Czy seks w ciąży może wywołać poród?

To jeden z popularnych poglądów dotyczących współżycia w czasie ciąży. Czy jest prawdziwy?

To jeden z popularnych poglądów dotyczących współżycia w czasie ciąży. Czy jest prawdziwy? Rozprawia się z nim ekspert prof. dr hab. Krzysztof Czajkowski w poradnikowej serii filmów „Fakty i mity w ciąży”.

 

 

Na początku kobieta i jej partner oswajają się z nową sytuacją. Z czasem rosnący brzuszek i dodatkowe kilogramy sprawiają, że niektóre mamy przestają się czuć atrakcyjne. U innych wreszcie ciało rozkwita pełnią kobiecości.

Mężczyźni też nie są wolni od rozterek. Często obawiają się, że kochając się tak jak dotychczas, mogą w jakiś sposób zaszkodzić płodowi: zakłócić jego spokój, narazić go na niewygodę, czy wręcz „dostać się do jego strefy”. Bez obaw –  dziecko jest dobrze chronione przez pęcherz płodowy, wody i macicę.

Orgazm w ciąży

A co z orgazmem w czasie ciąży? Zwiększona wrażliwość okolic intymnych sprawia, że jest to okres wyjątkowo przyjemnych doznań i warto to docenić.

Orgazm to również oksytocyna wytwarzająca się w mózgu. Hormon „miłości”, ale również hormon odgrywający ważną rolę w czasie porodu. Stąd wzięło się popularne przekonanie, że seks w ciąży może sprawić, że trzeba będzie pędzić do szpitala na sygnale. Jednak ilość oksytocyny pojawiająca się wraz z udanym aktem seksualnym jest zbyt mała, by wywołać taki skutek.

Jeszcze inny powód dotyczy kobiet, które zachodzą w ciążę po wielu próbach. Unikają seksu w ciąży, bojąc się poronienia. Jak wyjaśnia ekspert w prawidłowo rozwijającej się, fizjologicznej ciąży są to obawy bezpodstawne.

„Seks a przedwczesny poród? Nie ma dowodów, że  w prawidłowej, fizjologicznej ciąży seks spowoduje poród przedwczesny.” – wyjaśnia prof. dr hab. Krzysztof Czajkowski. – Nie ma również dowodów na to, że seks wywołuje poród w ciąży donoszonej, chociaż taki pogląd pokutował przez wiele lat.”

Kiedy, zdaniem specjalisty należy się wstrzymać ze współżyciem seksualnym? Więcej w filmie „Seks w ciąży” z serii „Fakty i Mity w ciąży” na kanale MedPlaneta TV Med.

 „Fakty i Mity w ciąży” to edukacyjne filmy dla przyszłych mam, w których eksperci przystępnie wyjaśniają zagadnienia nurtujące współczesne mamy. Serię wspiera suplement diety Pregna250 DHA.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (166 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  16 kwietnia 2014 07:05

  Szkoda,że nie mam tego kanału. Na wiele pytań i wątpliwości musze szukać informacji w internecie a to niestety nie zawsze dobre źródło, ponieważ niektóre kobiety w dzisiejszych czasach nadal wierzą w średniowieczne zabobony.

  Odpowiedz
 2. martucha180  16 kwietnia 2014 11:58

  To prawda lilkawodna, a niby mamy XXI wiek.

  Odpowiedz
 3. bbo  16 kwietnia 2014 19:53

  Prawdy i mity – w każdej dziedzinie życia wciąż funkcjonują.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany