Jaki jest związek miedzy autyzmem a antybiotykami? Czy antybiotykoterapia może wywołać objawy autyzmu?

W poprzednich wpisach  (Autyzm – czy można pomóc dziecku poprzez dobrze programowane żywienie?) wspomniałam,  że duży procent dzieci z autyzmem wykazuje nieprawidłową strukturę flory jelitowej, z przerostem bakterii beztlenowych z rodzaju Clostridum ( i jednoczesnej redukcji zawartości Lactobacillus). To zjawisko nazywamy dysbiozą.

antybiotyki

Dysbioza prowadzi do powstania zmian patologicznych określanych jako zwiększona przepuszczalność ścian jelita. Zwiększona przepuszczalność jelit może prowadzić do przenikania pochodzących z pożywienia składników oraz bakterii jelitowych do krążenia, przyczyniając się do aktywacji układu immunologicznego związanego ze śluzówkami jelit ( GALT) i do zmian behawioralnych.

Badania prowadzone w USA potwierdziły, że nawet u 54% dzieci z autyzmem obserwuje się problemy ze strony układu pokarmowego takie jak częste zaparcia lub biegunki, stan zapalny jelit z obecnością zaburzeń autoimmunologicznych, guzkowy przerost grudek chłonnych, obniżona aktywność niektórych enzymów trawiennych, zaburzenia detoksykacji (zaburzeń sulfacji fenolów), występowanie nadwrażliwości pokarmowych, zatrucia egzorfinami (opioidami pochodzącymi z kazeiny).

Jaki jest więc związek miedzy autyzmem a antybiotykami?

To zależy od etapu choroby. U dzieci chorych z przerostem Clostridium difficile podanie wankomycyny (bardzo silnego antybiotyku) spowodowało poprawę zachowania.

Jak to możliwe?

Wankomycyna jest antybiotykiem słabo wchłaniającym się z przewodu pokarmowego i pozostaje tam w dużych stężeniach skutecznie niszcząc florę jelitową w tym Clostridum difficile.

Natomiast antybiotykoterapia może także wywołać objawy autyzmu!

Wskazuje się ze u wielu dzieci pojawienie się objawów autystycznych po raz pierwszy może być związane z przewlekłym leczeniem zapalenia ucha. Tę infekcję leczy się zwykle antybiotykami o szerokim spektrum. Antybiotyki w znaczący sposób niszczą florę jelitową i tworząc sprzyjające warunki do kolonizowania jelit przez patogeny (drożdżaki) .

Autor: Prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska

 

PrEwa-Stachowskaof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska – biochemik i specjalista z dziedziny żywienia człowieka. Kieruje Zakładem Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Specjalizuje się w dobieraniu sposobu żywienia dla osób z nasilonym procesem miażdżycowym, które przeszły operację przeszczepu nerki oraz badaniami nad wpływem lipidów na proces zapalny. Właściciel poradni Dietetica  www.dietetica.com.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (119 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  28 listopada 2015 11:42

  Wychodzi na to że strach szczepić i leczyć dzieci!

  Odpowiedz
  • bbo  29 listopada 2015 19:54

   Oczywiście, że tak! Unikam lekarzy i lekarstw jak ognia.

   Odpowiedz
 2. Żanett  28 listopada 2015 12:00

  Interesujący artykuł.

  Odpowiedz
 3. macierzanka  28 listopada 2015 14:44

  Bardzo ciekawe informacje.

  Odpowiedz
 4. Jaworka  28 listopada 2015 15:18

  Właśnie teraz lekarze nie potrafia leczyć inaczej jak antybiotykami i dziecko które choruje często i często dostaje antybiotyki to jedno leczy a drugie niszczy. Podobno i skojarzone szczepionki bardzo źle woływaja i moga wywołać autyzm u dziecka po jakimś czasie

  Odpowiedz
 5. Wusia  28 listopada 2015 16:02

  Jakoś nie chce mi się wierzyć w tę teorię.

  Odpowiedz
 6. maria  28 listopada 2015 22:25

  przydatne:)

  Odpowiedz
 7. Patriszia  29 listopada 2015 23:05

  Bardzo ciekawy artykuł.

  Odpowiedz
 8. AnnaKwasniak  1 grudnia 2015 17:59

  Ciekawy artykuł

  Odpowiedz
 9. Hidari11  30 stycznia 2016 06:57

  Antybiotykoterapia może wywołać dużo innych skutków ubocznych,np. mogą działać toksycznie na nerki, a nawet mogą uszkodzić słuch.

  Odpowiedz
 10. stokrotkapolna  9 listopada 2016 12:22

  Ciekawy i przydatny artykuł.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany