Pigułka „PO” – jak to działa?

Lipiec i sierpień to czas największego popytu na antykoncepcję awaryjną. Na tej podstawie można sądzić, że wakacje to czas kiedy częściej dochodzi do stosunków seksualnych bez zabezpieczenia.

Pigulka 'PO'

Wakacje pełne uniesień

Lato to czas, kiedy poznajemy nowych ludzi, mamy więcej czasu, by rozwinąć znajomości. To sezon zabawy, przygód, impulsywnych decyzji. Podczas letniego wypoczynku mamy więcej możliwości, by oddać się miłosnym uniesieniom i częściej dochodzi do seksualnych zbliżeń. Zdarza się, że są to stosunki spontaniczne lub z nowopoznanymi osobami. Na podjęcie takich zachowań mają wpływ czynniki, takie jak m.in.: nowe miejsce, atmosfera, alkohol, towarzystwo. Wszyscy jednak chcieliby mieć tylko miłe wspomnienia z wakacji. Z powodu nieodpowiedzialnych zachowań i niedostatecznej wiedzy bywa jednak różnie.

Seks bez ryzyka

Najlepszym rozwiązaniem, by uchronić się przed ciążą lub chorobami przenoszonymi drogą płciową jest odpowiednie, wcześniejsze przygotowanie się. Nawet jeśli nie planujemy współżycia, warto znać dostępne metody antykoncepcji oraz formy ich stosowania.

Seks nie będzie przyjemny, jeśli będziemy obciążeni poczuciem ryzyka. Jeśli nie planujemy ciąży i chcemy uchronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, powinniśmy pomyśleć o antykoncepcji – mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik.

Najczęściej stosowanymi metodami antykoncepcji są, oprócz stosunku przerywanego błędnie uważanego za antykoncepcję: prezerwatywa i pigułka antykoncepcyjna. W sytuacjach, kiedy dojdzie do niezabezpieczonego stosunku lub np. pęknie prezerwatywa można zastosować pigułkę „po”, zwaną antykoncepcją awaryjną.

Pigułka „PO” – jak to działa?

Pigułka „po” do 72 godzin (nazywana inaczej: antykoncepcją postkoitalną, tabletką po stosunku, pogotowiem awaryjnym, antykoncepcją doraźną) działa na zasadzie blokowania owulacji, czyli procesu uwalniania dojrzałej komórki jajowej i niedopuszczeniu do zapłodnienia.

Pigułka „po” zawiera jednorazową dawkę hormonów kilkakrotnie większą od tej obecnej w pojedynczej tabletce antykoncepcyjnej Stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza chroni przed nieplanowaną ciążą. Na przyjęcie pigułki „po” mamy 72 godziny, tymczasem od stosunku do momentu, kiedy dochodzi do ciąży, czyli zagnieżdżenia się komórki jajowej w ścianie macicy, może minąć nawet ponad tydzień – wyjaśnia dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik.

Ważny jest czas

Warto pomyśleć o dobrze dobranej antykoncepcji, jednak jeśli dojdzie do niezabezpieczonego stosunku, należy działać jak najszybciej. Tabletkę „po” należy zażyć w ciągu 72 lub 120 godzin (w zależności od preparatu) po niezabezpieczonym stosunku. Im szybciej pigułka zostanie przyjęta, tym większa jest jej skuteczność. W Polsce antykoncepcja postkoitalna dostępna jest na receptę.

Odpowiedzialne życie seksualne to nie tylko świadomość własnej seksualności, ale także wiedza na temat potencjalnych konsekwencji współżycia i zagrożeń związanych z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego warto rozsądnie przeżyć ekscytujące wakacyjne chwile.

 

O kampanii: „Nie jestem gotowa, aby zostać mamą, jeszcze nie teraz”:

Celem kampanii jest podniesienie świadomości młodzieży w zakresie seksualności człowieka, z uwzględnieniem roli antykoncepcji w świadomym planowaniu życia. Edycja 2013 podnosi znaczenie dialogu i relacji w obszarze dojrzałych i odpowiedzialnych zachowań seksualnych. Inicjatorem kampanii jest Gedeon Richter Marketing Sp. z o.o.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (336 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Masza  14 sierpnia 2013 12:14

  Popieram takie kampanie,wciąż zbyt mało niektóre nastolatki są uświadomione w kwestii antykoncepcji.

  Odpowiedz
 2. gusia.  14 sierpnia 2013 12:48

  Za mało są uświadamiane jak je prawidłowo stosować,ale i o badaniach które się przeprowadza w trakcie ich brania dla kontroli.Jak każdy lek niesie za sobą dobro i zło.

  Odpowiedz
 3. ffoff  14 sierpnia 2013 16:01

  a ja mam mieszane uczucia co do tabletek :/ wciąz zbyt dużo wad mają

  Odpowiedz
 4. minitenshi  8 września 2013 22:30

  Fajna kampania i dobrze, że jest ale ta tabletka posiada wady i to nie jest zbyt fajne. Może kiedyś jak ja udoskonalą będzie fajniejsza.

  Odpowiedz
 5. amanda28  4 marca 2014 18:01

  Teraz nastolatki będą coraz częściej sięgać po takie tabletki niestety ;/

  Odpowiedz
 6. scrabble  1 kwietnia 2015 12:51

  Dlaczego niby nastolatki mają częściej po nie sięgać? Moim zdaniem to nie ma sensu, bo pigułka jest stosunkowo droga, nie wierzę, że ktoś wolałby co jakiś czas ją brać niż po prostu pójść do ginekologa i dobrać tradycyjną antykoncepcję.

  Odpowiedz
 7. Jaworka  21 grudnia 2016 09:39

  Lepiej aby taka nastolatka zdawała sobie sprawę i była dobrze uświadomiona lepiej się zabezpieczyć niz potem płakać i wydaje mi się że nastolatki tak naprawdę wciąz mało wiedzą na temat antykoncepcji

  Odpowiedz
 8. stokrotkapolna  17 marca 2017 11:26

  Jak wiem z mojego doświadczenia,to badania są wykonywane prawidłowo we wszystkich placówkach. nabijanie tutaj ludzi, żeby chodzić prywatni i przepłacać.Szkoda kasy

  Odpowiedz
 9. Anett13  22 kwietnia 2017 21:49

  A u nas ta pigułka bedzie dostępna na receptę, gdy tymczasem na zachodzie leży na półkach we wszystkich drogeriach typu rossmann… Co o tym myślicie?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany