczych zrobionych na przykład na bazie sody oczyszczonej.

 

Jak czyścić lodówkę?

Raz w miesiącu zaleca się rozmrożenie lodówki i jest to najlepszy moment, aby ją starannie wymyć. Należy ją opróżnić z całej żywności, aby możliwe było staranne wyczyszczenie wszystkich ścianek. Elementy ruchome takie jak półki oraz pojemniki trzeba wyjąć i umyć pod bieżącą wodą. Przed umieszczeniem ich z powrotem w lodówce muszą zostać starannie osuszone, podobnie jak całe wnętrze lodówki.

Czym czyścić lodówkę?

Na rynku są dostępne specjalne detergenty do czyszczenia lodówek, które eliminują brud i nieprzyjemny zapach. Zaleca się wystrzeganie stosowania płynu do naczyń. Skutecznie usuwa nawet tłuszcz lub resztki pokarmu, które przywarły do powierzchni półek lub ścian lodówki, ale niestety pozostawia specyficzną, chemiczną woń.

Jakie są domowe sposoby na czyszczenie lodówki?

Zamiast detergentów można wykorzystać domowe metody czyszczenia lodówki, dzięki którym nie tylko pozbędziemy się pleśni, przywartych resztek pożywienia i innych zanieczyszczeń, ale również przykrego zapachu. Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie sody oczyszczonej, której 3 łyżki stołowe należy rozpuścić w litrze wody. Skutecznie eliminuje bakterie.

Na trudne do usunięcia zabrudzenia warto zastosować mieszankę octu z sodą w proporcji 3:1. Pokrywamy nią tłuste plamy i przyklejone resztki żywności. W przypadku zanieczyszczeń, które nie chcą się odkleić od wnętrza lodówki zaleca się pozostawienie mikstury na 15 minut i dopiero po upływie tego czasu można ją zetrzeć.

Dlaczego ważne jest czyszczenie otworu odpływowego?

Podczas czyszczenia lodówki nie można zapominać o otworze odpływowym, ponieważ łatwo się zatyka resztkami żywności, a to powoduje gromadzenie się w niej wody. Warto sprawdzać, w jakim jest stanie nie tylko podczas rozmrażania. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wystarczy przetrzeć go mokrą szmatką. Zbyt rzadkie rozmrażanie urządzenia i jego zaniedbanie mogą skutkować awariami.

Lodówka no frost – jak ją czyścić?

Lodówka z systemem no frost zapobiega pojawianiu się szronu i lodu na tylnej ścianie lodówki. Dzięki temu nie jest konieczne jej regularne rozmrażanie. Natomiast samo czyszczenie przebiega w podobny sposób jak w każdej innej lodówce. Pożywienie powinno zostać usunięte z jej wnętrza, a półki i szuflady także wyciągamy, aby je dokładnie umyć i żeby nie przeszkadzały w czyszczeniu wewnętrznych ścianek. Można skorzystać z środków chemicznych, ale warto posłużyć się roztworem wody z octem. Przed włożeniem z powrotem produktów żywnościowych należy zadbać, aby lodówka była zupełnie sucha. W tym celu można wykorzystać papierowy ręcznik.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (133 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...