5 rad dla Super Rodzica – czyli efektywnie łączymy życie prywatne z zawodowym

Nowe technologie to nieskończone możliwości komunikacyjne i organizacyjne. Dzięki milionom spersonalizowanych funkcji stają się niewidocznym asystentem, który stanowi wsparcie w niemal każdej sferze życie. Zaplanuje rozkład dnia, przypomni o spotkaniu, powiadomi o najnowszej ocenie dziecka i ostrzeże przed ulicznymi korkami. Jak aplikacje mobilne i usługi dostępne online mogą pomóc efektywnie łączyć życie prywatne z zawodowym? Przeczytaj pięć krótkich rad, dzięki którym poczujesz się jak Super Rodzic na miarę XXI wieku.

efektywnie łączymy życie prywatne z zawodowym

1. Planuj z wyprzedzeniem

Często to nie tylko nadmiar obowiązków, a brak odpowiedniej organizacji czasu jest przyczyną ciągłego przekraczania „deadlineów”, spóźnień i zmęczenia. Nowoczesne urządzenia mobilne znacznie wykraczają poza zwykły telefon służący do dzwonienia i odbierania sms-ów. Dzięki dostępnym na rynku aplikacjom, można przekształcić je w prawdziwe „centrum dowodzenia”, które połączy w sobie funkcje organizacyjne i logistyczne. W profesjonalnych planerach z łatwością uzupełnisz wszystkie obowiązki, ustalisz priorytet działań i zaplanujesz drogę, która efektywnie poprowadzi Cię przez cały dzień.

2. Nie bój się nowości

Usługi online wkraczają coraz śmielej w życie codzienne.  Pozwalają one znacznie oszczędzić czas i wyzwolić się od czynności, które, choć niezbędne, są żmudne i męczące. Dotychczas kupowanie w sieci ograniczało się głównie do rezerwacji biletów przez Internet i okazjonalnych nabytków książek na portalach aukcyjnych. Tymczasem wiele hipermarketów oferuje klientom usługę zakupów online z dostawą do domu. W ostatniej chwili okazało się, że zabrakło mleka lub orientalnej przyprawy do misternie przygotowywanego dania? Mozolne wędrówki wśród sklepowych półek i dźwiganie kilogramów przez kilka pięter mogą z łatwością zostać zastąpione kilkoma kliknięciami myszy w domowym zaciszu, a świeże zakupy znajdą się w lodówce już po godzinie. Wybór najlepszej oferty zapewnią internetowe porównywarki cen, które stale monitorują ofertę wielu sklepów i po wyborze najodpowiedniejszego produktu, automatycznie przekierują do wybranej witryny.

3. Bądź w stałym kontakcie

Media społecznościowe to nowoczesny i niezawodny kanał komunikacji. Początkowo służące do utrzymywania kontaktu ze znajomymi, obecnie są ważnym narzędziem marketingowym i społecznym – znajdują zastosowanie również w edukacji. Coraz więcej szkół wybiera nowatorskie rozwiązania wykorzystujące komunikację online, takie jak e-Dziennik, które umożliwiają stałe monitorowanie szkolnej aktywności ucznia i kontakt z nauczycielem. – Nieprzerwany dostęp do informacji o sytuacji w szkole pozwala lepiej przygotować się do tzw. trudnych rozmów. Wspólna analiza faktów, próba kontroli emocji negatywnych, odpowiednia argumentacja, ale przede wszystkim pozwolenie dziecku na samodzielne wyciągnięcie wniosków i naprawienie błędu to ważny aspekt w procesie budowania dobrych relacji. Tak przygotowana konstruktywna krytyka może się bezpośrednio przekładać na lepszą atmosferę i budowanie poczucia bezpieczeństwa w domu rodzinnym oraz kształtowanie sprzyjających warunków w procesie edukacji dzieci i młodzieży – podkreśla dr Paweł Rasmus, opiekun merytoryczny raportu „Rodzic unplugged” analizującego kontakty między rodzicem a dzieckiem w dobie nowoczesnych technologii komunikacyjnych.

4. Zadbaj o swoje zdrowie

Zdrowe odżywianie i sport to podstawa, aby utrzymać właściwe tempo i energię podczas stresujących dni wymagających skupienia, zdecydowania i pewności siebie. Odpowiednią dawkę energii  zapewni codzienna porcja witamin i minerałów oraz aktywność fizyczna, która podniesie poziom endorfin. Jak ułożyć zbilansowaną dietę i ułożyć plan treningowy dostosowany do indywidualnych potrzeb i stylu życia? Jeśli nie możesz pozwolić sobie na pomoc specjalistów, skorzystaj z profesjonalnych aplikacji, które wyliczą odpowiedni bilans kaloryczny, podliczą wartość energetyczną spożywanych posiłków i dzięki spersonalizowanym komunikatom zmotywują do zachowania diety i treningu. Aplikacje najczęściej można połączyć z portalami społeczenościowymi, dzięki czemu możesz na bieżąco publikować informacje o kolejnych osiągnięciach sportowych i stale zwiększającej się liczbie przebiegniętych kilometrów.

5. Zachowaj równowagę

Technologie mobilne mogą znacznie ułatwić życie i oszczędzić czas, należy jednak zachować umiar w użyciu ich i traktować je jako narzędzia informacyjno-organizacyjne, które nie zastąpią prawdziwych relacji z bliskimi. – Współcześnie żyjemy szybciej, pełniej, a jedyne, co nas ogranicza, to własna wyobraźnia. Musimy zawsze pamiętać, że technologie mobilne i gadżety nie zastąpią prawdziwych, „offline-wych” relacji, zwłaszcza tych na płaszczyźnie rodzic – dziecko – podkreśla dr Paweł Rasmus. Aplikacje mobilne, smartfony i usługi online oferują niezwykłe użyteczne funkcje, które pomogą efektywnie zorganizować obowiązki oszczędzając czas i nerwy. Ważne jednak, aby pozyskane godziny poświęcić na relaks i budowanie relacji z najbliższymi – partnerem, dzieckiem i przyjaciółmi, ponieważ ostatecznie to właśnie oni stanowią prawdziwe oparcie.

Buntowniczki przeszłości – bohaterki teraźniejszości

Buntowniczki przeszłości – bohaterki teraźniejszości

„Jestem kobieta pracująca, żadnej pracy się nie boję” - mawiała bohaterka kultowego serialu „Czterdziestolatek", grana przez Irenę Kwiatkowską. Zapewne nie spodziewała się, że jej słowa staną się mottem dla wielu współczesnych kobiet. Według badań Centrum

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (195 głosów, średnia: 4,16 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  30 czerwca 2014 09:01

  Bardzo trudno pogodzić życie prywatne z zawodowym w dzisiejszych czasach, dlatego takie artykuły są bardzo pomocne.

  Odpowiedz
 2. as_sa  1 lipca 2014 22:48

  Sądzę, że warsztaty o takiej tematyce byłyby bardziej pomocne

  Odpowiedz
 3. ewalub  5 września 2016 14:49

  Lubię planować i dopinać rzeczy na ostatni guzik, więc jakoś daję radę z dzieckiem, domem i pracą, chociaż czasem brakuje sił…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany