7 błędów w urządzaniu mieszkania

Spis treści:

Nadszedł moment, w którym udało Ci się kupić własny dom lub mieszkanie? Gratulujemy! Jednak z całą pewnością wiesz, że urządzenie salonu, kuchni – czyli całego mieszkania wiąże się z wieloma problemami, które będziesz musiał rozwiązać. Czy twoja stara sofa pasuje do nowej meblościanki? Czy nowe kolory farb, kupione w pobliskim markecie budowlanym , nie zmniejszą lub powiększą optycznie pomieszczenia? Zobaczcie 7 najczęściej popełnianych błędów w urządzaniu mieszkania, których można uniknąć!

 

1. Bez jednego stylu

Deborah Diem Unsplash.com

 

Wiemy, każdemu podoba się zupełnie co innego. W jednym pomieszczeniu chciałbyś umieścić piękną nowoczesną sofę, w drugim starą antyczną komodę po babci, a w sypialni marzy Ci się różowa, pluszowa pościel i ogromne lustro w stylu glamour… Urządzanie wnętrza w ten sposób to ogromny błąd! Przede wszystkim należy wybrać jeden przewodni styl, który będzie spajał całe mieszkanie w całość. Nie chodzi o sam wybór farby w tym samym kolorze, czy zamontowanie tych samych paneli podłogowych. Chodzi o dobranie odpowiedniego stylu wnętrza – czy będzie to styl industrialny, minimalistyczny czy egzotyczny – musi być jeden.

2. To samo czy nie to samo

Hutomo Abrianto Unsplash.com

 

Nie mamy tutaj na myśli wyłącznie stylu. Podczas urządzania mieszkania decydowanie się na wyłącznie jeden kolor jest poważnym błędem. Mieszkanie wygląda wtedy blado i bez wyrazu, dlatego warto zrobić różnicę przynajmniej między odcieniami, inaczej przestrzeń po prostu zniknie.

Z drugiej strony warto podkreślić częsty błąd, którym jest różnicowanie podłogi. Podłoga w całym domu powinna być taka sama, położona w jednym kierunku. Oczywiście kuchnia i łazienka będą najprawdopodobniej miały materiały przystosowane do trudnych, brudzących się i wilgotnych pomieszczeń, jednak powinny być zbliżone w swoim wyglądzie do podłogi w całym domu.

3. Kopiuj wklej

Daniil Silantev Unsplash.com

 

Złą praktyką jest również kopiowanie aranżacji, które możemy znaleźć w katalogach wnętrzarskich. To prawda, designerzy wiedzą doskonale jak dobrać do siebie kolory, dodatki, meble i stworzyć oryginalne wnętrza. Zwróćcie jednak uwagę na kluczowe słowo – oryginalne. Kopiując wszystko z magazynów nie macie szans na oryginalność. Przegląd trendów wnętrzarskich powinien kończyć się wnioskami i fajnymi pomysłami, nie przenoszeniem ich w całości do naszych realiów.

4. Musi być moc

Dan Gold Unsplash.com

 

Mieszkanie wydaje się nudne bez wyraźnych mocnych kolorów, prawda? Niestety idąc tym tokiem rozumowania wiele osób zaczyna wprowadzać do wnętrza ogromną ilość kolorowych dodatków, wybierać niebieskie sofy, pomarańczowe ściany, czerwone dywany… Wszystko musi być zrobione z umiarem. Mieszkanie wygląda dobrze wtedy, gdy znajdują się w nim maksymalnie 3-4 kolory wraz z ich odcieniami. Barwy powinny być również wyważone i przemyślane, aby nie gryzły się ze sobą. Warto tutaj skorzystać z poradnika kolorystycznego, który pomoże nam zrozumieć podstawowe zagadnienia związane z kolorami.

5. Za karę do kąta

Toa Heftiba Unsplash.com

 

Nie wiedzieć dlaczego, często boimy się, że meble zostawione na środku pokoju będą wyglądały źle, w mieszkaniu zapanuje nieład i zaczną dziać się dziwne, niezidentyfikowane wypadki. Pół żartem, pół serio, ale meble nie powinny być wcale porozstawiane pod ścianami czy w kątach, aby zostawić przestrzeń otwartą. Wystarczy spojrzeć na aranżacje, które starają się odsuwać meble od ścian. Oczywiście jeśli przewidujemy zakup dużej meblościanki, bezpieczniej będzie ją umieścić pod ścianą. Jednak sofa, stoliki, mniejsze komody mogą odsunąć się od ścian.

6. Czasy oświecenia

Connor Wang Unsplash.com

 

Prawidłowo dobrane oświetlenie w domu wydobędzie wszystkie piękne faktury, kolory mebli i ścian, które przy kiepskim świetle będą wyglądały co najwyżej przeciętnie. Wiele osób dochodzi do wniosku, że zamocowanie na środku pokoju lampy, dodanie kilku karniszy w kluczowych miejscach lub rozświetlenie ledami sufitu naprawdę wystarcza. Nie można podchodzić do światła w taki prosty, schematyczny sposób. Należy dobrać nie tylko miejsca kluczowe, ale barwę światła, jego moc i przemyśleć oświetlenie naturalne. W tym przypadku ważny jest rodzaj żaluzji, zasłon oraz innych dodatków, które mogą zmieniać jakość światła docierającego przez okna.

7. Diabeł tkwi w szczegółach

Alexandra Gorn Unsplash.com

 

Mieszkanie urządzone, siadamy na sofie z kawą w dłoni i przyglądamy się z zadowoleniem otoczeniu. Czy czegoś nam brakuje? Dodatków! Lekceważenie dodatków jest częstym błędem, gdyż kto będzie ciągle wycierał wazon, który pełni tylko funkcję ozdoby, prał ciągle brudzące się poduszki lub pamiętał o odstawieniu designerskiej solniczki na swoje miejsce? Takie podejście nie sprawi, że mieszkanie będzie piękne i spójne. Szukajcie fajnych dodatków i postarajcie się, aby wprowadziły ciekawy klimat i niebanalność we wnętrzu.

Nowa odsłona mieszkania

Niezależnie od tego, czy urządzacie nowe mieszkanie, czy planujecie zająć się gruntownym remontem domu, warto wybrać się do marketu budowlanego, sklepu z wyposażeniem wnętrz oraz poszukać kilku inspiracji w Internecie. Strzeżcie się przed podstawowymi błędami, które popełnia większość z nas podczas urządzania mieszkania. Przesadzona kolorystyka, obawa przed odsunięciem mebli od ścian czy zapominanie o roli dodatków i oświetlenia – to wszystko sprawia, że mieszkanie nie wygląda tak, jak powinno. Jeśli poszukujecie rzeczy potrzebnych przy urządzaniu mieszkania oraz ogólnym remoncie, zapraszamy do Esklepów PSB, w których znajdziecie wiele niezbędnych rzeczy związanych z branżą budowlaną w jednym miejscu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (273 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...