Higiena cyfrowa – jak zrównoważyć życie online z życiem offline?

Żyjemy w czasach nowoczesnych technologii i nie da się ukryć, że ich sukcesywne wykorzystywanie będzie z biegiem lat wzrastać. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o równowagę pomiędzy życiem online i offline. To ważne nie tylko z punktu widzenia zdrowia psychicznego i fizycznego. Dziś wyjaśniamy na czy polega higiena cyfrowa.

Spis treści:

higiena cyfrowa

Fot. Freepik

Czym jest higiena cyfrowa?

Higiena cyfrowa to nic innego jak zbiór naszych zachowań związanych z odpowiedzialnym korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Wiadomo, że dziś chyba nikt z nas nie wyobraża sobie dnia bez sprawdzania newsów ze świata w swoim telefonie, oglądani w nim filmów czy przeglądani profili społecznościowych. Jak we wszystkim zalecany jest tu jednak umiar, który zapewnia nam bezpieczeństwo użytkowania. W przeciwnym razie nadmiarowe przebywanie „w sieci” może prowadzić do fonoholizmu, czyli uzależnienia od korzystania z telefonu. Dlatego tak ważne jest rozsądne korzystanie z dobrodziejstw internetu.

Jak dbać o higienę cyfrową?

Wbrew pozorom wprowadzenie w życie higieny cyfrowej nie jest dużym wyzwaniem. Wystarczy determinacja i konsekwencja, a sukces będzie murowany. Czas offline jest dużo cenniejszy niż ten online, więc warto się na nim skupić i to jemu poświęcić większość czasu. Spotkania z rodziną, przyjaciółmi czy odpoczynek bez „ekranów” wyjdą tylko na dobre. Dobrym rozwiązaniem jest też znalezienie hobby, któremu poświęca się sporo czasu offline.

para w objęciach przy śniadaniu

Fot. svetlanasokolova, Freepik

Kluby Offline w Amsterdamie – higiena cyfrowa w Holandii

Dbając o higienę cyfrową warto wziąć jako przykład kawiarni Offline, czyli inicjatywy powstałej w stolicy Holandii. Założeniem organizatorów wydarzenia była zamiana czasu ekranowego na czas rzeczywisty i szeroko rozumiany detoks internetowy. Cykliczne spotkania odbywające się w Amsterdamie mają na celu zapewnić uczestnikom należyty odpoczynek „bez niekończącego się scrollowania”. Zalety? Poznanie nowych ludzi, relaks przy kawie i czas na upragniony reset bez dostępu do internetu i wszędobylskich ekranów. Nic tylko brać przykład! Kto wie? Być może ten wzorzec posłuży jaka inspiracja dla innych krajów?

przyjaciele w kawiarni

Fot. Divmon, Freepik

Do czego prowadzi brak higieny cyfrowej?

Brak higieny cyfrowej w życiu codziennym może prowadzić do szeregu skutków ubocznych. Zbyt częste korzystanie z sieci może nie tylko przekładać się na kłopoty ze snem utrudniając zasypianie i obniżając jakość nocnego odpoczynku, ale także wpływać na zaburzoną koncentrację w ciągu dnia. Brak skupienia uwagi może z kolei rzutować na efektywność w nauce czy pracy i utrudniać normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Do tego brak higieny cyfrowej prowadzi także do wzrostu poziomu stresu, co niekorzystnie odbija się na zdrowiu. Efektem zbyt intensywnego i długotrwałego spędzania czasu w sieci może też być zaniedbanie swoich obowiązków wynikających z braku wystarczającego skupienia się na nich podczas ich wykonywania. Naturalną kolejną rzeczy jest też w tym przypadku pogorszenie wzroku i częste bóle głowy.

Jakie są zasady higieny cyfrowej?

Chcąc zapewnić sobie higienę cyfrową należy sięgnąć po sprawdzone i niezwykle proste do wcielenia w czyn rozwiązania. Dzięki nim korzystanie z nowoczesnych technologii nie odbije się negatywnie na naszym zdrowiu czy psychice. Jakie zasady wcielić w życie, by używanie urządzeń elektronicznych nie dominowało w naszym codziennym grafiku? Wszystko opiera się na systematycznym budowaniu zdrowych nawyków.

  1. Trzymaj telefon z daleka od łóżka. Dzięki temu nie będzie kusiło Cię korzystanie w niego w nocy czy o wczesnym ranku. Nie używaj też telefonu na 1-4 godziny przed snem.
  2. Ograniczaj czas korzystania z urządzeń elektronicznych. Zaplanuj sobie dzienny limit i staraj się go trzymać.
  3. Staraj się jak najczęściej wypoczywać bez korzystania telefonu. Najlepiej na świeżym powietrzu.
  4. Wyłącz niepotrzebne powiadomienia w swoim telefonie.
  5. Raz na jakiś czas zafunduj sobie „cyfrowy detoks”. Wyjazd poza miasto z telefonem bez dostępu do internetu to świetny pomysł!
  6. Unikaj rozmów z przyjaciółmi za pomocą komunikatorów – postaw na spotkania twarzą w twarz np. w ulubionej kawiarni.
  7. Mądrze korzystaj z aplikacji i nie zagracaj telefonu ich nadmiarem. Nie zastępuj treningu mózgu aplikacjami, które dają gotowe rozwiązania. Ćwicz logiczne myślenie i pamięć.
  8. Skoncentruj się na tym co robisz w danym czasie. Nie korzystaj wtedy z profili społecznościowych czy aplikacji.
  9. Odkładaj telefon jak najdalej jeśli go nie potrzebujesz np. podczas pracy czy nauki.
  10. Znajdź sobie hobby offline. Zainteresowania opierające się na czasie online prowadzą do uzależnienia od smartfona.
mama z dzieckiem w parku

Fot. prostooleh, Freepik

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (16 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...