Wyprawka pierwszoklasisty 2023 – jak zaoszczędzić w inflacji?

Rozpoczęcie roku szkolnego to radość i ekscytacja ze zmian dla absolwentów przedszkola. Dla rodziców pociech to także pewna rewolucja w życiu. Wielu z nich nie do końca wie w co wyposażyć malucha na czas edukacji wczesnoszkolnej i z jakim wydatkiem należy się liczyć. Dlatego przygotowaliśmy mały przewodnik, który ułatwi usystematyzowanie wiedzy. Sprawdź co powinna zawierać wyprawka pierwszoklasisty!

Spis treści:

Wyprawka pierwszoklasisty może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy, zwłaszcza rodziców, którzy dopiero po raz pierwszy posyłają swoją pociechę do szkoły. Wybierając się na zakupy dobrze jest pójść do sklepów z wcześniej przygotowaną listą. Unikniemy w ten sposób zbędnych wydatków i mamy pewność, że niczego nie pominiemy.

wyprawka pierwszoklasisty

Co zawiera wyprawka pierwszoklasisty?

Każdy startujący w szkolny świat uczeń powinien mieć plecak, piórnik, worek na buty, śniadaniowe pudełko, pojemnik na wodę, strój na zajęcia wychowania  i obuwie na zmianę.

Niezbędne też będą:

 • zeszyt w kratkę
 • zeszyt w trzy linie
 • gumka do ścierania
 • okładki i naklejki na zeszyty
 • teczka z gumką
 • temperówka
 • przybory do pisania
 • blok rysunkowy i techniczny
 • bibuła
 • farby i pędzle do malowania
 • kolorowy papier
 • mazaki i kredki
 • klej i nożyczki.

Wyprawka pierwszoklasisty – koszty i sposoby na ich redukcję

Wyprawka dla ucznia – jaki to wydatek?

O tym, co powinno wchodzić w skład szkolnej wyprawki rodzice dowiadują się zazwyczaj na spotkaniu organizacyjnym odbywającym się w placówce. Zwykle na tym etapie edukacji jest nieco tańsza w porównaniu z uczniami wyższych klas. Dziecko dopiero rozpoczynające naukę nie będzie potrzebowało grubych zeszytów, ani ich większej ilości. Średni koszt wyprawki pierwszoklasisty to ok. 800 złotych. Cena ta może jednak poszybować w górę jeśli zdecydujemy się na kupno bardziej wyszukanych produktów z tzw. „wyższej półki”. Podręczniki to kolejny wydatek, czasem rzędu kilkuset złotych. Nauczyciele przed początkiem roku zwykle informują jednak rodziców czy ich kupno których z nich jest konieczne, a na które jest dofinansowanie.

Przegląd cen z wyprawki ucznia

Ceny prostych modeli piórnika typu saszetka zaczynają się od ok. 10 zł. Do tego jednak należy doliczyć koszt produktów, które się w nim znajdą, czyli dodatkowo ok. 50 zł. Alternatywą są piórniki z wyposażeniem, które są wprawdzie droższą opcją, jednak bardzo wygodną. Rodzice nie muszą oddzielnie kupować konkretnych przyborów, a dziecko ma wszystko dobrze zorganizowane w specjalnych przegródkach co ułatwia mu pracę. Koszt takich modeli to zwykle ok. 100 zł. Do tego wyprawki pierwszoklasisty należy doliczyć także koszt plecaka (od 50- kilkuset złotych), worka na buty (ok. 10-20 zł), kapci (ok. 50-100 zł), czy stroju na lekcje wychowania fizycznego (koszulka i spodenki – ok. 30-60 zł). W wyposażeniu plecaka każdego ucznia powinno się znaleźć miejsce także na pudełko śniadaniowe (ok. 15-35 zł) oraz bidon (ok. 15-40 zł).

wyprawka pierwszoklasisty

Co zrobić, aby wyprawka szkolna nie uszczupliła domowego budżetu?

Choć koszt wyprawki szkolnej zawsze wiąże się z lekkim nadwyrężeniem domowego budżetu są jednak sposoby, bo nieco zaoszczędzić na jej kompletowaniu. Pod koniec lata zwykle w sklepach pojawia się wiele promocji na artykuły szkolne. Można więc kupić kilka sztuk na raz, jedną otrzymać gratis, czy sięgnąć po produkty wyprzedażowe. Warto więc śledzić okazje. Co więcej, istnieje też rządowe dofinansowanie do wyprawki szkolnej. To duża pomoc dla rodziców, zwłaszcza w czasach inflacji. Aby je dostać należy złożyć wniosek w placówce ZUS. Aplikować można już od 1 lipca, a terminem ostatecznym jest 30 listopada. Program nazwany „Dobry start”, przysługuje rodzicom niezależnie od dochodów i pozwala uzyskać 300 złotych na dziecko.

Wyprawka dla pierwszoklasisty – grunt to dobry plecak

Dobry plecak – czyli jaki?

Głównym produktem, który wybiera się podczas kompletowania wyprawki pierwszoklasisty jest plecak. Powinien on być lekki, warto zatem przed zakupem sprawdzić na metce ile dany produkt waży. Nie bez znaczenia jest także rozmiar. Idealnie dopasowany plecak to taki, którego górna część jest tuż pod linią szyi, zaś dolna nie wychodzi poza linię pleców. Wiadomo, że dzieci w tym wieku różnią się wzrostem, dlatego rozsądniej jest wybrać model dopasowany do postury zamiast decydować się na modele, które mają posłużyć kilka lat. Nie warto też na nim zbytnio oszczędzać. Plecaki wykonane z cienkich materiałów będą się szybko niszczyć, a te bez usztywnionej części na plecach mogą powodować dyskomfort podczas noszenia. Na pewno warto wcześniej też podpytać dziecko jaki jest jego wymarzony plecak. Może chciałoby model z postacią z ulubionej bajki lub gry? Ten element wyposażenia pierwszoklasisty ma zwykle dla dzieci duże znaczenie, więc warto, by spełniał ich oczekiwania czy marzenia. Koszt plecaka zależy od modelu, marki, materiałów z jakich jest wykonany czy rozmiaru. Można jednak uśrednić, że jest to wydatek rzędu 40-150 zł.

plecak do szkoły

Rodzaje plecaków na wyprawkę pierwszoklasisty

Plecak dla początkującego ucznia powinien być prosty. Klamry czy trudne do zapięcia zatrzaski lepiej pozostawić na czas, kiedy dziecko będzie nieco starsze. Dla małego ucznia taki system zapięć mógłby być niewygodny i niepraktyczny. Zdecydowanie lepiej postawić na proste modele z suwakami. Jeśli chodzi o przegródki plecak powinien być co najmniej dwukolorowy, aby dziecko w oddzielnych przegródkach mogło trzymać książki i zeszyty, a w innym np. śniadaniówkę. Egzamin zdadzą także praktyczne boczne kieszenie, w których można schować bidon bez ryzyka wylania się jego zawartości do środka. Rodzice dzieci, które z powodów zdrowotnych nie powinny przeciążać kręgosłupa mogą postawić na modele na kółkach, czyli z systemem podobnym do podróżnych walizek.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (17 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...