Delfinoterapia – Nowoczesna terapia rehabilitacyjna dla dzieci

Kto chociaż raz miał okazję pływać z delfinami nigdy tego nie zapomni. Specyficzna skóra delfina – jak mokry welwet czy plusz; nić porozumienia która nawiązuje się bardzo szybko pomiędzy uczestnikiem sesji (zwykle jest to organizowane w basenach pod okiem trenera) a delfinem, delikatność delfinów a zarazem ich siła,  to wszystko powoduje, że zwierzęta te doskonale nadają się do pracy terapeutycznej z dziećmi niepełnosprawnymi. Fundacja Rosa uruchomiła nowy długofalowy projekt terapeutyczny dla dzieci – delfinoterapię. W ramach programu niepełnosprawne dzieci oraz ich opiekunowie otrzymują dofinansowanie do specjalistycznych turnusów rehabilitacyjnych w Turcji, organizowanych przez Fundację Dobra Wioska.

Delfinoterapia

 

Delfinoterapia jest nowoczesną formą rehabilitacji, której dobroczynne działanie na małych pacjentów wynika z bezpośredniego kontaktu z delfinami. Metoda ta stosowana jest z powodzeniem w terapii następujących schorzeń: zaburzeń funkcjonowania centralnego systemu nerwowego, porażenia mózgowego, autyzmu, zespołu Downa, zaburzeń mowy i słuchu. Jak pokazują badania naukowe i doświadczenia terapeutyczne, delfinoterapia jest szczególnie skuteczna w leczeniu neuroz, zespołów stresu pourazowego, traum psychicznych, a także dysleksji.

– To właśnie wysoka skuteczność terapii z udziałem delfinów przekonała nas do współfinansowania wyjazdów polskich dzieci na turnusy rehabilitacyjne nad Morze Śródziemne – mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. – Rozmowy ze specjalistami z Fundacji Dobra Wioska, która ma ogromne doświadczenie w terapii z morskimi ssakami i opracowała autorski program terapeutyczny, przekonały nas do otwarcia nowego programu dla małych pacjentów. Relacja rodziców pierwszego dziecka-uczestnika naszego projektu z wyjazdu do Turcji pokazały, że przeznaczenie środków na współfinansowanie terapii z delfinami ma głęboki sens. Tego typu zabiegi są po prostu skuteczne.

Jaki jest związek miedzy autyzmem a antybiotykami? Czy antybiotykoterapia może wywołać objawy autyzmu?

Jaki jest związek miedzy autyzmem a antybiotykami? Czy antybiotykoterapia może wywołać objawy autyzmu?

W poprzednich wpisach  (Autyzm – czy można pomóc dziecku poprzez dobrze programowane żywienie?) wspomniałam,  że duży procent dzieci z autyzmem wykazuje nieprawidłową strukturę flory jelitowej, z przerostem bakterii beztlenowych z rodzaju Clostridum ( i jednoczesnej

Pierwszy z małych pacjentów, Miłosz Tresenberg, wyjechał wraz z rodzicami do tureckiego kurortu Sealanyi na dwutygodniowy turnus leczniczy na przełomie kwietnia i maja br. Była to w życiu chłopca już druga delfinoterapia i pierwsza współfinansowana przez Fundację Rosa. – Nasz syn ma dziesięć lat i zdiagnozowany zespół Aspergera, jedno z zaburzeń uważanych w medycynie za przejaw autyzmu ? mówi Ewa Tresenberg, mama małego Miłosza. – Delfinoterapia bardzo otworzyła naszego syna na świat. Dość szybko nawiązywał on kontakt z tymi pięknymi morskimi ssakami i chętnie się z nimi bawił. Najbardziej jednak podobał się Miłoszowi tzw. belly ride, czyli pływanie na brzuchu delfina. Taka terapia jest dobrą integracją pomiędzy dzieckiem a zwierzęciem, a środowisko wodne sprzyja wykrzesaniu odwagi, otwartości i przede wszystkim wielkiemu zaufaniu. Nabyte pozytywne cechy nasz syn z zaskakującą łatwością przenosi do codziennego życia. Dobrze ukierunkowana zabawa wyzwala emocje, w których przoduje radość. A uśmiech Miłosza jest dla nas najcenniejszy.

Autorska terapia, opracowana przez Oksanę Dąbrowską, prezesa Fundacji Dobra Wioska, trenerkę i psychoterapeutkę z licencją Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu, opiera się na sesjach terapeutycznych z delfinami oraz terapii dziecka z udziałem rodziny (terapia rodzinna oraz arteterapia). Najważniejszym elementem zajęć jest kontakt małego pacjenta z delfinem w trakcie dziesięciu sesji przy udziale specjalnie wyszkolonego terapeuty. Terapia rodzinna uzupełnia sesje ze zwierzętami. Ich celem jest poprawa komunikacji i ogólnych relacji pomiędzy członkami rodziny. Arteterapia natomiast pomaga małym pacjentom wyrazić zablokowane emocje oraz poprawić komunikację i relacje z otoczeniem. – Partner merytoryczny naszego programu delfinoterapii zapewnia wysoko specjalistyczną pomoc ? podkreśla prezes Pecuszok. – Program realizowany jest poprzez dopasowanie specjalistów o profilu najbardziej odpowiadającym schorzeniu oraz indywidualny dobór ćwiczeń w trakcie delfinoterapii i terapii towarzyszących. Dzięki temu mamy pewność, że nasi podopieczni odniosą jak najwięcej korzyści.

W ramach programu delfinoterapeutycznego Fundacja Rosa dofinansuje turnusy lecznicze dla kolejnych dzieci (lipiec, wrzesień, październik). W sumie w tym roku w delfinoterapii weźmie udział dziewięcioro małych pacjentów z opiekunami. Jednym z nich jest Daniel Sochacki, trzynastolatek z problemami mowy, który wyjedzie wraz z opiekunami do Sealanyi jesienią br. Chłopiec został zakwalifikowany do udziału w projekcie na podstawie szczegółowej dokumentacji medycznej oraz zaleceń lekarskich.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (109 głosów, średnia: 4,23 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany