Szafa przesuwna czy otwierana, którą wybrać?

Komfortowo urządzone mieszkanie wymaga przemyślenia wielu z pozoru błahych, a jednak istotnych z punktu widzenia codziennego funkcjonowania, szczegółów. Pojawiający się podczas aranżacji wnętrza dylemat, jakie drzwi do szafy wybrać, wcale nie jest małej wagi, bo decyduje znacząco o wygodzie korzystania z mebla, a przy okazji o jego dopasowaniu do całości aranżacji. Drzwi przesuwne czy otwierane? Które lepiej się sprawdzą? Sprawdź i dowiedz się o wadach i zaletach obu rozwiązań!

Szafa przesuwna czy otwierana, którą wybrać?

Szafa przesuwna czy otwierana? Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia!

Wybór mechanizmu otwierania drzwi szafy jest zawsze uzależniony od metrażu pomieszczenia. Kiedy pokój jest przestronny, każde rozwiązanie jest dobre. Jeśli jednak dysponujemy niezbyt dużą powierzchnią, szafa z drzwiami przesuwnymi sprawdzi się lepiej. Przy takim wyborze nie musimy się martwić, czy będziemy w stanie swobodnie otworzyć drzwi. Załóżmy, że w sypialni szafa jest ustawiona naprzeciw łóżka. Wystarczy tylko kilkadziesiąt centymetrów odstępu, aby swobodnie stanąć pomiędzy jednym a drugim meblem i bez problemu przesunąć drzwi.

szafa z przesuwnymi drzwiami

W przypadku szafy z otwieranymi drzwiami klasycznie ta odległość z pewnością musiałaby być większa, aby w pełni otworzyć szerokie skrzydła drzwi. W najlepszym wypadku, gdy uchylenie skrzydeł będzie możliwe, otwarte drzwi ograniczą swobodę przejścia. Jeżeli zatem powierzchnia pokoju, który urządzasz, jest dość skąpa, dla oszczędności miejsca lepiej zdecydować się na szafę przesuwną. Wybierając taką opcję, musisz wiedzieć, że szafy przesuwne to nie tylko meble wnękowe robione na wymiar, ale również tradycyjne szafy wolnostojące, które w razie przemeblowania zawsze możesz przemieścić tam, gdzie chcesz.

szafa z otwieranymi drzwiami

Drzwi przesuwne czy otwierane? Uwzględnij kwestie praktyczne!

Jeśli rozważasz, czy szafa przesuwna, czy otwierana będzie lepszym wyborem, poza wielkością pomieszczenia, musisz uwzględnić komfort korzystania z mebla. Jeśli garderobę dzielicie we dwie osoby w ten sposób, że jeden z partnerów zajmuje lewą część, a drugi prawą, w momencie, gdy chcecie się ubierać w tym samym czasie, drzwi przesuwne uniemożliwią jednej z osób, dostanie się do wnętrza. Drzwi możemy przesunąć albo w jedną, albo w drugą stronę. W takiej sytuacji zakup mebla z drzwiami otwieranymi będzie korzystniejszym wariantem, pozwalając obu osobom korzystać z wnętrza jednocześnie. To samo dotyczy biur, w których szafa jest dzielona przez kilku współpracowników, a z jej wnętrza korzysta się stosunkowo często.

Szafa przesuwna czy otwierana – mebel dostosowany do stylistyki wnętrza

Szafa przesuwna czy otwierana – mebel dostosowany do stylistyki wnętrza

Szafa przesuwna czy otwierana to wybór, który powinien być również podyktowany stylistyką wnętrza. Aspekty estetyczne są przecież nie mniej ważne niż funkcjonalne. W tych stylach wnętrzarskich, które bazują na tradycji, lepiej sprawdzą się drzwi otwierane klasycznie. Z kolei do wnętrz inspirowanych nowoczesnymi trendami bardziej pasują drzwi przesuwne. Przykładowo, jeśli marzysz o stworzeniu w swoim mieszkaniu klimatu rustykalnego, oczywistym wyborem powinna być wolnostojąca szafa drewniana z uchylnymi drzwiczkami – rozwiązanie znane od dawien dawna. Ale gdy podobają Ci się wnętrza modernistyczne i taką estetykę chcesz wdrożyć w swoim domu, bardziej trafionym pomysłem będą bezuchwytowe fronty przesuwne, które świetnie wpisują się w minimalistyczny kanon piękna charakterystyczny dla modernizmu. Jeśli dodatkowo fronty będą wyposażone w lustra, pomieszczenie będzie wyglądać przestronniej, co też odpowiada założeniom stylu nowoczesnego.

Zarówno szafa przesuwna, jak i otwierana mają swoje plusy i minusy, a wybór określonego wariantu będzie udany wówczas, gdy uwzględnimy istniejące warunki i własne potrzeby.

Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi będą dla Ciebie ułatwieniem w podjęciu dobrej decyzji, jakie drzwi do szafy wybrać, a mnogość modeli dostępnych na rynku, zarówno z jednym, jak i drugim mechanizmem otwierania, sprawia, że naprawdę jest z czego wybierać.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (19 głosów, średnia: 4,84 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Magdalena  4 lipca 2022 15:34

    Oj, jakie cudo na pierwszym zdjęciu ! Marzy mi się garderoba z taką ogroooomną szafą 🙂

    Odpowiedz
  2. arunia  5 lipca 2022 22:37

    Piękne te szafy

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany