Złe nawyki, które postarzają! Czy też je masz?

„Wyglądać młodo” – to coś, co większość ludzi pragnie osiągnąć – szczególnie w pewnym wieku. Na świecie panuje powszechny kult piękna i młodości – obejrzyj przez kilka minut reklamy telewizyjne czy przekartkuj kolorowe magazyny z reklamami, by się o tym przekonać.  Zazwyczaj temu komunikatowi towarzyszy kolejna reklama kremu pod oczy niwelującego zmarszczki czy nowego suplementu diety. 

Złe nawyki, które postarzają

© Viatcheslav Dusaleev | Dreamstime Stock Photos

Jednak to nie przedmioty pomogą zachować młody wygląd, ale pozbycie się złych nawyków i przyzwyczajeń. Istnieją błędy, które tak wielu z nas popełnia każdego dnia, i z których nie zdajemy sobie sprawy – a które sprawiają,  że wyglądamy starzej niż jesteśmy.

 Oszczędź sobie zatem wydatek kilkuset złotych na rewelacyjny krem  cofający oznaki starzenia i zamiast tego wypróbuj wyeliminowanie tych 7 złych nawyków. Jest to najprostszy, najtańszy i najzdrowszy sposób, aby odjąć sobie lat!
 

Złe nawyki, które postarzają

#1. Zapominasz nakładać okulary przeciwsłoneczne

Złe nawyki, które postarzają

fot. pixabay.com

Może ci się wydawać, że jedyną konsekwencją zapominania okularów przeciwsłonecznych jest fakt, że będziesz mieć trudności z widzeniem w jasnym świetle dziennym. Ale zapamiętaj, że będzie to miało także długoterminowy pływ na twoje oczach. Osławione kurze łapki – mają swoje źródło między innymi w mrużeniu oczu podczas słonecznych dni.

#2. Palenie papierosów

Złe nawyki, które postarzają

fot. pixabay.com

W 2013 roku przeprowadzono badanie twarzy bliźniąt, z których jedno paliło, a drugie nie. W badaniach tych  udowodniono, że palenie powoduje luźną skórę na powiekach, zmarszczki i zmianę odcienia koloru skóry. Jeśli palisz, to może to przekona Cię, by rzucić ten nałóg?

#3. Spanie w makijażu

Złe nawyki, które postarzają

 

Konieczność codziennego demakijażu jest powtarzana jak mantra we wszystkich kobiecych poradnikach. I nie bez przyczyny. Skóra regeneruje się nocą. Jeśli  zostanie na niej puder czy podkład, którego nie chce Ci się zmyć wieczorem, to nie dochodzi do skóry powietrze a proces odnowy naskórka jest utrudniony. Jeżeli ten stan rzeczy powtarza się, może to spowodować trądzik, skłonność do powstawania zmarszczek oraz zmatowienie i utratę zdrowego kolorytu skóry.

#4. Nie stosujesz ochrony przeciwsłonecznej

Złe nawyki, które postarzają

fot. pixabay.com

Inną rzeczą, na którą wszyscy powinniśmy uważać to promieniowanie słoneczne! Nawet w pochmurne dni lub w czasie zimy, promienie słoneczne przebijają się przez chmury i oddziałują na naszą skórą, co może doprowadzić do jej  uszkodzenia. Nie stosując warstwy ochronnej z filtrem przeciwsłonecznym – przynajmniej na twarz, która jest narażona na największy kontakt z promieniami słonecznymi, powodujesz, że zmarszczki już wkrótce będą widoczne na Twojej twarzy.

#5. Uzależnienie od … telefonu

Złe nawyki, które postarzają

fot. pixabay.com

Kto nie jest – choć trochę – uzależniony od swojego  telefonu? Pozycja, w której zwykle sprawdzamy czy przeglądamy nasz telefon – ze spuszczoną głową – może doprowadzić do nieładnego owalu twarzy i zmarszczek na szyi. 

Najprostszym sposobem, aby walczyć z opadającą skórą podbródka i powstającymi zmarszczkami na szyi  jest trzymanie ekranu na poziomie twarzy lub po prostu ograniczenie używania telefonu.

#6. Spanie na boku

Złe nawyki, które postarzają

fot. pixabay.com

Jeśli masz skłonność do spania na boku, to zwiększasz możliwość powstawania zmarszczek. Oczywiście najlepiej jest spać leżąc na wznak, ale nie jest to chyba wykonalne. Jeśli śpisz na boku, to pomyśl o zakupie jedwabnej poszewki na poduszkę, która uchroni Cię przed powstawanie zmarszczek podczas nocnego wypoczynku.

#7. Jedzenie słodyczy

Złe nawyki, które postarzają

Cukier uszkadza znajdujące się w skórze białkowe włókna, powodując ich glikację, co prowadzi do zmian w kolagenie i utracie elastyczności skóry.

Źródło: tiphero.com

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (198 głosów, średnia: 3,98 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kika07645  19 czerwca 2017 05:18

  Na szczęście niektóre złe nawyki mnie nie dotyczą. Spanie na boku akurat jest wskazane w moim stanie. Poza tym nie palę, nakładam filtry i gdy nie chodzę w okularach korekcyjnych to zakładam okulary przeciwsłoneczne

  Odpowiedz
 2. macierzanka  19 czerwca 2017 07:07

  Ja mam niektóre złe nawyki, spanie na boku i jedzenie słodyczy.

  Odpowiedz
 3. Tara  19 czerwca 2017 08:15

  Zdradzę Wam sekret…. Nawet jak ktoś nie ma takich nawyków, to i tak się zestarzeje 😉
  Nigdy nie paliłam, a mam zmarszczki wokół ust lużną skórę na powiekach.
  Zawsze nosiłam okulary przeciwsłoneczne, a mam kurze łapki;)
  Co więcej – kupę lat spałam na małym jaśku, aby nie mieć zmarszczek na szyi – no i je mam;)

  Odpowiedz
  • Redakcja  19 czerwca 2017 15:22

   🙂 – generalnie tak jest ….

   Odpowiedz
  • Aldona81  19 czerwca 2017 23:28

   Masz rację! Na upływ czasu nie mamy rady. Ale kiedyś jedna z nas napisała że „trzeba umieć zestarzeć się z godnością”. Ciągle mam te zdanie w głowie. Co tam zmarszczki mimiczne, co tam kurze łapki😀

   Odpowiedz
  • Hidari11  21 czerwca 2017 20:47

   Dla mnie kurze łapki są urocze, dodają właśnie wdzięku, bo świadczą o szczerym uśmiechu, bo śmieją się też oczy. Mi się kurze łapki podobają u ludzi.

   Odpowiedz
 4. martucha180  19 czerwca 2017 08:18

  Spanie na boku??? Trochę absurdalne z ta poszewką.

  Odpowiedz
 5. agasam9  19 czerwca 2017 10:25

  a tam, trzeba się oswoić z myślą, że i tak kiedyś się zestarzejemy /

  Odpowiedz
 6. vipala  19 czerwca 2017 11:39

  Jakieś to dziwne…Niektóre z tych rzeczy naprawdę szkodzą, nie tylko na przyspieszenie starzenia. Ale inne…Wydaje mi się to trochę naciągane, a i tak najbardziej postarza ponura mina i marudzenie!

  Odpowiedz
 7. A. czy  19 czerwca 2017 11:44

  Sama nie wiem jak się odnieść do tych informacji, bo niby część z nich to prawda powszechnie znana ale co do niektórych stwierdzeń to mam pewne uwagi…. co nie zmienia faktu że warto o siebie dbać i zapobiegać szybkim oznakom starzenia 🙂

  Odpowiedz
 8. ona  19 czerwca 2017 12:25

  Sądzę, że ten artykuł jest bardziej uzupełnieniem o ciekawostki, ponieważ poza papierosami i promieniami UV ujęte zostały mniej istotne czynniki wpływające na proces starzenia, o których mogłyśmy nie wiedzieć.
  Te najważniejsze to już raczej większość z nas zna, np. pozostałe używki, brak snu, picie duzych ilości płynów, odpowiednia dieta, sport itd. 🙂

  Odpowiedz
 9. Hidari11  21 czerwca 2017 20:59

  Starzenie w wyniku palenia papierosów pokazują ciekawe eksperymenty na bliźniętach jednojajowych- jedno pali, drugie nie. Zdjęcia mówią same za siebie:
  http://www.trueactivist.com/this-is-what-7-smoker-vs-non-smoker-identical-twins-look-like-after-years-of-lighting-up/

  Odpowiedz
 10. efffciaa  5 października 2017 13:22

  Z tych złych nawyków mam kilka , ale z drugiej strony – życie jest za krótkie by się zbytnio przejmować 🙂 Najgorsze jest jednak to , że jak pamiętam o okularach przeciwsłonecznych to wyglądam jak panda z białymi oczami i potem kilka dni muszę chodzić bez i się marszczyć aby nadrobić opaleniznę 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany