Czyszczenie lodówki – jak często należy ją myć i jakimi środkami?

Lodówka jest jednym z najważniejszych urządzeń w wyposażeniu kuchni. Umożliwia przechowywanie żywności, dzięki czemu zakupów nie trzeba robić codziennie, a ugotowane potrawy pozostają świeże nawet przez kilka dni. Jak o nią dbać, aby spełniała swoją funkcję przez wiele lat?

Rozmrażanie lodówki – dobry moment, aby ją wymyć

Raz w miesiącu zaleca się rozmrożenie lodówki i jest to najlepszy moment, aby ją starannie wymyć. Należy ją opróżnić z całej żywności, aby możliwe było staranne wyczyszczenie wszystkich ścianek. Elementy ruchome takie jak półki oraz pojemniki trzeba wyjąć i umyć pod bieżącą wodą. Przed umieszczeniem ich z powrotem w lodówce muszą zostać starannie osuszone, podobnie jak całe wnętrze lodówki.

Czym myć, a czego nie stosować do czyszczenia lodówki?

Na rynku są dostępne specjalne detergenty do czyszczenia lodówek, które eliminują brud i nieprzyjemny zapach. Zaleca się wystrzeganie stosowania płynu do naczyń. Skutecznie usuwa nawet tłuszcz lub resztki pokarmu, które przywarły do powierzchni półek lub ścian lodówki, ale niestety pozostawia specyficzną, chemiczną woń.

Domowe sposoby usuwania zanieczyszczeń

Zamiast detergentów można wykorzystać domowe metody czyszczenia lodówki, dzięki którym nie tylko pozbędziemy się pleśni, przywartych resztek pożywienia i innych zanieczyszczeń, ale również przykrego zapachu. Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie sody oczyszczonej, której 3 łyżki stołowe należy rozpuścić w litrze wody. Skutecznie eliminuje bakterie. Na trudne do usunięcia zabrudzenia warto zastosować mieszankę octu z sodą w proporcji 3:1. Pokrywamy nią tłuste plamy i przyklejone resztki żywności. W przypadku zanieczyszczeń, które nie chcą się odkleić od wnętrza lodówki zaleca się pozostawienie mikstury na 15 minut i dopiero po upływie tego czasu można ją zetrzeć.

Dlaczego ważne jest czyszczenie otworu odpływowego?

Podczas czyszczenia lodówki nie można zapominać o otworze odpływowym, ponieważ łatwo się zatyka resztkami żywności, a to powoduje gromadzenie się w niej wody. Warto sprawdzać, w jakim jest stanie nie tylko podczas rozmrażania. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wystarczy przetrzeć go mokrą szmatką. Zbyt rzadkie rozmrażanie urządzenia i jego zaniedbanie mogą skutkować awariami, a wtedy konieczne będzie wezwanie fachowca, którego można znaleźć np. tutaj: https://www.restartagd.pl.

Lodówka no frost – jak ją czyścić?

Lodówka z systemem no frost zapobiega pojawianiu się szronu i lodu na tylnej ścianie lodówki. Dzięki temu nie jest konieczne jej regularne rozmrażanie. Natomiast samo czyszczenie przebiega w podobny sposób jak w każdej innej lodówce. Pożywienie powinno zostać usunięte z jej wnętrza, a półki i szuflady także wyciągamy, aby je dokładnie umyć i żeby nie przeszkadzały w czyszczeniu wewnętrznych ścianek. Można skorzystać z środków chemicznych, ale warto posłużyć się roztworem wody z octem. Przed włożeniem z powrotem produktów żywnościowych należy zadbać, aby lodówka była zupełnie sucha. W tym celu można wykorzystać papierowy ręcznik.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (57 głosów, średnia: 4,88 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Aromer0209  14 marca 2017 16:54

  Przydatne rady 🙂

  Odpowiedz
 2. karr96  21 kwietnia 2017 22:02

  najlepiej lodówkę myje się wodą z octem

  Odpowiedz
  • Margaretkaw  24 maja 2018 21:40

   Potwierdzam, ale wolę myć wodą z sodą i sokiem z cytryny 🙂

   Odpowiedz
 3. Margaretkaw  24 maja 2018 21:39

  Zawsze myję lodówkę roztworem sody oczyszczonej i wody, ale dodaję też kilka kropli soku z cytryny, który zabija zapachy. Czasem jest to też kropelka olejku cytrynowego zamiast świeżej cytryny 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany