7 błędów w urządzaniu mieszkania
Spis treści:
Nadszedł moment, w którym udało Ci się kupić własny dom lub mieszkanie? Gratulujemy! Jednak z całą pewnością wiesz, że urządzenie salonu, kuchni – czyli całego mieszkania wiąże się z wieloma problemami, które będziesz musiał rozwiązać. Czy twoja stara sofa pasuje do nowej meblościanki? Czy nowe kolory farb, kupione w pobliskim markecie budowlanym , nie zmniejszą lub powiększą optycznie pomieszczenia? Zobaczcie 7 najczęściej popełnianych błędów w urządzaniu mieszkania, których można uniknąć!
1. Bez jednego stylu

Deborah Diem Unsplash.com
Wiemy, każdemu podoba się zupełnie co innego. W jednym pomieszczeniu chciałbyś umieścić piękną nowoczesną sofę, w drugim starą antyczną komodę po babci, a w sypialni marzy Ci się różowa, pluszowa pościel i ogromne lustro w stylu glamour… Urządzanie wnętrza w ten sposób to ogromny błąd! Przede wszystkim należy wybrać jeden przewodni styl, który będzie spajał całe mieszkanie w całość. Nie chodzi o sam wybór farby w tym samym kolorze, czy zamontowanie tych samych paneli podłogowych. Chodzi o dobranie odpowiedniego stylu wnętrza – czy będzie to styl industrialny, minimalistyczny czy egzotyczny – musi być jeden.
2. To samo czy nie to samo

Hutomo Abrianto Unsplash.com
Nie mamy tutaj na myśli wyłącznie stylu. Podczas urządzania mieszkania decydowanie się na wyłącznie jeden kolor jest poważnym błędem. Mieszkanie wygląda wtedy blado i bez wyrazu, dlatego warto zrobić różnicę przynajmniej między odcieniami, inaczej przestrzeń po prostu zniknie.
Z drugiej strony warto podkreślić częsty błąd, którym jest różnicowanie podłogi. Podłoga w całym domu powinna być taka sama, położona w jednym kierunku. Oczywiście kuchnia i łazienka będą najprawdopodobniej miały materiały przystosowane do trudnych, brudzących się i wilgotnych pomieszczeń, jednak powinny być zbliżone w swoim wyglądzie do podłogi w całym domu.
3. Kopiuj wklej

Daniil Silantev Unsplash.com
Złą praktyką jest również kopiowanie aranżacji, które możemy znaleźć w katalogach wnętrzarskich. To prawda, designerzy wiedzą doskonale jak dobrać do siebie kolory, dodatki, meble i stworzyć oryginalne wnętrza. Zwróćcie jednak uwagę na kluczowe słowo – oryginalne. Kopiując wszystko z magazynów nie macie szans na oryginalność. Przegląd trendów wnętrzarskich powinien kończyć się wnioskami i fajnymi pomysłami, nie przenoszeniem ich w całości do naszych realiów.
4. Musi być moc

Dan Gold Unsplash.com
Mieszkanie wydaje się nudne bez wyraźnych mocnych kolorów, prawda? Niestety idąc tym tokiem rozumowania wiele osób zaczyna wprowadzać do wnętrza ogromną ilość kolorowych dodatków, wybierać niebieskie sofy, pomarańczowe ściany, czerwone dywany… Wszystko musi być zrobione z umiarem. Mieszkanie wygląda dobrze wtedy, gdy znajdują się w nim maksymalnie 3-4 kolory wraz z ich odcieniami. Barwy powinny być również wyważone i przemyślane, aby nie gryzły się ze sobą. Warto tutaj skorzystać z poradnika kolorystycznego, który pomoże nam zrozumieć podstawowe zagadnienia związane z kolorami.
5. Za karę do kąta

Toa Heftiba Unsplash.com
Nie wiedzieć dlaczego, często boimy się, że meble zostawione na środku pokoju będą wyglądały źle, w mieszkaniu zapanuje nieład i zaczną dziać się dziwne, niezidentyfikowane wypadki. Pół żartem, pół serio, ale meble nie powinny być wcale porozstawiane pod ścianami czy w kątach, aby zostawić przestrzeń otwartą. Wystarczy spojrzeć na aranżacje, które starają się odsuwać meble od ścian. Oczywiście jeśli przewidujemy zakup dużej meblościanki, bezpieczniej będzie ją umieścić pod ścianą. Jednak sofa, stoliki, mniejsze komody mogą odsunąć się od ścian.
6. Czasy oświecenia

Connor Wang Unsplash.com
Prawidłowo dobrane oświetlenie w domu wydobędzie wszystkie piękne faktury, kolory mebli i ścian, które przy kiepskim świetle będą wyglądały co najwyżej przeciętnie. Wiele osób dochodzi do wniosku, że zamocowanie na środku pokoju lampy, dodanie kilku karniszy w kluczowych miejscach lub rozświetlenie ledami sufitu naprawdę wystarcza. Nie można podchodzić do światła w taki prosty, schematyczny sposób. Należy dobrać nie tylko miejsca kluczowe, ale barwę światła, jego moc i przemyśleć oświetlenie naturalne. W tym przypadku ważny jest rodzaj żaluzji, zasłon oraz innych dodatków, które mogą zmieniać jakość światła docierającego przez okna.
7. Diabeł tkwi w szczegółach

Alexandra Gorn Unsplash.com
Mieszkanie urządzone, siadamy na sofie z kawą w dłoni i przyglądamy się z zadowoleniem otoczeniu. Czy czegoś nam brakuje? Dodatków! Lekceważenie dodatków jest częstym błędem, gdyż kto będzie ciągle wycierał wazon, który pełni tylko funkcję ozdoby, prał ciągle brudzące się poduszki lub pamiętał o odstawieniu designerskiej solniczki na swoje miejsce? Takie podejście nie sprawi, że mieszkanie będzie piękne i spójne. Szukajcie fajnych dodatków i postarajcie się, aby wprowadziły ciekawy klimat i niebanalność we wnętrzu.
Nowa odsłona mieszkania
Niezależnie od tego, czy urządzacie nowe mieszkanie, czy planujecie zająć się gruntownym remontem domu, warto wybrać się do marketu budowlanego, sklepu z wyposażeniem wnętrz oraz poszukać kilku inspiracji w Internecie. Strzeżcie się przed podstawowymi błędami, które popełnia większość z nas podczas urządzania mieszkania. Przesadzona kolorystyka, obawa przed odsunięciem mebli od ścian czy zapominanie o roli dodatków i oświetlenia – to wszystko sprawia, że mieszkanie nie wygląda tak, jak powinno. Jeśli poszukujecie rzeczy potrzebnych przy urządzaniu mieszkania oraz ogólnym remoncie, zapraszamy do Esklepów PSB, w których znajdziecie wiele niezbędnych rzeczy związanych z branżą budowlaną w jednym miejscu.

Właśnie jestem w trakcie urządzania mieszkania – dziękuję za te wskazówki 🙂
interesujące porady, na pewno skorzystam 🙂
Ja z pewnością popełniłam kilka z tych błędów…
„Za karę do kąta” – świetny tekst!
Często trudno jest zachować jeden styl w całym mieszkaniu, domu – bo jest tyle pięknych rzeczy na dzisiejszym rynku, że ciężko jest się na jeden zdecydować ;p
A ja się jak zwykle cieszę najbardziej ze zdjęć!
Ciekawe porady ,z niektórych skorzystam.
Zakończyłam urządzać górę ale wszystko własne pomysły nic nie ściągane
Trudno trzymać się jednego stylu. Jak połączyć prowansalską kuchnie z resztą mieszkania, aby nie wyszedł kicz?
Interesujący artykuł, mi od kilku lat podobają się domy i wnętrza skandynawskie wiec będę się kierować tym stylem w urządzaniu własnego
Ciekawy artykuł i cenne porady.W swoim mieszkaniu staram sie do niektórych z nich stosować.
Ciekawe porady 🙂
chciałabym urządzić kiedyś swoje mieszkanie „ze smakiem” 😀
Wiem, jak trudna jest aranżacja mieszkania. Szczególnie jeśli robi się to pierwszy raz, na tzw. „czuja” i kiedy ma się na to ograniczony budżet.
Ciekawe rady
ta… z pewnością budżet to spore ograniczenie- bo jak zdobyć to, co mi się marzy, żeby moje mieszkanko wyglądało tak, jak mi się marzy bez funduszy? A co mi się marzy…. ho ho… xD Ale wskazówki trafne!
racja
Ale to już było…
A moim zdaniem większość tych rad jest już mocno przeterminowana.Styl nie musi być jeden, a podłogi jednolite – moi przyjaciele podróżnicy łamią z rozmachem niemal wszelkie zasady zawarte w tym tekście a ich mieszkanie jest jednym z najpiękniejszych jakie widziałam. Nakazy, liczenie kolorów i analizowanie każdego dodatku częściej okrada dom ze stylu niż mu go dodaje.
Świetne porady i bardzo przydatne 🙂
trudno nie uciec od tych błędów…ale jak to mówią, pierwsze mieszkanie dla wroga, drugie dla przyjaciela, a dopiero trzecie dla siebie 😀
„zamocowanie na środku pokoju lampy, dodanie kilku karniszy ” Karniszy? A nie kinkietów? Cały artykuł mam wrażenie został napisany przez domorosłego entuzjastę wnętrzarstwa, nie specjalistę. niemniej jest tutaj kilka dobrych rad, zwłaszcza o meblach przy ścianach i wnętrzach przekopiowywanych z katalogów.
Zgadzam się, że powszechnym błedem jest dzielenie mieszkania różnymi rodzajami podłogi. Daje to kiepski efekt w szczególności w niewielkich mieszkaniach. Małe wnętrza efektownie otwiera i powiększa optycznie położenie akiej samej podłogi w każdym pomieszczeniu. sprzyja to równiez spójnoci stylistycznej całości i nadaje szlachetnego wkończenia. Dobrze sprawdzają się w tej roli panele winylowe. Ładnie odwzorowują rysunek naturalnego drewna. Dzięki rdzeniowi mineralnemu Arbiton HD Mineral Core są wodoodporne i nadają się do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu. Są ciepłe i miłe w dotyku. Można je położyć w całym mieszkaniu, co optycznie powiększa wnętrze i ułatwia utrzymanie go w czystości
W wynajmowanym mieszkaniu każdy pokój jest z innej parafii a do tego okropne żółte tapety :/ Dramat!
Niedawno kupiliśmy mieszkanie w starej kamienicy i narzeczony upierał się, żeby zerwać stary parkiet, ale postawiłam na swoim i zamówiliśmy renowację w parkietlux. To była dobra decyzja, bo mieszkanie ma ponadczasowy charakter, w porównaniu z nowoczesnymi meblami i sprzętami agd stylizowanymi na retro daje świetny efekt.
Fajnie napisane. Dlatego ja uważam, ze jeśli nie ma się do końca drygu w aranżowaniu, lepiej to zadanie powierzyć komuś, kto się na tym zna. My tak właśnie zrobiliśmy po zakupie pierwszego mieszkania, zgłosiliśmy się do pracowni architektonicznej (Architetto w Warszawie) aby wykonali nam wizualizacje wnętrza i wcale nie żałujemy decyzji, nam to zaoszczędziło mnóstwo nerwow a mieszkanie przynajmniej wyglada nowocześnie i jest funkcjonalne.