Czy kobiety powinny badać… włosy?

Dla wielu z nas włosy są ważnym atrybutem urody. Co ciekawe, po kondycji włosów możemy zauważyć nieprawidłowości zachodzące w naszym organizmie. Włosy są doskonałym barometrem, który sygnalizuje o tym, co się dzieje w organizmie, np. osłabieniem cebulek, wzmożonym wypadaniem, czy brakiem blasku. Jeśli widzisz, że kondycja Twoich włosów uległa znacznemu pogorszeniu, warto zbadać u specjalisty stan skóry głowy i włosów.

Przyczyn złej kondycji włosów i ich utraty może być u kobiet bardzo wiele. Poza uwarunkowaniami genetycznymi, wpływ na włosy mogą mieć na przykład problemy hormonalne, przebyte infekcje z wysoką gorączką, przewlekły stres czy choroby skóry głowy np. łuszczyca, grzybica, atopowe i łojotkowe zapalenie skóry czy łupież. Powodem złego stanu naszych kosmyków mogą być również choroby ogólnoustrojowe, choroby zakaźne, choroby autoimmunologiczne, przyjmowane leki zwiększające ryzyko wypadania włosów, jak również niedobory żywieniowe, nietolerancje pokarmowe oraz błędy dietetyczne.

Proste włosy półdługie - modne fryzury 2022

Włosy – barometr organizmu

W większości przypadków przyczyny problemów z włosami wynikają z wewnętrznej kondycji naszego organizmu, z zachodzących w nim nieprawidłowości, stanów zapalnych, schorzeń czy toczących się w nim chorób. W związku z tym, jeśli udamy się do trychologa, który wykona m.in. badanie trichoskopowe oceniające stan skóry głowy i włosów jest wielce prawdopodobne, że zaleci nam również konsultacje z lekarzem. Lekarz danej specjalizacji może przyjrzeć naszemu problemowi na przykład od strony endokrynologicznej, dermatologicznej czy ginekologicznej.

Najlepsze wcierki na porost włosów – TOP 7 Ranking 2022

Najlepsze wcierki na porost włosów – TOP 7 Ranking 2022

Wcierki na porost włosów to bardzo skuteczny sposób na uzyskanie bujniejszych i silniejszych kosmyków. Przepatrzyłyśmy ofertę kosmetyków w formie wcierek dostępnych na rynku i wybrałyśmy te, które cieszą się największym uznaniem użytkowniczek. Oto nasz shoppingowy przegląd na najbardziej skuteczne preparaty na cebulki włosowe do wcierania.

W przypadku kobiet, duży wpływ na włosy mają coraz powszechniej występujące zaburzenia hormonalne. Problemy z równowagą gospodarki hormonalnej w organizmie odbijają się na funkcjonowaniu całego organizmu. Zaburzenia hormonalne mogą być przyczyną wielu uciążliwych objawów i dolegliwości, jak na przykład wahania wagi i nastroju, zmiany skórne czy rozregulowanie cyklu menstruacyjnego. Skutkiem zaburzeń hormonalnych może być również pogarszająca się kondycja włosów. Leczenie zaburzeń hormonalnych powinno być realizowane pod opieką endokrynologa. Jeśli jednak efektem tych zaburzeń jest również nadmierne wypadanie włosów, warto skorzystać z konsultacji u doświadczonego trychologa.

Jak zbadać kondycję skóry głowy i włosów?

Analizę stanu skóry głowy i włosów można wykonać na podstawie badania trichoskopowego. Trichoskopię można zrealizować podczas wizyty u trychologa. Specjalista wykona to nieinwazyjne badanie diagnostyczne przy użyciu cyfrowej kamery, połączonej z monitorem komputera. Wykorzystując mikrokamerę o różnym stopniu powiększenia (x60, x150, x700) oraz z czterema rodzajami światła, trycholog dokładnie obserwuje stan skóry głowy, włosa, naczynek, zwraca także uwagę na cechy okołomieszkowe oraz międzymieszkowe. Trichoskopia pokaże nie tylko kondycję naszej skóry głowy, ale także gęstość włosów, ich grubość, jak również jakość cebulki włosa oraz wiele innych aspektów dotyczących problemów skóry głowy i łodyg włosów. Można zobaczyć podczas badania na przykład stopień zniszczenia łodygi włosa przez chemiczne i termiczne zabiegi. Dzięki trichoskopii wykonanej przez doświadczonego specjalistę dowiemy się w jakim stanie są nasze włosy, stan cebulki włosa czy borykamy się łamliwością włosów czy z danym typem łysienia lub różnymi dolegliwościami skóry głowy.

W obrazach trichoskopowych pojawiają się charakterystyczne zmiany, które mogą sugerować wystąpienie zaburzeń ogólnoustrojowych. Należy jednak traktować te informacje jako sugestie i koniecznie potwierdzić je dalsza diagnostyką lub konsultacją lekarską. Trychologia, wykorzystując narzędzie diagnostyczne jakim jest trichoskopia, jest dziedziną skupiającą się na pielęgnacji skóry głowy. Trzeba jednak pamiętać, że bagatelizowane schorzenia skóry głowy mogą mieć poważne konsekwencje dla kondycji skalpu i zdrowia włosów. – tłumaczy trycholog Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Dzięki trichoskopii specjalista może kompleksowo ocenić kondycję i wygląd skóry głowy, ujść mieszków włosowych i łodyg włosów. Po przeprowadzeniu dokładnego badania trichoskopowego uzupełnionego o wywiad z pacjentem, trycholog może zarekomendować odpowiednią terapię, indywidualnie dobraną do problemu, z którym się do niego zgłaszamy. W razie potrzeby trycholog będzie także współpracował z lekarzami różnych specjalizacji, aby wdrożyć jak najskuteczniejszą terapię trychologiczną.

Włosy są ważnym elementem kobiecej urody, ale także samopoczucia i pewności siebie, co pokazało zrealizowane przez Instytut Trychologii badanie. Co druga ankietowana przez Instytut Trychologii Polka przyznała, że problemy z włosami przekładają się na jej gorsze samopoczucie. Dlatego warto badać stan skóry głowy i włosów, aby lepiej zadbać o ich wygląd i zdrowie. Pogarszająca się kondycja włosów, a szczególnie ich wypadanie, wiąże się z dużym dyskomfortem i może się okazać nawet źródłem problemów nie tylko estetycznych, ale także psychologicznych.

Nie ignoruj problemów z włosami. Nie zawsze pomogą na nie drogeryjne kosmetyki – zwłaszcza, jeśli problem jest głębszy. Włosy są nazywane lustrem organizmu. Gdy widzisz więc, że są osłabione, warto przyjrzeć się kondycji całego organizmu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (24 głosów, średnia: 4,92 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Magdalena  14 lipca 2022 15:43

  No niestety coraz więcej kobiet ma problemy z włosami

  Odpowiedz
 2. agasam9  14 lipca 2022 19:43

  przeczytawszy artykuł myślę, że powinny

  Odpowiedz
 3. macierzanka  14 lipca 2022 21:30

  Ciekawy artykuł.

  Odpowiedz
 4. Sursys  18 lipca 2022 20:56

  Nie tyklko włosy ale również skórę głowy. Ja od kilku miesięcy choruje na łojotokowe zapalenie skóry, przez co włosy zaczeły mi wypadać oraz zrobiły się jak siano. Mam nadzieję jednak, że mój lekarz da radę mnie wyleczyć.

  Odpowiedz
 5. Loremvit  20 lipca 2022 08:50

  Zabezpieczenie końcówek serum silikoniwym, używanie wcierki i ogólnie masaże skóry głowy. Ogólnie doprowadzenie włosów do takiego stanu aby były zdrowe lub względnie zdrowe i się nie łamały, do tego służy utrzymanie równowagi między proteinami emolietnami a humektantami. Od siebie polecam kosmetyki anwen i htc. Polecam również zioła na włosy od Loremvit. Od kiedy piję, stan moich włosów jest znacznie lepszy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany