Jak odświeżyć buty w środku? Poznaj sprawdzone sposoby z wykorzystaniem domowych środków

Przykry zapach wydobywający się z butów to często powód dla którego wstydzimy się je zdjąć w towarzystwie. Nieładna woń może mieć wiele przyczyn. Niezależnie jednak od tego co przyczynia się do takiego stanu warto znać sposoby na to jak odświeżyć buty w środku. Warto ich używać systematycznie, bo są tanie, proste i zwyczajnie…działają!

Spis treści:

jak odświeżyć buty w środku

Zamiast sklepowych produktów można użyć domowych sposobów/Fot. andranik.h90, Freepik

Dlaczego należy odświeżać buty w środku?

Przyczyną przykrego zapachu mogą być zarówno problemy z nadpotliwością stóp, zaniedbania pod względem higieny, jak i brak właściwej wentylacji. Wilgotne i zabrudzone wnętrze buta może z czasem prowadzić do grzybicy stóp. W takim środowisku bardzo szybko namnażają się bakterie, więc problemy zdrowotne z tym związane są tylko kwestią czasu. Czasami jednak powód jest prozaiczny i nie wynikający z naszej winy. Niektóre modele butów są bowiem wykonane ze sztucznych materiałów, które powodują, że specyficzna woń nie znika. Dlatego warto znać sposoby na to jak odświeżyć buty w środku, aby ich zapach nie był przyczyną naszego dyskomfortu po ich zdjęciu.

Sposób na to jak odświeżyć buty w środku

Okazuje się, że pomocne w odświeżeniu butów w środku są jak zwykle produkty, które znajdziemy w domu. Po jakie środki sięgnąć?

Soda oczyszczona na wilgoć

wystarczy wsypać kilka łyżek do środka buta, następnie lekko nimi potrząsnąć, aby proszek mógł dotrzeć do każdego zakamarka. Ten kuchenny dodatek pochłania wilgoć i przykry zapach. Aby mógł zadziałać efektywnie potrzeba jednak czasu. Dlatego tak przygotowane obuwie zostaw na noc, a rani wsyp pozostałość proszku.

buty sportowe

Czyste i zdezynfekowane w środku buty to zdrowie dla skóry i paznokci stóp/ Fot. cookie_studio, Freepik

Jak dbać o buty sportowe aby służyły na lata? Przydatne wskazówki możecie znaleźć w tym artykule:

Gazeta w walce z przykrą wonią

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z butów sprawia, że unikasz ich noszenia? Wypróbuj sposób z gazetami. Wystarczy, że zgnieciesz jej kawałki w kulki i wypchasz nimi ulubione obuwie np. na noc. Zdziwisz się jakie cuda może zdziałać ta metoda. Gazeta świetnie pochłania niechcianą woń.

Ocet jako produkt dezynfekcyjny

Okazuje się, że odświeżeniu butów od wewnątrz pomoże także ocet. Należy go wcześniej jednak rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1. Tak przygotowanym roztworem należy spryskać buty w środku i pozostawić do wyschnięcia.

czyszczenie butów

Regularne czyszczenie butów przedłuża ich trwałość/Fot. h9images, Freepik

O tym jak wyczyścić brudne sneakersy piszemy w poniższym artykule:

Jak sprawić, by stopy się nie pociły?

Nieprzyjemny zapach w butach to w głównej mierze zasługa potu. W przypadku obuwia sportowego stopa często nie ma dostępu do powietrza przez co wilgotnieje. Dobra wiadomość jest taka, że problem ten można rozwiązać z pomocą kąpieli w szałwii, melisie, rozmarynie, rumianku czy korze dębu. Pomagają one uregulować pracę gruczołów łojowych i mają działanie antybakteryjne. Sprawdzą się także maczanki w roztworze soli oczyszczonej, która jednocześnie działa dezynfekująco oraz w wodzie z odrobiną olejku herbacianego. Możesz też użyć domowych antyperspirantów, które jest łatwo przyrządzić w domu. Informacje o tym jak je wykonać znajdziesz w poniższym artykule:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...