100 najlepszych komedii według BBC

Telewizja BBC Culture stworzyła listę 100 najlepszych komedii w historii kina. Na podium znalazły się filmy Wildera, Kubricka i Allena. Co ciekawe w zestawieniu dominują komedie z poprzedniego wieku. Który film wygrał? Jakie obrazy znajdują się na liście 100 najlepszych komedii wg. BBC?

W układaniu rankingu wzięło udział ponad 250 krytyków filmowych z 52 krajów. Najliczniejsza grupa – ponad 80-osobowa – reprezentowała Amerykę. Podobna była liczba krytyków z Europy, najwięcej natomiast z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Każda z poproszonych osób miała podać 10 komedii mogących uzyskać miano kultowych. Swój głos oddali również Polacy, a dokładnie Barbara Hollender z dziennika „Rzeczpospolita”, która wymieniła m.in. „Annie Hall”, „Pół żartem, pół serio” czy „Seksmisję”.

Niektóre filmy w zestawieniu mogą zaskoczyć. Jakie produkcje znalazły się na liście BBC? Kto wygrał? Kto znalazł się na podium? Sprawdźcie!

Miejsce 1: „Pół żartem, pół serio”, Billy Wilder, 1959

Nie trudno było zgadnąć, że ten film znajdzie się na podium. Komedia od lat bawi. Któż nie pamięta słynnego dialogu Daphne/Jerry’ego z panem Osgood? Dla tych, którzy nie obejrzeli jeszcze znanej komedii krótki opis: Uciekający przed gangsterami bezrobotni muzycy Jerry (Jack Lemmon) i Joe (Tony Curtis) przebierają się za kobiety i przyłączają do damskiego zespołu jazzowego. Tam poznają piękną Sugar Kane Kowalczyk (Marilyn Monroe). Wyruszają na tournée do Miami. Nie wiedzą, że właśnie tam odbywa się spotkanie gangsterów.

Miejsce 2: „Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę”, Stanley Kubrick, 1964

Mówi się, że to jeden z najlepszych filmów Kubricka i jednocześnie najlepsza satyra, film antywojenny. Obraz to niezwykle groteskowa, absurdalna parodia wojny oraz teorii gier. Oto opis filmu: Globalny kryzys zaczyna się od szaleństwa amerykańskiego generała, Jacka Rippera. Oficer opętany nienawiścią do komunistów, wydaje samowolnie rozkaz ataku atomowego na ZSRR i  za nic w świecie nie chce podać tajnego kodu, za pomocą którego można zawrócić samoloty. Ekscentryczny dr Strangelove, kiedyś hitlerowski zbrodniarz, dziś amerykański doradca do spraw jądrowych, uświadamia prezydentowi, że radziecki odwet jest nieunikniony.

Miejsce 3: „Annie Hall”, Woody Allen, 1977

Film uznawany jest za kwintesencję stylu Allena i produkcję przełomową w karierze reżysera. W obrazie pojawiają się neurotyczny bohater, inteligentne dialogi i oczywiście… Nowy York. Elementy, z których słynie Allen. Obraz został obsypany nagrodami, w tym 4 Oscarami, Złotym Globem oraz nagrodą BAFTA. Film to historia burzliwego związku Alvy’ego Singera, błyskotliwego nowojorskiego komika, z piosenkarką Annie Hall. Obraz bawi i zmusza do refleksji nad tym, co najważniejsze w życiu – miłością.

Na liście BBC znalazły się też m.in. „Dzień świstaka”,  „Kiedy Harry spotkał Sally… „, „Słodkie zmartwienia”, „Pulp Fiction”, „Kobiety na skraju załamania nerwowego”, „Toni Erdmann”, „Miasteczko South Park” czy „Kac Vegas”.

 Lista 10 najlepszych komedii na następnej stronie.

100 najlepszych komedii według BBC: 10 najzabawniejszych

 1. „Pół żartem, pół serio”, Billy Wilder, 1959
 2. „Dr Strangelove czyli jak przestałem się martwic i pokochałem bombę”, Stanley Kubrick, 1964
 3. „Annie Hall”, Woody Allen, 1977
 4. „Dzień świstaka”, Harold Ramis, 1993
 5. „Kacza zupa”, Leo McCarey, 1933
 6. „Życie Briana”, Terry Jones, 1979
 7. „Czy leci z nami pilot?”, Jim Abrahams, David Zucker and Jerry Zucker, 1980
 8. „Playtime”, Jacques Tati, 1967
 9. „Oto Spinal Tap”, Rob Reiner, 1984
 10. „Generał”, Clyde Bruckman and Buster Keaton, 1926

Pełna lista najlepszych komedii wszech czasów znajduje się na stronie BBC (The 100 greatest comedies of all time). Co myślicie o tym zestawieniu? Podoba Wam się werdykt?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (188 głosów, średnia: 4,15 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  28 sierpnia 2017 14:41

  Numer jeden rozbraja wszystkich!

  Odpowiedz
 2. Hidari11  28 sierpnia 2017 15:29

  Nie widziałam żadnego. Ranking obejmuje stare filmy, jak widać nowoczesne komedie odbiegają jakością i humorem. Gdyby jednak ktoś zaprezentował nowe produkcje, to jak uważacie, jakie filmy by się w zestawieniu znalazły?

  Odpowiedz
 3. nungal  29 sierpnia 2017 21:12

  idealna lista na dlugie jesienne wieczory 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany