2 lutego obchodzimy Dzień Świstaka – na czym polega to święto?

2 luty to Dzień Świstaka, obchodzony w USA i Kanadzie, spopularyzowany na świecie dzięki komedii (podobno już kultowej)  „Dzień Świstaka”.

2 lutego obchodzimy Dzień Świstaka - na czym polega to święto?

Co to Dzień Świstaka i na czym polega to święto?

Świstak z miasteczka Punxsutawney o imieniu Phil jest co roku wyciągany przez przedstawiciela Klubu Świstaka, właśnie 2 lutego,  ze swojej norki. Jeżeli świstak po wyciągnięciu zobaczy swój cień, oznacza to, że zima potrwa jeszcze 6 tygodni; jeśli nie, to wiosna zbliża się wielkimi krokami. Nie jest wcale oczywiste, co świstak Phil zobaczył. Informuje on o tym osobiście przedstawiciela Klubu Świstaka na ucho, a on po przetłumaczeniu na język angielski przekazuje te informację światu.

Według nas, po nagłym wyciągnięciu z zimowego snu, zawsze się widzi cień. Sprawdźcie sami w środku nocy…

„Dzień Świstaka” – kultowy film, który trzeba chociaż raz obejrzeć!

Niemniej, pojęcie „Dnia Świstaka” stało się  w pewnych kręgach synonimem powtarzalności tych samych czynności, swoistym déj’ vu – ale wcale nie tym miłym. Zmuszeni jesteśmy powtarzać czynności, których wcale  nie chcemy wykonywać, ale musimy. I tak budząc się rano mówimy sobie „kolejny Dzień Świstaka…”  Może dzień dzisiejszy to doskonała okazja aby obejrzeć wieczorem właśnie fajny film, jakim jest  „Dzień Świstaka” z rewelacyjną kreacją, którą stworzył w tym filmie Bill Murray?

 

Znacie ten film? Lubicie do niego wracać? Napiszcie w komentarzach!

Zobacz także inne komedie:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (289 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...