Dobierz odpowiednie obuwie do dyscypliny sportowej!

Aktywność ruchowa niezbędna jest do tego, aby na długo zachować zdrowie i doskonałą kondycję. Dyscyplin sportowych jest tak wiele, że każdy ma szansę znaleźć dla siebie tą najbardziej odpowiednią. Przy wyborze kierować można się efektami, które są możliwe do osiągnięcia, dostępnością obiektów, niezbędnych wyposażeniem. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, musimy pamiętać o wyborze odpowiedniego obuwia. Nie wszystkie buty nadają się do tego samego rodzaju aktywności ruchowej. Różne są buty sportowe. Sklep profesjonalny to dobre miejsce, aby je wybrać.

jakie-buty-sportowe-wybrać

Trekking

Wędrówki po górach cieszą się coraz większą popularnością. Trzeba pamiętać, że idąc w góry, niezbędne będzie nam nie tylko plecak i ciepła bluza, ale także wygodne buty. Powinny one mieć wyższą cholewkę. Dzięki temu skutecznie chroniony będzie nasz staw skokowy. Liczy się również gruba podeszwa, która amortyzuje wstrząsy i sprawi, że ewentualne kamienie, na które nadepniemy, nie będą wywoływały bólu. Dobre buty trekkingowe wykonane są z oddychającej tkaniny. Dzięki temu stopa się w nich nie poci, a my mamy zachowany pełen komfort.

bieganieBieganie

To, jakie buty wybierzemy do biegania, uzależnione jest między innymi od tego, czy szukamy butów treningowych czy startowych. W tym pierwszym wypadku buty są nieco cięższe, mają grubszą podeszwę, ale jednocześnie o wiele lepiej amortyzują wszelkie wstrząsy. Takie obuwie nie ślizga się również po nawierzchni. Buty startowe są niezwykle lekkie, przez co umożliwiają rozwijanie naprawdę dużej jak na biegacza prędkości. Trzeba jednak pamiętać, że w ich przypadku amortyzacja wstrząsów jest stosunkowo niewielka, a podeszwa naprawdę śliska. W efekcie ten rodzaj obuwia nie sprawdza się w każdej sytuacji.

Siłownia

Wybierając się na siłownię, trzeba postawić na buty lekkie, których podeszwy nie będą się ślizgać. Nie wymagana jest ochrona stawu skokowego. Z tego powodu buty mogą być niskie. Jednak osoby, które mają za sobą uraz tej części aparatu ruchu, powinny pomyśleć o butach z wyższą cholewką, która usztywni staw i zwiększy bezpieczeństwo.

Tenis

W tym wypadku cechy charakteryzujące buty są różne w zależności od nawierzchni, po której gramy. W przypadku kortów ziemnych, które należą do nawierzchni szybkich, buty muszą zapewniać doskonałą przyczepność do podłoża.

 

Co brać pod uwagę?

Niezależnie od tego, którą dyscyplinę sportu wybieramy, powinniśmy pamiętać, aby buty zapewniały nam pełen komfort. W związku z tym przede wszystkim musimy zadbać o to, aby wybrać idealnie dopasowany do naszej stopy rozmiar. Buty najlepiej mierzyć wieczorem albo późnym popołudniem, kiedy to nasze stopy mogą być nieco spuchnięte i zmęczone po całym dniu. Odradza się kupno obuwia rano.

Pod uwagę trzeba koniecznie brać także tkaninę, z której zostały wykonane. Im bardziej jest oddychająca, tym lepiej. Stopa będzie miała bowiem zapewniony dopływ powietrza, co zwiększy komfort i sprawi, że mniejsze będzie ryzyko rozwoju chorób grzybowych.

Znaczenie ma także materiał, z którego wykonano podeszwę. Nie powinna się ona ślizgać.

Więcej na http://butysportowe.net/buty/buty-damskie/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (135 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. kasia87g  8 sierpnia 2016 13:09

  uuuuuuuuups a ja mam jedne buty do wszystkiego, ale nie stać mnie być mieć 10 par adidasów, różnych kolorów, ja co po niektóre blogerki czy celebrytki,

  Odpowiedz
  • martucha180  8 sierpnia 2016 18:56

   Dokładnie, zabijają nas realia…finansowe!

   Odpowiedz
 2. luna341  9 sierpnia 2016 20:17

  Tu chyba chodzi bardziej nie o kolory a o typ buta .Przecież wiadomo,że nikt nie załozyc butów trekkingowych do biegania a korków do górskich wędrówek. Uważam,ze na siłownie można założyć buty do biegania ,przecież na bieżni też sie biega.

  Odpowiedz
 3. Kate007  25 sierpnia 2016 17:21

  Idealnie dobrane buty to podstawa. Stopa nie może się męczyć, musi oddychać. Idealnie dobrana podeszwa do podłoża, materiał oraz wysokość obuwia – to istotne czynniki, a dobrze wiemy, że czasem lepiej więcej zainwestować raz, niż później chodzić po ortopedach. Choć fakt – firmy na tym niebywale korzystają i narzucają takie ceny, że głowa mała!

  Odpowiedz
 4. Hidari11  28 sierpnia 2016 08:44

  W tenisie dobrze jest, jak buty się „ślizgają”- wielokrotnie możemy zaobserwować, jak tenisiści, nie mogąc podlecieć do piłki, po prostu robią wślizgi do niej.

  Odpowiedz
 5. Aneta  29 września 2016 16:29

  Dobry dobór obuwia to podstawa 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany